POLSKAŚWIAT

Bruksela. Donald Tusk rozmawiał z Ursulą von der Leyen i Robertą Metsolą. Co z KPO dla Polski?

UE vs Polska

Donald Tusk poleciał do Brukseli.

Przewodniczący KO rozmawiał m.in. o odblokowaniu dla Polski unijnych środków z Krajowego Planu Odbudowy. Należy powołać nowy rząd i przeprowadzić szybkie reformy. Deklaracje nie wystarczą. Komisja Europejska już od 8 lat przejechała się na dennych obietnicach PiS i dlatego woli zaczekać.

W Brukseli spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą.

Tusk powiedział:

„Dzisiejszym celem jest odbudowa pozycji Polski w Unii Europejskiej.

Skutkiem tych wyborów jest wyjątkowa frekwencja wśród najmłodszych wyborców. To pokazuje całej Europie, że demokracja, rządy prawa i wolność słowa są ważne dla Polek i Polaków.

Wszyscy udowodniliśmy sobie i całemu światu, że jeśli wierzysz w zmianę i się o nią starasz – ona nastąpi.

Trzeba użyć wszystkich, nieformalnych, a nawet niestandardowych metod żeby ratować pieniądze, które Polsce się należą, w tym KPO.

Wszystko wskazuje, że współpraca z prezydentem powinna być możliwie harmonijna.

Możemy liczyć na znaczną pomoc przy wzmacnianiu naszej granicy wschodniej, przede wszystkim z Białorusią. Możemy liczyć na pełną współpracę.

Musimy te pieniądze z KPO uzyskać, ale musimy je też skutecznie i mądrze wydać do końca 2026 roku. To wymagające zadanie.

Czas jest bezcenny w tej chwili dla Polski.

Dobrze, żeby nie było politycznych przepychanek tylko proste oczywiste decyzje, bo na końcu opłaci się to przede wszystkim Polakom.

Kiedy tylko powstanie nowy rząd i podejmie pierwsze decyzje, które będą wyraźnie wskazywały na przywracanie rządów prawa i porządku konstytucyjnego to oczywiście wszyscy w Europie są jak najbardziej za tym, żeby Polska otrzymała jak najszybciej pieniądze.

Jeśli Prezydent szybko uzna fakty i realia, że jest większość w parlamencie i pozwoli utworzyć tej większości szybko rząd to ja gwarantuję, że to będzie oznaczało szybkie wypłacenie Polsce środków finansowych z KPO.


Partie demokratyczne są dogadane.

Rolą Prezydenta jest sprawdzić czy mają większość, a nie kto będzie wiceministrem w jakim gabinecie.”

Oświadczenie przewodniczącej Ursuli von der Leyen na spotkaniu z przewodniczącym Koalicji Obywatelskiej Donaldem Tuskiem

„Mam przyjemność powitać dziś Donalda Tuska w siedzibie głównej Komisji. Rekordowa frekwencja w wyborach, które odbyły się w Polsce 15 października, jest kolejnym dowodem na to, że Polacy niezwykle cenią sobie demokrację.

Donald Tusk i ja będziemy rozmawiać o ważnych kwestiach, w których głos Polski ma pierwszorzędne znaczenie. Jedną z tych kwestii będzie wojna tocząca się tuż za granicami Unii oraz dalsze wsparcie dla Ukrainy. Polacy są dumnymi Europejczykami. Wykazali się solidarnością na niespotykaną skalę i wzięli na siebie odpowiedzialność w wielu wymiarach. Będziemy również rozmawiać o przyszłości europejskiej architektury bezpieczeństwa.

W naszej dyskusji z pewnością poruszymy również temat modernizacji europejskiej gospodarki oraz jej konkurencyjności w przyszłości. Chcemy, aby europejskie firmy utrzymały pozycję lidera w sektorze czystych technologii i w pozostałych nowoczesnych branżach gospodarki. Chcemy, aby to tutaj, w Europie, rosła gospodarka i powstawały nowe miejsca pracy. Chcemy znaleźć jak najlepsze rozwiązania z myślą o obywatelach.

Będziemy rozmawiać o demokracji w Europie oraz o tych wszystkich wartościach, które są kwintesencją Unii Europejskiej. Na zakończenie omówimy również postępy w realizacji instrumentu NextGenerationEU w Europie.

Wiem, że Donald Tusk i ja we wszystkich tych kwestiach znajdziemy szeroką płaszczyznę porozumienia.”


– Szanujemy pracę, którą wykonał Pan w kraju. Długa droga przed nami. Mam nadzieję, że będziemy wspólnie pracować. Dziękuję za przybycie – stwierdziła Roberta Metsola.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button