MUZYKARELACJE

Blues Bana 2018. Po raz szósty w kultowej „eNce” wybrzmiała muzyka [ZDJĘCIA][WIDEO]

Bytomski Tramwaj Bluesowy

Już po raz szósty na ulice Bytomia wyjechał Bytomski Tramwaj Bluesowy zwany potocznie „Blues Baną”.

Jak co roku od niemal 6 lat, w pierwszą sobotę września dżemowanie w tramwaju stało się bardzo popularne gromadząc rzesze nie tylko muzyków, ale również miłośników bluesowych dźwięków. Te nietypowe wydarzenie sprawia, że wiele osób specjalnie tego dnia przyjeżdża do Bytomia, aby odbyć nietypową podróż zabytkowym tramwajem wraz z wtórującymi dźwiękami bluesa.

Dżemowanie w zabytkowym tramwaju jest super! Jestem już trzeci raz i za każdym razem przypominam sobie lata młodości, kiedy chodziło się po różnych klubach, garażach czy nawet piwnicach dżezując z przyjaciółmi do późnych godzin nocnych – mówi Pan Wiesław z Rudy Śląskiej. Dziś jestem jeszcze bardziej zaskoczony, ponieważ jam session odbywa się właśnie tu na Placu Sikorskiego w samym sercu Bytomia. Gdzie między innymi parę lat temu dźwięki bluesa słyszane były w prawie w każdym klubie – dodaje.

Tegoroczna 6. edycja Bytomskiego Tramwaju Bluesowego była nieco inna od pozostałych.

Nowe miejsce sprawiło, iż dżemowanie odbywało się nie tylko w tramwaju, ale również pod dużym rozstawionym namiotem usytuowanym nieopodal szkoły muzycznej, w którym grali bluesmani oczekując na swój występ w kultowej eNce.

– W tym roku, postanowiliśmy wyjść do szerszej grupy mieszkańców naszego miasta dlatego też, zmieniliśmy trasę przejazdu eNki z ulicy Piekarskiej na Plac Sikorskiego wraz z otaczającymi go ulicami. W ten sposób staraliśmy się wyjść z muzyką bluesową do ludzi w różnym przedziale wiekowym. Jak co roku naszym przewodnim hasłem jest: Grasz! Zagraj z nami. Nie grasz! przyjdź, posłuchaj – ta idea od paru lat przyświeca naszej Blues Banie – czyli jedynemu na Śląsku tramwajowi, który raz w roku rozbrzmiewa muzyką graną na żywo. Idea Blues Bany była zawsze prosta i taka sama – robimy jam session w tramwaju, i jak na razie od 6 lat nam to wychodzi – mówi Krzysztof Wydro, organizator Blues Bany Bytomskiego Tramwaju Bluesowego. W Stanach Zjednoczonych grało się na chodnikach, my gramy w tramwaju. Staramy przekonać do niej muzyków, mieszkańców miasta oraz sponsorów. Mamy świadomość, że nasze wydarzenie ma charakter lokalny, chociaż muzycy grający w tramwaju przyjeżdżają do Bytomia z wielu śląskich miast, a nawet i spoza naszego województwa – dodaje Krzysztof Wydro.

6 lat temu „Blues Bana” miała swój początek, dziś jest wydarzeniem, które zaczyna wychodzić poza założone ramy. Bytomski Tramwaj Bluesowy to już nie tylko muzyka bluesowa grana w kultowej eNce, to muzyka grana prosto z serca, także na ulicach różnych miast, a przede wszystkim we wrześniu, który jest poświęcony muzyce bluesowej.
Dlatego też, już dziś pragniemy zaprosić wszystkich miłośników bluesowy dźwięków na 7 edycję „Blues Bany” Bytomskiego Tramwaju Bluesowego, która odbędzie się już za rok.
(Mateusz Wieczorek)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button