POLSKAŚWIAT

Departament Stanu USA „zaniepokojony” ustawą lex Tusk. Mark Brzezinski komentuje

Polska PiS

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski ws. lex Tusk.

„Rząd Stanów Zjednoczonych podziela obawy związane z ustawami, które w oczywisty sposób mogą pozwalać na zmniejszenie możliwości wyborców do głosowania na tych kandydatów, na których chcą głosować, ustawami omijającymi jasno określony proces przed niezawisłymi sądami” – stwierdził Brzezinski.

Departament Stanu USA: Obawy przed potencjalnym wykorzystaniem nowego polskiego prawa do zwalczania opozycji

„Rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowych przepisów, które mogą zostać wykorzystane do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. Podzielamy obawy wyrażone przez wielu obserwatorów, że ustawa o utworzeniu komisji do zbadania rosyjskich wpływów może zostać wykorzystana do zablokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu. Wzywamy rząd polski do zapewnienia, że to prawo nie ogranicza możliwości wyborców do głosowania na wybranego przez nich kandydata i że nie będzie się na nie powoływać ani nadużywać w sposób, który mógłby wpłynąć na postrzeganą zasadność wyborów.”

Unia Europejska

– Komisja Europejska nie zawaha się podjąć odpowiednich środków – oświadczył

Komisarz Unii Europejskiej Didier Reynders powiedział:

„Jesteśmy zaniepokojeni polską ustawą o komisji, która może pozbawić obywatela praw bez możliwości odwołania się do sądu. Komisja Europejska nie zawaha się podjąć odpowiednich środków, jeśli będzie trzeba. Jest to niemożliwe, aby zgadzać się na taki system bez realnego dostępu do sprawiedliwego wyroku.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button