ŚWIAT

Bratysława. Obchody 30-lecia niepodległości Republiki Słowackiej

Słowacja

Koniec XX wieku przyniósł Europie zwycięstwo wolności i demokracji nad komunistyczną tyranią narzuconą przez Moskwę.

Niemal równolegle do polskiej transformacji, zmiany ustrojowe zawitały także w ówczesnej Czechosłowacji. Obalenie władzy komunistycznej, a następnie powołanie dwóch niezależnych państw w 1993 r. przypieczętowało wiatr zmian w naszej części Europy. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Bratysławie z premierem Słowacji Eduardem Hegerem, aby wspólnie uczcić 30-lecie niepodległej Słowacji. To niezwykle ważny dzień dla naszych sąsiadów – wspólna historia buduje dziś wspólne perspektywy.

Karta z historii: 1 stycznia 1993 r. – Niepodległość Republiki Słowackiej

Podobnie jak w Polsce, opór obywateli Czechosłowacji wobec komunistycznych władz objawiał się przez dekady wieloma strajkami i manifestacjami. Dopiero jednak strajki studentów z 1989 r. (tzw. aksamitna rewolucja) doprowadziły do wolnych wyborów i zmiany władzy. Wówczas przeprowadzono szereg reform i na drodze wewnętrznych uzgodnień nastąpił podział Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej (Czechosłowacji) na dwa suwerenne państwa: Republikę Czeską i Republikę Słowacką. To właśnie 30 lat temu – w styczniu 1993 r. – powstała niepodległa i demokratyczna Słowacja.

Polsko-słowackie relacje to przykład bardzo dobrej współpracy

Polska i Słowacja są bliskimi sobie krajami nie tylko ze względu na bliskość geograficzną. Oprócz bycia członkami Unii Europejskiej i NATO, wspólnie działamy na forum Grupy Wyszehradzkiej oraz Trójmorza. W ciągu zeszłego roku, szef polskiego rządu wielokrotnie spotykał się z premierem Słowacji, między innymi na wspólnych ćwiczeniach wojskowych PUMA-22 oraz z okazji otwarcia połączenia gazowego między naszymi krajami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button