Długoletni sojusznik zwierząt Paul McCartney wspiera Europejską Inicjatywę Obywatelską na rzecz zachowania kosmetyków wolnych od okrucieństwa.
Największe prozwierzęce organizacje europejskie – Viva, PETA, Cruelty Free Europe, Humane Society International (HSI), European Coalition to End Animal Experiments (ECEAE) reprezentujące łącznie 100 organizacji z 26 krajów członkowskich UE – podjęły działania, by zmobilizować milion Europejczyków i uratować kosmetyki wolne od okrucieństwa w związku z zagrożeniem obowiązującego w Europie od dawna zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach.
Pełne oświadczenie McCartneya brzmi następująco:
„Wszyscy myśleliśmy, że bitwa już się skończyła i że testy kosmetyków na zwierzętach w Europie to już przeszłość, ale niestety tak nie jest. Europejska Agencja Chemikaliów nadal domaga się wykorzystania tysięcy królików, szczurów, ryb oraz innych zwierząt w testach składników używanych do kosmetyków. Możesz jednak pomóc położyć temu kres. Żadne zwierzę nie powinno cierpieć, bo chcemy dobrze wyglądać. Jeśli więc jesteś obywatelem UE, wejdź na stronę savecrueltyfree.eu i podpisz Europejską Inicjatywę Obywatelską, aby utrzymać zakaz. Podpisanie petycji zajmuje tylko minutę, a to pomoże ratować życie.”
Jak wspomina McCartney, tysiące zwierząt wciąż jest zmuszanych do wdychania lub spożywania składników używanych do kosmetyków w testach wymaganych przez Europejską Agencję Chemikaliów, a unijny zakaz testów na zwierzętach – który ustanowił światowy precedens – jest zagrożony z powodu nowych wymogów dotyczących testów na zwierzętach, których można uniknąć. Testy te dotyczą składników, które były bezpiecznie używane od lat. Jeżeli nie zaczniemy działać teraz, składniki sprzedawane na całym świecie, które zostały zgłoszone do dodatkowych testów, wpłyną negatywnie na możliwość zakupu produktów wolnych od okrucieństwa. Aby odnieść sukces, inicjatywa potrzebuje wsparcia 1 miliona obywateli Unii Europejskiej niezależnie od tego, gdzie mieszkają – dlatego ta wiadomość musi zostać rozpowszechniona na całym świecie.
– Co prawda impulsem do powołania inicjatywy do życia były działania ECHA, ale petycja wzywa do całkowitego odchodzenia od wykorzystywania zwierząt do testowania na terenie UE – mówi Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! i współorganizator inicjatywy.
– Funkcjonujący od lat zakaz dotyczący kosmetyków udowodnił, wbrew twierdzeniom jego przeciwników, że z powodzeniem da się wprowadzać na rynek nowe produkty bez poświęcania życia zwierząt. Zostały rozwinięte metody testowania bez użycia zwierząt: modelowanie komputerowe, organs on chips czy wykorzystanie sztucznych tkanek. Teraz możemy zrobić kolejny krok – dodaje.
Cele
Wraz z unijnym zakazem testowania kosmetyków na zwierzętach pojawiła się obietnica Europy, w której zwierzęta nie będą już cierpieć i umierać dla kosmetyków. Ta obietnica została złamana. Urzędy nadal wymagają testowania na zwierzętach składników stosowanych w kosmetykach, co jest sprzeczne z oczekiwaniami i życzeniami społeczeństwa oraz założeniami prawodawców.
Nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy tak skutecznymi narzędziami niewymagającymi badań na zwierzętach do zagwarantowania bezpiecznych produktów ani nie mieliśmy tak dogodnej okazji do zrewolucjonizowania ochrony człowieka i środowiska. Komisja Europejska musi utrzymać i wzmocnić zakaz przeprowadzania testów na zwierzętach oraz wspierać przejście w kierunku oceny bezpieczeństwa produktów, która nie wymaga wykorzystania zwierząt.
Wzywamy (prozwierzęce organizacje europejskie – red.) Komisję Europejską do podjęcia następujących działań:
1. Ochrona i wzmocnienie zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach
Zainicjowanie zmiany przepisów, tak by zapewniały ochronę konsumentów, pracowników i środowiska w odniesieniu do wszystkich składników kosmetycznych bez badań na zwierzętach w jakimkolwiek celu i czasie.
2. Ulepszenie regulacji UE dotyczących chemikaliów
Zagwarantowanie ochrony zdrowia ludzi i ochrony środowiska poprzez zarządzanie chemikaliami bez dodawania nowych wymogów w zakresie testów na zwierzętach.
3. Modernizacja nauki w UE
Zobowiązanie się do przedstawienia wniosku ustawodawczego określającego plan działania dotyczący stopniowego wycofania wszelkich testów na zwierzętach w UE przed końcem obecnej kadencji parlamentarnej.