WARSZAWA

Ćwiczenia Sokrates-24. Warszawa wita lato – Wianki nad Wisłą 2024

Stolica

Już 22 czerwca na warszawskim Podzamczu odbędą się Wianki nad Wisłą.

Jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie przyciąga tłumy już od niemal 30 lat. Również w tym roku widownię czeka mnóstwo atrakcji, a całość zwieńczy koncert najlepszych polskich gwiazd. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Wianki nad Wisłą to ogromne, plenerowe przedsięwzięcie, które na jeden dzień zmienia Warszawę w tradycyjną, słowiańską osadę, a jej mieszkańcy kultywują dawne obrzędy, puszczają wianki na Wiśle i smakują pradawne specjały.

Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą, jak co rok, rozpoczną się piknikowymi atrakcjami dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach plecenia wianków z żywych kwiatów, ale też spróbować swoich sił w słowiańskim rękodziele – filcowaniu z wełny czesankowej i stworzyć tą metodą unikatowe, kwiatowe ozdoby. Tradycyjnie też uczestnicy pikniku stworzą wspólne ogromny wianek, który popłynie Wisłą, niosąc wieść o początku lata.

Koncerty, spektakle i wioska słowiańska

Podczas Wianków nad Wisłą nie może zabraknąć pokazów tańca i śpiewu w wykonaniu zespołów ludowych. Na piknikowej scenie wystąpią Piotrkowianie, którzy oprócz śpiewu z kapelą na żywo zorganizują pokaz i warsztaty tańców ludowych oraz autorski spektakl pt. „Obrzęd Sobótkowy”. Oprócz tego zaplanowano występ Sołtysek, które przygotują dla zgromadzonych widzów spektakl „SWATY”, humorystycznie pokazujący obyczaje związane ze ślubem i weselem, a także koncert śpiewaków ludowych i sobótkowe tańce przy ognisku.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Wianków nad Wisłą, która również w tym roku zawita do Multimedialnego Parku Fontann, jest Wioska Słowiańska. Odwiedzający będą mogli poczuć klimat pradawnych osad, odbywać się będą warsztaty kulinarne, podczas których będzie można samodzielnie przygotować słowiańskie przysmaki.

Na terenie Multimedialnego Parku Fontann znajdą się także punkty gastronomiczne, stanowiska Kół Gospodyń Wiejskich, oraz punkty z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.

Plakat – Wianki nad Wisłą (graf. R. Olbinski)

Wieczorny koncert

Wieczorem, gdy skończą się piknikowe atrakcje, rozpoczną się koncerty. Na Wiankowej scenie wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa & BASSałyki oraz zespół Voo Voo, a zwieńczeniem imprezy będzie wyjątkowy koncert pod tytułem „Wianki nad Wisłą – Dźwięki Wolności”. Topowi polscy artyści opowiedzą o wolności swoimi utworami, a na scenie wystąpią: Zalewski, Vito Bambino, Mery Spolsky, Bovska, Baranovski, WaluśKraksaKryzys, Wiktor Dyduła, Paluch, Urszula, Felicjan Andrzejczak oraz Voo Voo.

Podczas Wianków nad Wisłą zostanie wydzielona specjalna, oznakowana strefa dla osób z niepełnosprawnościami – wyposażona w podest dla poruszających się na wózkach i pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących.

Wydarzenia w Kamieniu

Na świętowanie 22 czerwca zaprasza też Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W Pawilonie Edukacyjnym Kamień zaplanowano atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, na część z nich obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: zapisykamien@zzw.waw.pl. W wiadomości należy zawrzeć termin i nazwę wydarzenia; imię i nazwisko (oraz liczbę dzieci), numer telefonu oraz treść zgody na przetwarzanie danych osobowych, która znajduje się pod linkiem. Zapisy trwają do wyczerpania miejsc.

Program wydarzeń w Kamieniu:

16:00-17:00 – spacer etnobotaniczny po łące [zapisy]

16:00-19:00 – gra terenowa w poszukiwaniu kwiatu paproci

17:00-19:00 – warsztaty „Dzikie kadzidła i napary” [zapisy]

18:00-19:30 – rejsy po Wiśle z plaży Rusałka [zapisy]

19:00-21:00 – plecenie wianków

20:00-21:00 – śpiewy przy ognisku i puszczanie wianków na wodzie

21:00-22:00 – opowieści przy ognisku „O czym szepce kwiat paproci?” [zapisy]

Ćwiczenia Sokrates-24 w Warszawie

Bezpieczeństwo mieszkańców to dla miasta priorytet. Dlatego dzisiaj i jutro stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, podczas których sprawdzają skuteczność działań spółki w razie zagrożeń.

Ćwiczenia Sokrates-24 odbywają się 17 i 18 czerwca na terenie zarządzanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie – czyli na największej infrastrukturze komunalnej w Polsce. Wspólnie ze służbami odpowiadającymi za bezpieczeństwo – m.in. Policją, Strażą Miejską i Wojskiem Polskim – spółka sprawdza skuteczność działań w sytuacjach kryzysowych. Wszystko po to, by – w razie potrzeby – jak najlepiej na nie reagować. A finalnie – by zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną znajdującą się na terenie miasta oraz zachować ciągłość usług świadczonych na rzecz mieszkańców, np. dostaw wody.

Bezpieczeństwo to dla nas sprawa fundamentalna – zwłaszcza w tych trudnych czasach. Jesteśmy na terytorium Filtrów, gdzie trwają specjalne ćwiczenia Sokrates-24. Pracownicy warszawskich wodociągów współpracują ze służbami, przygotowując się do wszelkich scenariuszy w kwestii zabezpieczenia infrastruktury krytycznej – mówił prezydent Rafał Trzaskowski, który obserwował ćwiczenia. Przypomniał również, że miasto współpracuje z rządem przy nowej ustawie dotyczącej obrony cywilnej oraz skierował kilka słów do uczestników ćwiczeń: – Wielkie podziękowania dla wszystkich służb, bo po raz kolejny stanęły na wysokości zadania

To tylko ćwiczenia

Ćwiczeniom Sokrates-24 może towarzyszyć hałas, o czym alertem RCB uprzedzono wcześniej mieszkańców. Ćwiczenia i wyciągnięte z nich wnioski pozwolą usprawnić już obowiązujące procedury i jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo warszawiaków.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button