ŚWIAT

Bruksela. Spotkanie Andrzeja Dudy z Jensem Stoltenbergiem. „Budujecie jedną z największych armii w NATO”

Kwatera Główna NATO

W Kwaterze Głównej NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Prezydent podziękował Sekretarzowi Generalnemu NATO za lata wspólnej pracy oraz za to, jak bardzo w tym czasie zmieniło się NATO i sytuacja Polski w Sojuszu.

– Jesteśmy Panu – jako Polacy – ogromnie wdzięczni – zapewnił Andrzej Duda. Podkreślił, że na terenie Polski stacjonuje dziś kilkanaście tysięcy żołnierzy z państw NATO, korzystamy też m.in. z amerykańskiej i brytyjskiej infrastruktury wojskowej. – Dzięki temu możemy lepiej chronić naszą przestrzeń powietrzną, a Polacy czują się bezpieczniejsi, widząc żołnierzy Sojuszu na naszej ziemi – powiedział.


Prezydent podziękował też za podejmowane w ostatnim czasie decyzje, w tym o zlokalizowaniu w Bydgoszczy Centrum Szkoleniowego NATO–Ukraina czy centrum badawczo–rozwojowego nowoczesnych technologii obronnych na krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej.

Bruksela. Kwatera Główna NATO. Andrzej Duda i Jens Stoltenberg (fot. KPRP)

Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że Polska jest dzisiaj ważną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance i ważnym gwarantem bezpieczeństwa. – Nie tylko otrzymujemy bezpieczeństwo od naszych sojuszników, ale od początku jako wiarygodny członek Sojuszu, także niesiemy bezpieczeństwo i pokój innym, stając ramię w ramię w Iraku, w Afganistanie, a dziś wspieramy sąsiadów z państw bałtyckich. Z pełną odpowiedzialnością strzeżemy wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył.

Prezydent RP rozmawiał też z Sekretarzem Generalnym NATO o odbytych w Stanach Zjednoczonych spotkaniach w Kongresie i z prezydentem Joe Bidenem.

– Starałem się przekonać naszych sojuszników do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, mówiąc, że kiedy obrońcy Ukrainy otrzymują najnowocześniejszy, NATO–wski sprzęt do obrony ojczyzny, są w stanie w twardy sposób postawić się rosyjskiej nawale – przekazał.

Jak dodał, rozmowy o pomocy Ukrainie toczył niedawno także we Francji.

– Cieszę się, że wspólnie podjęto decyzję co do tego, w jaki sposób Ukrainę wesprzeć: to przede wszystkim wsparcie w zakresie dostaw amunicji. Cieszę się, że szereg państw europejskich na to wsparcie się zdecydowało. Także i Polska włączyła się w ten proces. Mamy nadzieję, że duże dostawy amunicji, które będą szły w najbliższym czasie na Ukrainę, będą pomocne w przygotowaniu obrony przed ewentualnymi, kolejnymi próbami podjęcia ofensywy przez Rosjan – dodał Andrzej Duda.

Prezydent powtórzył zgłoszony niedawno postulat o zwiększeniu przez wszystkie kraje członkowskie wydatków na obronność z 2 do 3 proc. PKB.

Bruksela. Kwatera Główna NATO. Andrzej Duda i Jens Stoltenberg (fot. KPRP)

– Apeluję do wszystkich sojuszników, byśmy ten poziom razem wszyscy podnieśli do minimum 3 proc. PKB, by nasza polityka bezpieczeństwa stała się efektywna, byśmy byli w stanie zaspokoić własne potrzeby i wspierać naszych sąsiadów na Ukrainie – podkreślił.

Rozmowy w Brukseli zakończyły czterodniową roboczą podróż Prezydenta RP do Stanów Zjednoczonych i Królestwa Belgii.

Sekretarz Generalny dziękuje Prezydentowi Dudzie za wkład Polski po 25 latach członkostwa w NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powitał Andrzeja Dudę w Kwaterze Głównej NATO w czwartek (14 marca 2024 r.), dwa dni po 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Sekretarz Generalny pochwalił Polskę za jej wkład w Sojusz i zdecydowane wsparcie dla Ukrainy.

Stoltenberg podkreślił, że od czasu przystąpienia do NATO Polska stała się „kluczowym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa. Budujecie jedną z największych armii w NATO. Wydajecie około 4 procent PKB na obronę co zajmuje pierwsze miejsce w tabeli NATO” – powiedział Sekretarz Generalny – „i kupujecie F-35, HIMARS i helikoptery Apache”.

Bruksela. Andrzej Duda i Jens Stoltenberg (fot. NATO)

Sekretarz Generalny i prezydent Duda odnieśli się do agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i potrzeby zwiększenia wsparcia. „Pomimo ciężkich strat rosyjskich Putin nie ograniczył swoich celów wojennych. Sytuacja pozostaje trudna. Ukraina pilnie potrzebuje amunicji” – powiedział Stoltenberg. Podziękował Polsce za bycie jednym z największych zwolenników Ukrainy i podkreślił, że najnowsze sondaże NATO przeprowadzone w krajach sojuszniczych wykazały silne poparcie społeczne dla dalszej pomocy dla Ukrainy.

– W odpowiedzi na wojnę Rosji NATO zwiększyło swoją obecność na wschodzie Sojuszu, w tym w Polsce – podkreślił Sekretarz Generalny. „W tym miesiącu ponad 20 000 żołnierzy bierze udział w dowodzonym przez Polaków Dragon 24, będącym częścią ćwiczeń Steadfast Defender, naszych największych ćwiczeń wojskowych od czasów zimnej wojny” – powiedział. „Polska wzmacnia cały Sojusz, a NATO czyni wszystkich sojuszników bezpieczniejszymi”.

Polska przystąpiła do UE 12 marca 1999 r. wraz z Czechami i Węgrami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button