Prezydent Andrzej Duda bierze udział w odbywającej się w Dubaju konferencji klimatycznej COP28.
– Zmiany klimatyczne postępują niepokojąco szybko. Stanowią wyzwanie o charakterze uniwersalnym i dlatego cała społeczność międzynarodowa powinna stawiać mu czoła solidarnie, racjonalnie i w myśl zasad zrównoważonego rozwoju – mówił prezydent w oświadczeniu narodowym podczas sesji plenarnej konferencji.
Zauważył, że nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu, który jest meritum nadającym środkom reagowania na zagrożenia klimatyczne sens.
– Powtarzałem to nie raz i będę powtarzał dalej – w procesie przemian energetycznych i emisyjnych człowiek i jego potrzeby powinny być traktowane priorytetowo.
– Rząd mojego kraju podchodzi do celów klimatycznych z pełną powagą, z sukcesem implementując rozwiązania wspierające obywateli, np. w zakresie fotowoltaiki czy technologii odzysku ciepła. Rozwijamy także farmy wiatrowe – pod względem nakładów inwestycyjnych w energetykę wiatrową zajęliśmy w ubiegłym roku 3. miejsce w Unii Europejskiej – wskazywał Andrzej Duda, dodając, że Polska podejmuje także intensywne kroki w kierunku zbudowania stabilnej energetyki atomowej, która zapewni tak bardzo pożądane bezpieczeństwo energetyczne i przybliży nasz kraj do neutralności klimatycznej.
– Ale przeciwdziałanie zmianom klimatu obejmuje nie tylko sprawiedliwą transformację energetyczną. To także ochrona przyrody, na której powinniśmy bardziej się koncentrować.
Prezydent zaznaczył, że konieczne pozostaje świadome i rozsądne zarządzanie ekosystemami, np. dzięki efektywnemu stosowaniu inżynierii ekologicznej, co w Polsce z powodzeniem robimy.
– Współpracujmy, czerpmy nawzajem ze swoich doświadczeń, dostarczajmy rozwiązania pro–klimatyczne, pamiętając zarówno o ambitnych celach, jak i trosce o poszanowanie godności i jakości życia wszystkich ludzi – przekonywał polski przywódca.
– Niech te działania udowodnią, że sprawiedliwa i zielona transformacja, jest jak najbardziej możliwa. Bo planeta, na której żyjemy, pozostaje naszym wspólnym dziedzictwem wymagającym szczególnej troski – zaznaczył.
Prezydent poinformował, że podczas Szczytu zostanie przyjęta deklaracja o potrojeniu energii pochodzącej z atomu do 2050 roku. – Będziemy brali udział w przyjęciu tej deklaracji – zapowiedział.
– W tej chwili w instytucjach europejskich trwa praca nad zaliczeniem atomu jako zeroemisyjnego źródła energii. To bardzo ważne dla polityki klimatycznej na przyszłość, to klimatycznie czysta energia – podkreślił.
Wskazał, że tego typu stabilna energia jest niezbędna w dużym i uprzemysłowionym kraju jakim jest Polska, także dla realizacji naszych zobowiązań europejskich i światowych wynikających z konieczności realizowania polityki klimatycznej.
Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego @COP28_UAE w Dubaju. Powodem obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Razem z Prezydentem @AndrzejDuda nie pozowali także Prezydenci Litwy @GitanasNauseda i Łotwy @edgarsrinkevics https://t.co/RwzQHIfN2J
— Grażyna Ignaczak-Bandych (@GIBandych) December 1, 2023
„Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju. Powodem obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Razem z prezydentem Dudą nie pozowali także prezydenci Litwy Gitanas Nauseda i Łotwy Edgars Rinkevics”- napisała na X, Grażyna Ignaczak-Bandych szefowa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wystąpienie prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas Net Zero Nuclear na COP28
Polski przywódca zaznaczył, że dlatego tak ważna jest deklaracja, dla której dziś wspólnie wyrażamy poparcie. – Deklaracja niezwykle ambitna. Potrojenie mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku, zwiększenie i ułatwienie finansowania budowy elektrowni jądrowej, promowanie energii nuklearnej jako czystej energii – to ważne zobowiązania, pod którymi jako Prezydent Polski z pełnym przekonaniem się podpisuję – powiedział.
Deklaracja została przyjęta przez liderów ponad 20 państw, m.in. z Polski, Francji, USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji.
Prezydent Duda wskazywał, że potrzebne są kolejne zdecydowane kroki w kwestii wsparcia energetyki jądrowej w ramach Unii Europejskiej.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. John Kerry, specjalny pełnomocnik prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw klimatu, a także prezydent Francji Emmanuel Macron.
Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem ZEA Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem, gratulując wysokiego poziomu organizacji konferencji COP28. Przywódcy zgodzili się na pogłębianie współpracy gospodarczej w zwłaszcza w sektorze IT, a także transformacji energetycznej.
