Katastrofa małego samolotu pasażerskiego na lotnisku w miejscowości Chrcynno pod Nasielskiem (powiat nowodworski).
17 lipca 2023 roku około godziny 19:41 do Stanowiska Kierowania w Komenda Powiatowa PSP w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o katastrofie lotniczej na lotnisku w Chrcynnie (Mazowsze).
Samolot podczas lądowania, w wyniku złych warunków atmosferycznych uderzył w hangar, w którym schronili się ludzie.
W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniosło 5 osób (cztery z nich znajdowały się w hangarze), a kolejne 8 zostało rannych. 4 osoby nie odniosły obrażeń.
Był to samolot Cessna 208. Wówczas nad regionem przechodziła burza.
W maszynie leciało trzech pilotów. Jeden z nich zginął, jeden został ranny, a jeden nie odniósł obrażeń. Prawdopodobną przyczyną wypadku mogły być warunki meteorologiczne.
Na miejscu pracowało kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Tam znajdowało się 60 policjantów. W sumie było około 200 funkcjonariuszy różnych służb.
Lądował tam m.in. wojskowy śmigłowiec W-3 Sokół w wersji poszukiwawczo-ratowniczej czy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ustalaniem przyczyn katastrofy zajmuje się Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.
Jest to najtragiczniejsza katastrofa lotnicza w Polsce od 9 lat. 5 lipca 2014 roku w miejscowości Topolów niedaleko Częstochowy rozbił się mały samolot Piper PA 31P Navajo, który przewoził skoczków spadochronowych. Zginęło wtedy 11 osób, a jedna została ranna.
Więcej
Na miejsce zdarzenia zadysponowani zostali strażacy, którzy przeprowadzili akcję ratunkową. Ich działania w pierwszej fazie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i wsparciu Zespołów Ratownictwa Medycznego w udzielaniu pomocy medycznej poszkodowanym. Następnie wykonywano dostęp do uwięzionych osób, w tym do pilota w kokpicie, który niestety nie przeżył.
W wyniku zdarzenia doszło do rozszczelnienia zbiornika paliwa lotniczego, które zostało zabezpieczone jednym prądem piany ciężkiej pod statek powietrzny – nie doszło do pożaru.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, która po zapoznaniu się z sytuacją przejęła dowodzenie. Następnie przybył również Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Artur Gonera i Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie st. bryg. Artur Wójcik.
W działaniach, które trwały do późnych godzin nocnych, udział brało łącznie 17 zastępów straży pożarnej (PSP i OSP) – blisko 60 strażaków, w tym m.in. Sekcja Ratownictwa Medycznego z JRG 8 KM PSP m.st. Warszawy. Do akcji ratunkowej zadysponowano: 4 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą USAR (śmigłowiec wojskowy), 12 patroli Policji, 10 Zespołów Ratownictwa Medycznego. Na miejsce zdarzenia przybył również Wicewojewoda Mazowiecki Pan Sylwester Dąbrowski.
Dalsze działania straży pożarnej polegały na oświetleniu terenu akcji podczas prac prowadzonych przez Prokuraturę i Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych.