ŚWIAT

Buenos Aires. Zełenski rozmawiał z nowo wybranym prezydentem Argentyny. Poleci do USA

Argentyna

W Buenos Aires prezydent Ukrainy wziął udział w ceremonii inauguracji nowo wybranego prezydenta Argentyny.

Podczas roboczej wizyty w Argentynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w ceremonii przekazania władzy prezydenckiej i inauguracji nowo wybranego prezydenta Republiki Argentyny Javiera Mileya.

Ceremonia inauguracji, w której uczestniczył były prezydent Argentyny Alberto Fernández oraz zaproszeni przedstawiciele zagranicy, przywódcy i członkowie rządów, odbyła się w Argentyńskim Kongresie Narodowym w Buenos Aires.


Javier Millay złożył przysięgę konstytucyjną. Następnie atrybuty władzy zostały przekazane nowemu szefowi Republiki Argentyńskiej.

Po inauguracji Wołodymyr Zełenski wraz z innymi przedstawicielami zagranicy wziął udział w ceremonii gratulacyjnej Javierowi Mileyowi inauguracji, która odbyła się w siedzibie Rządu Argentyny.

Prezydent Ukrainy odbył także nieformalną rozmowę z szefami państw i rządów innych krajów.

W Buenos Aires Zełenski spotkał się z Javierem Mileyem po inauguracji nowo wybranego prezydenta Argentyny

W ramach inauguracji nowo wybranego prezydenta Republiki Argentyny Javiera Mileya spotkał się z nim w Buenos Aires prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała Javierowi Mileyowi za zaproszenie i pogratulowała mu oficjalnej inauguracji na stanowisku prezydenta Argentyny.

„W czasie wojny trudno znaleźć czas i przelecieć połowę globu. Ale usłyszeliśmy Was, Wasze sygnały w parlamencie i Waszą osobistą energię, by wesprzeć Ukrainę, nasz naród, który walczy z rosyjską agresją” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wyraził przekonanie, że Ukraina i Argentyna, narody obu krajów, mogą mieć wspólną, potężną przyszłość. Prezydent Ukrainy zauważył, że naród argentyński bardzo szanuje wolność, o którą dzisiaj Ukraińcy walczą.

Głowa państwa ukraińskiego opowiedziała prezydentowi Argentyny o procesie wdrażania ukraińskiej formuły pokojowej. Zaprosił stronę argentyńską do udziału w czwartym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej w sprawie wdrażania Formuły Pokojowej w styczniu 2024 r. oraz w przygotowaniach pierwszego założycielskiego Światowego Szczytu Pokojowego.

Buenos Aires. Wołodymyr Zełenski i Javier Millay (fot. president.gov.ua)

Strony omówiły także kolejne etapy przygotowań szczytu Ukraina – Ameryka Łacińska, który umożliwi otwarcie nowej karty w stosunkach Ukrainy z państwami regionu.

Rozmówcy zwrócili szczególną uwagę na rozwój współpracy dwustronnej w wielu obszarach.

Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Paragwaju w Buenos Aires

Podczas roboczej wizyty w Argentynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Republiki Paragwaju Santiago Peñą.

Ukraińska głowa państwa podziękowała Paragwajowi za zdecydowane wsparcie Ukrainy w ramach organizacji międzynarodowych.

Zełenski poinformował swojego paragwajskiego kolegę o postępie w realizacji ukraińskiej formuły pokojowej oraz wynikach trzech spotkań doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej.

„Jesteśmy niezwykle zainteresowani włączeniem Paragwaju w realizację naszej Formuły Pokojowej” – zauważył prezydent Ukrainy.

Wyraził nadzieję na udział jak największej liczby krajów Ameryki Łacińskiej w kolejnym spotkaniu doradców w styczniu 2024 r.

Przywódcy wymienili także poglądy na temat możliwości pogłębienia współpracy handlowej i gospodarczej pomiędzy Ukrainą a Paragwajem.

Wołodymyr Zełenski zaprosił Santiago Peñę do odwiedzenia jego kraju.

Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Urugwaju w Buenos Aires

Podczas roboczej wizyty w Argentynie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Urugwaju Luisem Lacallerem Pou.


Ukraińska głowa państwa podziękowała Urugwajowi za jego stanowisko w ramach Międzynarodowej Organizacji Morskiej wspierające przyjętą w grudniu br. uchwałę w sprawie wpływu rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę na żeglugę międzynarodową.

„Dzisiaj mam okazję osobiście podziękować Państwu i narodowi waszego kraju za wspieranie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina toczy obecnie na polu bitwy trudną walkę z wojskami rosyjskimi i jednocześnie pracuje nad realizacją Ukraińskiej Formuły Pokojowej, która jest jednym z kluczowych politycznych narzędzi zakończenia wojny.

Prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Ekwadoru

Podczas swojej roboczej wizyty w Republice Argentyny prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem Ekwadoru Danielem Noboą.

Głowa stanu pogratulowała Danielowi Noboa objęcia urzędu prezydenta Ekwadoru w listopadzie br.

Wołodymyr Zełenski wysoko ocenił stanowisko Ekwadoru popierającego uchwały organizacji międzynarodowych potępiających rosyjską inwazję na Ukrainę.

11 grudnia Wołodymyr Zełenski rozpocznie roboczą wizytę w USA

11 grudnia Zełenski rozpocznie roboczą wizytę w Stanach Zjednoczonych. Głowa państwa ukraińskiego spotka się z prezydentem USA Josephem Bidenem, odbędzie szereg spotkań i negocjacji.

Wołodymyr Zełenski skoncentruje się na zapewnieniu jedności Stanów Zjednoczonych, Europy i świata wokół, wspierając Ukrainę w obronie przed rosyjskim terroryzmem oraz we wzmacnianiu porządku międzynarodowego opartego na zasadach i poszanowaniu suwerenności każdego narodu.

Jednym z kluczowych tematów negocjacji w Waszyngtonie będzie kontynuacja współpracy obronnej Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, w szczególności wspólne projekty produkcji broni i systemów obrony powietrznej, a także koordynacja wysiłków obu państw w nadchodzącym roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button