Treść wystąpienia prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas Net Zero Nuclear na COP28, 2 grudnia 2023 r.:
„Szanowni Państwo,
Wielu światowych przywódców i ekspertów twierdziło przez lata, że atom jest przeszłością! Że elektrownie jądrowe należy zamykać, że nie warto budować nowych. To nieprawda!
Atom jest przyszłością! Przyszłością czystej, bezpiecznej i stabilnej energii. Przyszłością sprawiedliwej transformacji energetycznej. Bez energii jądrowej nie uda się zrealizować ambitnych planów klimatycznych, które wszyscy sobie stawiamy. Ochronić naszej planety!
Dlatego tak ważna jest deklaracja, dla której dziś wspólnie wyrażamy poparcie. Deklaracja niezwykle ambitna. Potrojenie mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku, zwiększenie i ułatwienie finansowania budowy elektrowni jądrowej, promowanie energii nuklearnej jako czystej energii – to ważne zobowiązania, pod którymi jako Prezydent Polski z pełnym przekonaniem się podpisuję.
Polska, choć nie posiada jeszcze swoich elektrowni jądrowych, intensyfikuje od kilku lat ambitny Program polskiej energetyki jądrowej. Trwają już zaawansowane prace nad budową naszej pierwszej elektrowni, która ma powstać do 2033 roku. A którą wybuduje należąca do państwa firma Polskie Elektrownie Jądrowe we współpracy z doświadczonymi amerykańskimi koncernami Westinghouse i Bechtel!
Polska prowadzi proces wyboru lokalizacji i technologii pod budowę drugiej elektrowni jądrowej w naszym kraju. Pragnę podkreślić naszą otwartość na rozmowy o współpracy ze wszystkimi państwami reprezentującymi podobne podejście do kwestii rozwoju energetyki jądrowej.
Ruszyły także prace nad rozpoczęciem budowy kolejnej elektrowni jądrowej w oparciu o silną, sformalizowaną współpracę polskich podmiotów: pozostającej w rękach skarbu państwa PGE S.A. oraz prywatnej ZE PAK, a także koreańskiego koncernu KHNP. W ostatnich dniach polskie ministerstwo klimatu wydało decyzję zasadniczą, która pozwala przejść do kolejnego etapu uzyskiwania decyzji i pozwoleń. Będziemy te ważne inwestycje wspierać.
Jesteśmy przekonani, że doskonałym uzupełnieniem pełnoskalowych elektrowni jądrowych mogą być reaktory mniejsze. Nasz kraj ma ambicje być europejskim liderem w budowie małych reaktorów jądrowych – SMR.
W COP28 uczestniczy polska firma ORLEN Synthos Green Energy, która zamierza zbudować reaktory w technologii SMR. Współpracuje przy tym projekcie z firmami ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jestem zadowolony, że rozpoczyna współpracę także z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Emirates Nuclear Energy Corporation! Zjednoczone Emiraty Arabskie, czyli gospodarze naszego szczytu klimatycznego, właśnie ukończyły budowę swojej pierwszej, wielkiej elektrowni jądrowej. To pokazuje najlepiej, że energetyka jądrowa ma przyszłość na całym świecie.
Szczególne słowa uznania należą się również Stanom Zjednoczonym Ameryki, które niezmiennie wspierają wysiłki prowadzące do rozwoju wielko– i małoskalowej technologii jądrowej.
Szanowni Państwo,
Tak. Atom jest przyszłością! Pokazaliśmy to także na forum Unii Europejskiej, skutecznie zabiegając o włączenie energii jądrowej do Net–Zero Industry Act.
Zaledwie dwa tygodnie temu Parlament Europejski uwzględnił w niej także atom. Zabiegaliśmy o to jako Polska bardzo mocno. To sukces wielu państw członkowskich z Panem Prezydentem Emmanuelem Macronem na czele!
Ale to nie koniec. Potrzebne są kolejne zdecydowane kroki w kwestii wsparcia energetyki jądrowej w ramach Unii Europejskiej.
Dlatego chciałbym ogłosić, że jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w pierwszym półroczu 2025 roku będzie sprawiedliwa transformacja energetyczna ze szczególnym uwzględnieniem energii jądrowej.
Sprawiedliwa transformacja jest niezwykle istotna. Zgodziliśmy się co do tego podczas COP24, który miał miejsce w Polsce, w Katowicach. W centrum polityki klimatycznej musi stać człowiek – jego bezpieczeństwo, zdrowie, jakość życia. Temu ma służyć racjonalny proces przechodzenia na wydajne i niskoemisyjne źródła energii. Dokładnie takie jak atom.
Rozmawiałem o tym przed szczytem z młodymi ludźmi z mojego kraju, którzy biorą udział w COP28. Jest tu dzisiaj z nami Pani Julia z fundacji FOTA4CLIMATE, która od dawna walczy o wspieranie energii atomowej jako czystej energii.
Jeśli chcemy zrealizować ambitne cele klimatyczne, to musimy działać w kwestii rozwoju energii atomowej jeszcze odważniej, szybciej i skuteczniej!
Pamiętajmy, że nie robimy tego dla siebie! Robimy to dla przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci, dla naszych wnuków. Nie mamy czasu. We must act now!”