POLITYKAPOLSKA

CBA w Orlenie, gigantyczne zarobki w Prokuraturze Krajowej, uchylono immunitet Braunowi, Kamiński z przymusowym dokarmianiem

Sejm, Polska i świat

Podsumowanie środy w Sejmie i nie tylko.

Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu Braunowi

 • Sejm zdecydował o uchyleniu immunitetu Grzegorzowi Braunowi. Poseł zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za czyny określone w każdym z siedmiu punktów we wniosku prokuratury. Chodzi m.in. o incydent z 12 grudnia 2023 roku, kiedy Braun zgasił przy użyciu gaśnicy świece chanukowe ustawione w Sejmie.
 • Sejm odrzucił wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu.
 • Sejm odrzucił wniosek o wyrażenie wotum nieufności dla ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza. Minister Sienkiewicz cieszy się zaufaniem Sejmu i kontynuuje misję porządkowania mediów publicznych.

Andrzej Duda: „Wobec Kamińskiego wydano nakaz przymusowego dokarmiania”

– Dzisiaj (17 stycznia – red.) otrzymałem informację od małżonki od ministra Kamińskiego. Wobec niego został wydany nakaz sądu by był przymusowo dokarmiany – przekazał Andrzej Duda w Davos.

  • Premier Donald Tusk: „Ja ciągle nie rozumiem, czemu Pan Prezydent […] opowiada w Polsce i za granicą jakieś niestworzone rzeczy o więźniach politycznych – deklaruje, że wierzy w ich bezwzględną niewinność, mimo wyroku sądu – a jednocześnie nie chce ich ułaskawić.
   Te ostatnie chwile to była dyskusja, czy więcej ma dostać IPN, KRRiT, Kancelaria Prezydenta, czy więcej pieniędzy ma pójść na choroby rzadkie, telefon zaufania dla dzieci i te wielkie zadania finansowe, takie jak 800+, podwyżki dla nauczycieli i dla sfery budżetowej.”
  • Minister Edukacji Barbara Nowacka odwołała wszystkich kuratorów oświaty nominowanych przez PiS.
  • Roman Giertych został wybrany na wiceprzewodniczącego klubu KO – szefa zespołu ds. rozliczeń rządu PiS. „Zmartwionym politykom PiS radzimy nie kopać się z koniem” – napisała PO.

Powstanie Zespołu ds. Rozliczeń

Posłowie Koalicji Obywatelskiej powołali Zespół ds. Rozliczeń. Jego celem jest doprowadzenie do tego, aby wszystkie osoby winne różnego rodzaju przestępstw, kradzieży, nadużyć władzy, które zostały popełnione w ciągu ostatnich ośmiu lat, zostały ukarane.

Zespół do spraw Rozliczeń zajmie się m.in. działalnością Telewizji Polskiej i radia publicznego, zwłaszcza szkalowaniem przeciwników politycznych, które doprowadziło do potwornej tragedii, takiej jak śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i syna posłanki Filiks.

Zespół zajmie się także działalnością NCBiR, Funduszem Sprawiedliwości oraz aferą respiratorową. Zapowiedziana jest również współpraca z Prokuraturą Generalną w celu wyjaśnienia spraw związanych z prześladowaniami sędziów i prokuratorów oraz nieprawidłowościami w działalności TK, KRS oraz SN.

Rozliczeniu zostaną poddane także inne sprawy związane z budowaniem przez PiS sieci korupcji i nepotyzmu przez ostanie 8 lat. Zespół ds. Rozliczeń będzie współpracował z międzyresortowym zespołem do spraw rozliczeń powołanym przez rząd.

 • Małżeństwo Kurskich otrzymało łącznie ponad 6 mln zł z TVP!

Komunikat Rzecznika KEP ws. listu Przewodniczącego Episkopatu do Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

„Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, otrzymał dzisiaj od małżonek przebywających w więzieniu panów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika list z prośbą o mediację w ich sprawie u Ministra Sprawiedliwości.

W związku z tym Przewodniczący Episkopatu wystosował list do obydwu uwięzionych z propozycją, że jeśli zostanie to przez nich zaakceptowane, zobowiązuje się do podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u Ministra Sprawiedliwości pana Adama Bodnara. Równocześnie, zapewniając obydwu panów o zrozumieniu przyczyny podjęcia przez nich tak dramatycznej formy protestu, zwrócił się do nich z prośbą o zaprzestanie protestu głodowego, który po tylu dniach od momentu jego rozpoczęcia zagraża nie tylko ich zdrowiu, ale także życiu.”

Prokurator Ewa Wrzosek ujawnia gigantyczne zarobki w PK:

„Kiedy nie wiadomo o co chodzi, jak zwykle – idzie o pieniądze, gigantyczne pieniądze.

Wynagrodzenia, nagrody i dodatki specjalne w Prokuraturze Krajowej za okres 2022/2023.
Zapnijcie pasy!

Były prokurator krajowy Dariusz Barski

wynagrodzenie: 974 639 zł
nagrody: 32 900 zł

Z-ca prokuratora generalnego Robert Hernard

wynagrodzenie: 996 638 zł
nagrody: 26 900 zł

Z-ca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak

wynagrodzenie: 997 579 zł
nagrody: 26 900 zł

Z-ca prokuratora generalnego Michał Ostrowski za okres 21 listopada – 31 grudnia 2023 r.)

wynagrodzenie: 48 321 zł

Z-ca prokuratora generalnego Beata Marczak

wynagrodzenie: 884 371 zł
nagrody: 26 900 zł

Z-ca prokuratora generalnego Tomasz Janeczek za okres 21 listopada – 31 grudnia 2023 r.)

wynagrodzenie: 48 321 zł

– a jego poprzednik Przemysław Funiok

wynagrodzenie: 885 560 zł
nagrody: 26 900 zł

Z-ca prokuratora generalnego Krzysztof Urbaniak

wynagrodzenie: 714 387 zł
nagrody: 19 400 zł

Do tego każdy z wyżej wymienionych – otrzymuje comiesięczny ryczałt mieszkaniowy, diety, zwrot kosztów przejazdów itp w wysokości ok 5 000 zł czyli jakieś dodatkowe 60 000 zł rocznie.

Ale to nadal nie koniec.

W okresie 2022/2023 w PK wypłacono prokuratorom łącznie 4 172 318 zł tytułem tzw. dodatków specjalnych, w wysokości do 40% wynagrodzenia.

Dla porównania średnia płaca urzędnika pracującego w prokuraturze wynosi ok, 4,5 tys. miesięcznie brutto.


Nie wierzcie więc, że prokuratorzy Barski, Hernand, Ostrowski i tych pozostałych 44 prokuratorów krajowych kwestionujących uprawnienia prokuratura generalnego – walczy o prokuraturę.
Ich motywacja jest dużo prostsza – wręcz banalna – „Kasa misiu, kasa”..”

Funkcjonariusze CBA w spółce ORLEN S.A. – komunikat

„Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie realizują czynności procesowe w spółce ORLEN S.A. na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania na obecnym etapie nie udzielamy szczegółowych informacji.”

Biuro prasowe Orlen

„Nie potwierdzamy informacji dotyczących rzekomego przeszukania pomieszczeń i gabinetów członków Zarządu w spółce ORLEN przez CBA. Przedstawiciele ORLEN na bieżąco współpracują z wieloma instytucjami i organami. Takie spotkania są regularne i mają charakter rutynowy.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button