POLSKA

Cała Polska w żółtej strefie. Posypały się pierwsze mandaty za brak maseczek

Mandaty za brak maseczek

Od 10 października w całym kraju mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej: w sklepie, autobusie, ale także na wolnym powietrzu.

Zwolnione z tego obowiązku będą jedynie osoby, które będą posiadały zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Obostrzenia zostały rozszerzone na cały kraj.

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy” w celu zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez Polaków. Cel jest jeden – ochrona zdrowia i życia ludzkiego.

Wobec rosnącej fali zakażeń nie ma tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.

Mandaty za brak maseczek

W niedzielę wieczorem policja podała, że tylko z ostatniej doby nałożono mandat 4 780 osobom. Pouczono 5 700 osób, a 2 280 przypadków skierowano do rozstrzygnięcia przed sądami.

Rząd stosuje politykę „zero tolerancji” dla tych, którzy nie stosują się do wymogów sanitarnych.

Przypominamy! W przypadku interwencji podjętej przez policjantów możemy zostać pouczeni, ukarani mandatem w wysokości 500 złotych, może być też skierowany wobec nas wniosek do sądu lub sporządzona informacja do sanepidu. Należy pamiętać, że do indywidualnej oceny interweniującego funkcjonariusza zależy jakie będą konsekwencje takiej kontroli.

Policjantów można spotkać na ulicach, targowiskach, a nawet dużych galeriach handlowych. Są przede wszystkim tam, gdzie może być w jednym miejscu więcej osób. Funkcjonariusze obserwują i reagują na przypadki naruszenia prawa. Z policyjnych radiowozów można usłyszeć komunikaty o zasadach zachowania w dobie pandemii koronawirusa. Nawet w czasie kontroli drogowej policjanci mogą sprawdzać, czy osoby jadące jednym autem powinny mieć maseczki, czy też są zwolnione z tego obowiązku, bo wspólnie mieszkają.

Policjanci skontrolowali 3 520 środków publicznego transportu.

W sobotę odbyło się 68 zgromadzeń (demonstracje antycovidowe), podczas których nałożono 206 mandatów, a w 1 535 przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button