ŚWIAT

Boris Johnson z kolejną wizytą w Kijowie. Zełenski: „Wspaniały przyjaciel”. Wielka Brytania wprowadza sankcje na Rosję

Inwazja Rosji na Ukrainę

Brytyjski premier Boris Johnson po raz drugi przyjechał na Ukrainę.

Na spotkaniu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim omówili m.in.

  • zapotrzebowanie na broń ciężką i systemy obrony przeciwlotniczej,
  • wsparcie gospodarcze dla Ukrainy,
  • kolejne sankcje przeciwko Rosji.

– Londyn nie odmówi poparcia Kijowowi nawet na tle światowego zmęczenia tematem Ukrainy – powiedział Boris Johnson.

Boris Johnson z kolejną wizytą w Kijowie. Spotkał się prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. Wołodymyr Zełenski/FB)

„Do narodu ukraińskiego: Wielka Brytania jest z wami i będziemy z wami, dopóki ostatecznie nie zwyciężycie.” – dodał.


Tak wygląda prawdziwe wsparcie dla Ukrainy, a nie udawane jak to robią m.in. Niemcy, Francja czy Włochy.

– Potrzebujemy pomocy w obronie przed rosyjskimi rakietami. Konieczne jest też zwiększenie dostaw ciężkiego uzbrojenia. Zaczyna tez nam brakować paliwa. Dziękuję Wielkiej Brytanii gotowość pomocy – podziękował Zełenski.


„Wiele dni tej wojny udowodniło, że wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii jest stanowcze i decydujące. Cieszę się, że znów widzę Borisa Johnsona, wspaniałego przyjaciela naszego kraju w Kijowie” – napisał prezydent Zełenski na FB.

– Odwiedziłem Klasztor St. Michała z Borisem Johnsonem. Przeszedłem przez Plac Św. Michała. Odwiedziłem wystawę zniszczonego sprzętu wojskowego rosyjskich najeźdźców.
Przyjacielu, dziękuję Ci za ten dzień! Walczmy dalej o wolność dla Ukrainy.

Nasze dzisiejsze negocjacje z Borisem Johnsonem, jak zawsze, były jak najbardziej szczere i merytoryczne. Mówiliśmy o konieczności zwiększenia dostaw ciężkiej broni i systemów obrony powietrznej, pomocy gospodarczej, presji sankcyjnej na agresora, gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego państwa.
Przygotowujemy się do odbudowy Ukrainy po naszym zwycięstwie. Nie mamy wątpliwości, że wygramy – dodał Zełenski.


Premier Johnson zasugerował rozpoczęcie programu z możliwością szkolenia do 10 tys. ukraińskich żołnierzy co 120 dni.

Ukraina wprowadza wizy dla Rosjan.

Boris Johnson z kolejną wizytą w Kijowie. Spotkał się prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. Wołodymyr Zełenski/FB)

Wielka Brytania zastosowała sankcje dla:

  • patriarchy Cyryla, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i zwolennika wojny Putina,
  • sprawców wojny Putina, dowódców wojskowych oraz handlarzy bronią z Rosji i Myanmaru, którzy sprowadzili cierpienie na Ukrainę,
  • rosyjską komisarz ds. praw dziecka Marię Lwowa-Biełow zamieszaną w barbarzyńskie traktowanie dzieci na Ukrainie.

Środki te obejmują ukaranie rosyjskiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwow-Belovej za jej rzekomy udział w przymusowym transferze i adopcji ukraińskich dzieci.

Lvova-Belova została oskarżona o umożliwienie brutalnego zabrania 2000 narażonych dzieci z regionów Ługańska i Doniecka oraz zaaranżowanie nowej polityki w celu ułatwienia ich przymusowej adopcji w Rosji.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss powiedziała:

„Dziś naszym celem są sprawcy wojny Putina, którzy sprowadzili na Ukrainę niewypowiedziane cierpienia, w tym przymusowy transfer i adopcję dzieci.

Nie znudzi nam się obrona wolności i demokracji oraz utrzymywanie presji na Putina, dopóki Ukraina nie odniesie sukcesu.

Sojusznicy Putina nadal decydują się przymykać oko na rzekome zbrodnie wojenne i wspierać jego krwawą ofensywę.”

Sankcje uderzyły również w:

  • Sergey Savostianov, deputowany moskiewskiej Dumy Miejskiej i członek elity politycznej Putina, ukarany za publiczne wspieranie wojny Putina na Ukrainie,
  • Alexey Isaykin, prezes i członek zarządu Volga-Dnepr Group, rosyjskiej firmy transportowej prowadzącej znaczące operacje lotnicze, która jest zakontraktowana przez rząd rosyjski w celu stworzenia mostów powietrznych do przewozu towarów krytycznych.

Czterech pułkowników wojskowych z 64. oddzielnej brygady zmotoryzowanej, jednostki znanej z zabijania, gwałcenia i torturowania ludności cywilnej w Buczy, również zostało ukaranych za rolę tej brygady na Ukrainie.

Ukarano także członków tzw. „Komitetu Zbawienia dla Pokoju i Porządku” – organizacji współpracującej z armią rosyjską na rzecz okupacji obwodu chersońskiego.

Agresja Putina wykracza poza Ukrainę, a rosyjski eksport podsyca konflikt na całym świecie. Nowe sankcje uderzyły w organizacje odpowiedzialne za dostarczanie części do samolotów dla sił zbrojnych Myanmaru.

Te nowe sankcje ograniczą juntę wojskową Birmy – która jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich aktywów lotniczych – i odetną Putina od czerpania zysków ze sprzedaży, która finansuje jego machinę wojenną. Dzieje się tak po raporcie Amnesty International „Bullets Rained from the Sky” ujawniającym rolę rosyjskiego uzbrojenia w Birmie.

Boris Johnson z kolejną wizytą w Kijowie. Spotkał się prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim (fot. Wołodymyr Zełenski/FB)

Zamrożenie aktywów

Zamrożenie aktywów uniemożliwia obywatelowi Wielkiej Brytanii lub jakiejkolwiek firmie w Wielkiej Brytanii zajmowanie się wszelkimi funduszami lub zasobami gospodarczymi, które są własnością, są w posiadaniu lub są kontrolowane przez wyznaczoną osobę. Sankcje finansowe Wielkiej Brytanii mają zastosowanie do wszystkich osób na terytorium i na morzu terytorialnym Wielkiej Brytanii oraz do wszystkich osób z Wielkiej Brytanii, bez względu na to, gdzie się znajdują. Zapobiega również przekazywaniu środków finansowych lub zasobów gospodarczych na rzecz lub na rzecz wyznaczonej osoby.

Zakaz podróży

Zakaz podróżowania oznacza, że ​​wyznaczonej osobie należy odmówić wjazdu lub pozostania w Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że dana osoba jest osobą wykluczoną zgodnie z sekcją 8B Ustawy o imigracji z 1971 roku.

Sankcje transportowe

Niedawno wprowadzone uprawnienia sprawiają, że każdy rosyjski samolot może latać lub lądować w Wielkiej Brytanii za przestępstwo i daje rządowi uprawnienia do usuwania samolotów należących do wyznaczonych osób i podmiotów z Rosji z brytyjskiego rejestru samolotów, nawet jeśli osoba ukarana sankcjami nie znajduje się na pokładzie. Rosyjskie statki są również zakazane w portach Wielkiej Brytanii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button