POLITYKAŚWIAT

Bruksela. Spotkanie szefa polskiego rządu Morawieckiego z premierem Japonii Fumio Kishidą

Premier Mateusz Morawiecki bierze udział w posiedzeniu Rady Europejskiej

Sytuacja na Ukrainie była głównym tematem spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Japonii Fumio Kishidą w Brukseli.

To druga już rozmowa obu premierów w ostatnim czasie. Premierzy omówili dalsze polityczne i ekonomiczne kroki, jakie należy podjąć w reakcji na rosyjską agresję. Szef rządu zaapelował o zdecydowane i konsekwentne wprowadzanie sankcji mających na celu skłonienie rosyjskiego agresora do zakończenia wojny. Spotkanie było kolejnym elementem działań dyplomatycznych premiera na rzecz budowy globalnej solidarności z Ukrainą i zdecydowanej postawy świata wobec rosyjskiej agresji.

Jednoznaczne stanowisko Polski i Japonii wobec ataku Rosji na Ukrainę

Polska docenia silne poparcie Japonii dla działań mających na celu powstrzymanie inwazji Rosji na Ukrainę. Tak jak Polska, Japonia postrzega agresję Rosji jako poważne zagrożenie dla porządku światowego.

Premier Morawiecki wskazał, że docenia decyzje wielu japońskich firm o zawieszeniu działalności lub eksportu na rynek rosyjski. Szef polskiego rządu podkreślił także, że konieczne jest podejmowanie dalszych kroków. Obaj przywódcy zgodzili się, że musimy pozostać zjednoczeni i nadal powstrzymywać Rosję, izolując ją na arenie międzynarodowej.

Spotkanie premiera Morawieckiego z premierem Japonii Fumio Kishidą (fot. KPRM)

Sankcje przeciwko Rosji i wsparcie dla Ukrainy

Podczas rozmowy premier Morawiecki podkreślił, że Polska zachęca do zdecydowanych działań dotyczących uwolnienia się od importu surowców energetycznych z Rosji – węgla, ropy i gazu. W szczególności istotne jest wprowadzenie sankcji, które pozbawią Rosję dopływu pieniędzy przeznaczanych na finansowanie wojny.

Premier wskazał też, że Ukraina nadal potrzebuje naszego wielowymiarowego wsparcia, w tym przede wszystkim wsparcia jej obrony oraz pomocy humanitarnej. Jak zaznaczył, Ukraina nie może stracić swoich zdolności obronnych, a każde wahanie z naszej strony zostanie wykorzystane przez agresora.

Szef polskiego rządu odniósł się też do roli kontaktów na wysokim szczeblu z Ukrainą, w kontekście niedawnego spotkania z premierami Słowenii i Czech z władzami Ukrainy w Kijowie oraz wystąpienia prezydenta Zełenskiego w japońskim parlamencie. Premier podkreślił potrzebę przygotowania pomocy w powojennej odbudowie Ukrainy i wsparciu działań Kijowa w tym zakresie w przyszłości.

1 2 3Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button