GOSPODARKAŚWIAT

Budowa Baltic Pipe zbliża się wielkimi krokami. Bezpieczeństwo energetyczne w Europie

Budowa Baltic Pipe

Operatorzy systemów przesyłowych Polski i Danii – GAZ-SYSTEM i Energinet – podjęli pozytywne decyzje inwestycyjne i zgodzili się wspólnie zrealizować projekt Baltic Pipe.

Rurociąg umożliwi dostawy gazu ziemnego z Norwegii, przez Danię, do Polski i innych krajów w regionie, jak również dostawy gazu z kierunku Polski do Danii i Szwecji. Decyzje inwestycyjne zostały ogłoszone w Warszawie 30 listopada 2018 r.

Obustronne podjęcie pozytywnych decyzji inwestycyjnych oznacza, że spółki Energinet i GAZ-SYSTEM zobowiązały się do budowy gazociągu o łącznej długości 900 km na lądzie i na dnie morza. Baltic Pipe będzie przebiegał przez terytoria trzech krajów – Danii, Szwecji oraz Polski – a przesył gazu rozpocznie się w październiku 2022 r.

– Powstanie rurociągu Baltic Pipe będzie korzystne zarówno dla konsumentów w Polsce i Danii, jak i dla obydwu państw. Nowe wzajemne połączenie systemowe jeszcze bardziej wzmocni i zintegruje rynek gazu ziemnego w Europie. Ponadto Baltic Pipe może przyczynić się do osiągnięcia europejskich celów klimatycznych – powiedział Thomas Egebo, Prezes Energinet.

W obu krajach będzie kontynuowany dialog z właścicielami gruntów i władzami, tak aby realizacja projektu Baltic Pipe w jak najmniejszym stopniu wpływała na ludzi i środowisko naturalne.

Dzięki pozytywnym decyzjom inwestycyjnym nabiera także mocy podpisana w listopadzie br. Umowa o budowie (tzw. Construction Agreement). Reguluje ona zasady współpracy oraz odpowiedzialność stron za poszczególne części projektu do października 2022 roku.

– Gazociąg Baltic Pipe realizowany jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na bieżąco monitorujemy postęp prac przy projekcie i realizację kolejnych jego etapów. Podjęcie decyzji inwestycyjnych przez GAZ-SYSTEM i Energinet otwiera nowy rozdział w naszej współpracy – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

Jeszcze przed podjęciem decyzji inwestycyjnych Energinet podpisał ze swoim norweskim odpowiednikiem – Gassco – porozumienie dotyczące budowy połączenia norweskiego gazociągu Europipe II z gazociągiem na zachodnim wybrzeżu Dani. Umożliwi ono przepływ gazu z Norwegii do Danii i Polski.

Trasa gazociągu (fot. Baltic Pipe)

Projekt Baltic Pipe jest zgodny z założeniami polityki energetycznej Unii Europejskiej

Bezpośredni dostęp regionu Europy Środkowo-Wschodniej do złóż w Norwegii podniesie bezpieczeństwo dostaw, otwierając na stałe nową drogę zaopatrzenia w gaz ziemny, zwiększając jednocześnie konkurencję oraz presję cenową wśród dostawców gazu. Gazociąg wpisuje się również w politykę ochrony klimatu i wspierania państw Europy Środkowo-Wschodniej w obniżaniu emisyjności ich gospodarek oraz stabilizowaniu systemów elektroenergetycznych w sytuacji zmiennej produkcji ze źródeł odnawialnych.

Obustronne podjęcie pozytywnych decyzji inwestycyjnych jest kolejnym ważnym etapem projektu Baltic Pipe. Osiągnięcie go zgodnie z harmonogramem, pozwala przejść do następnych etapów prac, takich jak m.in. procedura przetargowa dla potencjalnych wykonawców gazociągu lądowego i podmorskiego, dalsze analizy projektowe czy też przedłożenie raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko i przeprowadzenie konsultacji społecznych w krajach objętych inwestycją.

– Ogłoszenie decyzji inwestycyjnych dla projektu Baltic Pipe to zamknięcie kolejnego etapu na drodze do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego Polski – minister Krzysztof Tchórzewski.

– Baltic Pipe to także znaczący wkład Polski w realizację koncepcji europejskiego korytarza gazowego Północ-Południe, który pozwoli na realną dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego zarówno dla Polski, jak i jej sąsiadów – dodał minister.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim

Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji.

Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.
(własne, pras.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button