ŚWIAT

Bruksela. Szwedzka flaga podniesiona w Kwaterze Głównej NATO. „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

We are NATO

W poniedziałek (11 marca 2024 r.) po raz pierwszy podniesiono szwedzką flagę w Kwaterze Głównej NATO podczas ceremonii upamiętniającej członkostwo tego kraju w Sojuszu.

Szwecja została 32. sojusznikiem NATO 7 marca po złożeniu dokumentu przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego rządowi Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.

Szwedzka flaga podniesiona w Kwaterze Głównej NATO (fot. NATO)

Sekretarz Generalny powitał premiera Ulfa Kristerssona w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli na ceremonii podniesienia flagi z okazji przystąpienia Szwecji. W przemówieniu przed ceremonią Sekretarz Generalny podziękował premierowi Kristerssonowi za jego silne, osobiste przywództwo i zaangażowanie we wprowadzanie Szwecji do NATO. Powiedział: „Szwecja zajęła należne mu miejsce przy stole NATO pod osłoną art. 5 – ostatecznej gwarancji naszej wolności i bezpieczeństwa. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.”

Flaga Szwecji została podniesiona, aby dołączyć do flag pozostałych 31 państw członkowskich podczas odgrywania szwedzkiego hymnu narodowego i hymnu NATO. Ceremonie podniesienia flagi odbyły się jednocześnie w Dowództwie Sojuszniczym ds. Operacji (SHAPE) w Mons (Belgia) i Dowództwie Sojuszniczym ds. Transformacji w Norfolk w Wirginii (Stany Zjednoczone). Stojąc u boku premiera Kristerssona, Sekretarz Generalny powiedział: „Przystąpienie Szwecji po raz kolejny pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte. Nikt nie może tego zamknąć. Każdy naród ma prawo wybrać własną drogę i wszyscy wybieramy drogę wolności i demokracji.”

Szwedzka flaga podniesiona w Kwaterze Głównej NATO (fot. NATO)

Odnotowując, że NATO będzie w tym roku obchodziło 75. rocznicę swojego istnienia, Stoltenberg podkreślił, że więź transatlantycka między Europą a Ameryką Północną zapewniła nam wolność i bezpieczeństwo. Szwecja pomoże zbudować jeszcze silniejsze NATO w krytycznym momencie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego, powiedział, dodając, że „przystąpienie do NATO jest dobre dla Szwecji, dobre dla stabilności na północy i dobre dla bezpieczeństwa całego naszego Sojuszu”.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button