POLITYKAŚWIAT

Bruksela. Spotkanie szefa polskiego rządu Morawieckiego z premierem Japonii Fumio Kishidą

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w posiedzeniu Rady Europejskiej

Wspólny list w imieniu Republiki Estonii, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej i Rzeczypospolitej Polskiej

Rosyjska inwazja na Ukrainę przyniosła cierpienie i śmierć wielu cywilom, wywołując bezprecedensowy kryzys uchodźczy. Do tej pory ponad 3,5 miliona Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Masowe i bezprawne rosyjskie ataki na cele cywilne, w tym szkoły, szpitale i żłobki, są na porządku dziennym. Jednocześnie na masową skalę systematycznie niszczona jest ukraińska infrastruktura.

„Dwa tygodnie temu w Deklaracji z Wersalu zobowiązaliśmy się do dalszego zwiększania nacisków na najeźdźców i zadeklarowaliśmy gotowość szybkiego wprowadzenia dalszych sankcji. Od tego czasu Rosja jedynie zaostrzyła strategię terroru i masowych bombardowań obszarów cywilnych. Dlatego UE nie może zwalniać tempa działań i akceptować zbrodni wojennych oraz ofiar wśród ludności cywilnej jako nowego stanu rzeczy. Uważamy, że nadszedł moment, by wprowadzić bardziej stanowcze środki w celu powstrzymania rosyjskiej agresji.

Codziennie tysiące rosyjskich i białoruskich ciężarówek dostarczają do Rosji towary i zasoby, które wspierają zdolność tego kraju do prowadzenia działań wojskowych w Ukrainie. Wzywamy Państwa do podjęcia niezbędnych kroków w celu wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z Rosji i Białorusi oraz do tych krajów. Dodatkowo proponujemy również wprowadzenie zakazu wpływania rosyjskich i białoruskich statków do portów UE. Jako że sektor transportu jest ze swej natury międzynarodowy, uważamy, że działania w obu tych obszarach muszą być podejmowane jednocześnie na poziomie UE, aby były naprawdę skuteczne. Jesteśmy przekonani, że podjęcie powyższych kroków w sektorze transportowym jeszcze bardziej ograniczyłoby możliwości kontynuowania agresji przez Federację Rosyjską.

UE nie może przyjąć postawy wyczekującej w obliczu masowych okrucieństw popełnianych przez Rosję w Ukrainie. Musimy wspólnie wywrzeć na Rosję jak największą presję, aby zaprzestała prowadzenia wojny. Stanie się to tylko wtedy, gdy działania Rosji spotkają się z jednomyślną i zdecydowaną reakcją UE, w tym z nowymi sankcjami.

Z poważaniem,

Kaja Kallas

Premier Republiki Estonii

Ingrida Simonyté

Premier Republiki Litewskiej

Arturs Krišjānis Karinš

Premier Republiki Łotewskiej

Mateusz Morawiecki

Premier Rzeczypospolitej Polskiej”

Poprzednia strona 1 2 3
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button