W Kwaterze Głównej NATO prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Prezydent podziękował Sekretarzowi Generalnemu NATO za lata wspólnej pracy oraz za to, jak bardzo w tym czasie zmieniło się NATO i sytuacja Polski w Sojuszu.
– Jesteśmy Panu – jako Polacy – ogromnie wdzięczni – zapewnił Andrzej Duda. Podkreślił, że na terenie Polski stacjonuje dziś kilkanaście tysięcy żołnierzy z państw NATO, korzystamy też m.in. z amerykańskiej i brytyjskiej infrastruktury wojskowej. – Dzięki temu możemy lepiej chronić naszą przestrzeń powietrzną, a Polacy czują się bezpieczniejsi, widząc żołnierzy Sojuszu na naszej ziemi – powiedział.
Good meeting with President @AndrzejDuda. I thanked him for #Poland’s key contributions to #NATO & strong support for #Ukraine. Together we have the capacity to provide Ukraine with what it needs. Now all Allies need to show real political will, dig deep, and deliver quickly. pic.twitter.com/pSug4QaMGk
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 14, 2024
Prezydent podziękował też za podejmowane w ostatnim czasie decyzje, w tym o zlokalizowaniu w Bydgoszczy Centrum Szkoleniowego NATO–Ukraina czy centrum badawczo–rozwojowego nowoczesnych technologii obronnych na krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej.
Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że Polska jest dzisiaj ważną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance i ważnym gwarantem bezpieczeństwa. – Nie tylko otrzymujemy bezpieczeństwo od naszych sojuszników, ale od początku jako wiarygodny członek Sojuszu, także niesiemy bezpieczeństwo i pokój innym, stając ramię w ramię w Iraku, w Afganistanie, a dziś wspieramy sąsiadów z państw bałtyckich. Z pełną odpowiedzialnością strzeżemy wschodniej granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego – oświadczył.
Prezydent RP rozmawiał też z Sekretarzem Generalnym NATO o odbytych w Stanach Zjednoczonych spotkaniach w Kongresie i z prezydentem Joe Bidenem.
– Starałem się przekonać naszych sojuszników do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, mówiąc, że kiedy obrońcy Ukrainy otrzymują najnowocześniejszy, NATO–wski sprzęt do obrony ojczyzny, są w stanie w twardy sposób postawić się rosyjskiej nawale – przekazał.
Jak dodał, rozmowy o pomocy Ukrainie toczył niedawno także we Francji.
– Cieszę się, że wspólnie podjęto decyzję co do tego, w jaki sposób Ukrainę wesprzeć: to przede wszystkim wsparcie w zakresie dostaw amunicji. Cieszę się, że szereg państw europejskich na to wsparcie się zdecydowało. Także i Polska włączyła się w ten proces. Mamy nadzieję, że duże dostawy amunicji, które będą szły w najbliższym czasie na Ukrainę, będą pomocne w przygotowaniu obrony przed ewentualnymi, kolejnymi próbami podjęcia ofensywy przez Rosjan – dodał Andrzej Duda.
Prezydent powtórzył zgłoszony niedawno postulat o zwiększeniu przez wszystkie kraje członkowskie wydatków na obronność z 2 do 3 proc. PKB.
– Apeluję do wszystkich sojuszników, byśmy ten poziom razem wszyscy podnieśli do minimum 3 proc. PKB, by nasza polityka bezpieczeństwa stała się efektywna, byśmy byli w stanie zaspokoić własne potrzeby i wspierać naszych sąsiadów na Ukrainie – podkreślił.
Rozmowy w Brukseli zakończyły czterodniową roboczą podróż Prezydenta RP do Stanów Zjednoczonych i Królestwa Belgii.
Sekretarz Generalny dziękuje Prezydentowi Dudzie za wkład Polski po 25 latach członkostwa w NATO
Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powitał Andrzeja Dudę w Kwaterze Głównej NATO w czwartek (14 marca 2024 r.), dwa dni po 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Sekretarz Generalny pochwalił Polskę za jej wkład w Sojusz i zdecydowane wsparcie dla Ukrainy.
Stoltenberg podkreślił, że od czasu przystąpienia do NATO Polska stała się „kluczowym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa. Budujecie jedną z największych armii w NATO. Wydajecie około 4 procent PKB na obronę co zajmuje pierwsze miejsce w tabeli NATO” – powiedział Sekretarz Generalny – „i kupujecie F-35, HIMARS i helikoptery Apache”.
Sekretarz Generalny i prezydent Duda odnieśli się do agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i potrzeby zwiększenia wsparcia. „Pomimo ciężkich strat rosyjskich Putin nie ograniczył swoich celów wojennych. Sytuacja pozostaje trudna. Ukraina pilnie potrzebuje amunicji” – powiedział Stoltenberg. Podziękował Polsce za bycie jednym z największych zwolenników Ukrainy i podkreślił, że najnowsze sondaże NATO przeprowadzone w krajach sojuszniczych wykazały silne poparcie społeczne dla dalszej pomocy dla Ukrainy.
– W odpowiedzi na wojnę Rosji NATO zwiększyło swoją obecność na wschodzie Sojuszu, w tym w Polsce – podkreślił Sekretarz Generalny. „W tym miesiącu ponad 20 000 żołnierzy bierze udział w dowodzonym przez Polaków Dragon 24, będącym częścią ćwiczeń Steadfast Defender, naszych największych ćwiczeń wojskowych od czasów zimnej wojny” – powiedział. „Polska wzmacnia cały Sojusz, a NATO czyni wszystkich sojuszników bezpieczniejszymi”.
Polska przystąpiła do UE 12 marca 1999 r. wraz z Czechami i Węgrami.