POLITYKAŚWIAT

Brexit. Stało się! Unia Europejska porozumiała się z Wielką Brytanią. Szkocja chce referendum

Umowa brexitowa dokonana!

Unia Europejska porozumiała się w sprawie umowy z Wielką Brytanią.

Tydzień przed upływem okresu przejściowego, tj. 24 grudnia negocjacje zostały w końcu zatwierdzone.

Premier Boris Johnson i szefowa Unii Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiali o tym porozumieniu.

Zjednoczone Królestwo oraz UE zgodzili się na zachowanie bezcłowej wymiany handlowej czy współpracy wymiaru sprawiedliwości.

Będzie też współdziałanie dot. bezpieczeństwa międzynarodowego, ochrony klimatu i transportu.

„Mamy umowę” – napisał na Twitterze premier Boris Johnson.


Umowa ta będzie teraz ratyfikowana przez obie strony. Składające się z 2 tys. stron postanowienie zawiera m.in. porozumienia dotyczące rybołówstwa, ruchu lotniczego, warunki konkurencji czy program ochrony nuklearnej.

Porozumienie to jest warte 750 mld euro rocznie.

Szkocja chce referendum!

Premier Szkocji ogłosił, że jest planowane kolejne referendum w sprawie niepodległości. Większość Szkotów jest za przystąpieniem do UE (bo nigdy nie chcieli z niej wystąpić).

Sassoli: Porozumienie w sprawie przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania zapewnia przejrzystość obywatelom i pracownikom UE

Oświadczenie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli i przewodniczącego brytyjskiej grupy koordynacyjnej Davida McAllistera w sprawie porozumienia osiągniętego w sprawie przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania.

„Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że osiągnięto dziś porozumienie w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią, które Parlament będzie teraz szczegółowo analizować. Parlament dziękuje i gratuluje negocjatorom z UE i Wielkiej Brytanii ich intensywnych wysiłków na rzecz osiągnięcia, choć w ostatniej chwili, tego historycznego porozumienia. Chociaż nadal głęboko żałuję decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, zawsze uważałem, że wynegocjowane porozumienie leży w najlepszym interesie obu stron. Ta umowa może teraz stanowić dla nas podstawę do zbudowania nowego partnerstwa.

Za kilka dni prawo UE przestanie obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Rząd Wielkiej Brytanii jasno stwierdził, że chce opuścić jednolity rynek, unię celną i zakończyć swobodny przepływ. Decyzje mają konsekwencje – podróże i handel między UE a Wielka Brytania nie będzie już tak bezproblemowy jak wcześniej, był to również wybór rządu Wielkiej Brytanii, który nie pozwolił na płynniejszą transformację poprzez przedłużenie terminu na osiągnięcie porozumienia.
(…)
Niezależnie od Brexitu UE i Wielka Brytania nadal podzielają wspólne wartości i interesy. Jesteśmy związkami zbudowanymi na demokracji i poszanowaniu praworządności oraz stoimy przed wieloma wspólnymi wyzwaniami – od zmian klimatycznych po terroryzm.”

David McAllister (PPE, DE) dodał: „Chciałbym podziękować Michelowi Barnierowi za jego cierpliwą i niestrudzoną pracę. To koniec długiego i trudnego procesu, tj. cztery lata po brytyjskim referendum. W Wielkiej Brytanii zmieni się wiele rzeczy, ponieważ nie będzie już uczestniczyć w naszym jednolitym rynku i unii celnej. UE osiągnęła swój główny cel, a mianowicie zachowanie naszego wyjątkowego modelu integracji i stabilności, a także ochrona długoterminowych interesów obywateli i przedsiębiorstw UE.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button