RÓŻNOŚCI

Bieszczady. Widokowa kolej linowa w Solinie otwarta

Podróże po Polsce

Od 1 lipca odwiedzający Bieszczady mogą wybrać się w niezapomnianą podróż widokową koleją gondolową i korzystać z wyjątkowych atrakcji w ośrodku PKL i PFR nad zaporą w Solinie.

Widokowa kolej linowa w Solinie jest szczególną w skali kraju atrakcją, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. To niepowtarzalny sposób, by móc podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy.

Atrakcja jest niepowtarzalna nie tylko ze względu na lokalizację, imponujące krajobrazy, które możemy oglądać z nowej perspektywy, ale również pod względem technologicznym. Jest to najnowocześniejszy obiekt tego typy w całej Polsce. Wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości oraz nowoczesną strefą multimedialną.

Widokowa kolej linowa w Solinie (fot. PKL)

Premier uczestniczył w otwarciu kolejki linowej w Solinie

Rozwój lokalnej przedsiębiorczości, powstanie nowych miejsc pracy oraz poszerzanie oferty turystycznej to główne cele nowego ośrodka turystycznego PKL Solina. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w otwarciu nowej inwestycji. Od 2 lipca 2022 r. atrakcje turystyczne ośrodka zostaną udostępnione dla wszystkich osób odwiedzających Solinę. Jak podkreślił szef rządu nie byłoby takich inwestycji, gdyby nie naprawa finansów publicznych.

Aktywna polityka rządu w kierunku repolonizacji

Premier wskazał, że gdyby nie konsekwentna rządowa strategia, która prowadziła do odkupywania aktywów z rąk zagranicznych inwestorów, ośrodek turystyczny PKL Solina nie powstałby. Powstała inwestycja to również efekt wzorowej współpracy rządu z samorządem.

– Ta inwestycja to kolejna odsłona tego, co nazywamy repolonizacją. Nie byłoby jej, gdyby nie Plan Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił premier.

Przypomniał, że rząd dokonał repolonizacji w wielu miejscach, a jednym z nich jest właśnie repolonizacja Polskich Kolei Linowych. To dzięki temu nowy inwestor – Polski Fundusz Rozwoju – mógł zainwestować dodatkowe środki finansowe i zwiększyć inwestycje turystyczne.

Szereg atrakcji – o inwestycji

Budowa nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Bieszczadach trwała od wiosny 2021 do lata 2022. Widokowa kolej gondolowa nad zaporą, pokaz multimedialny Preshow oraz wieża widokowa na Górze Jawor wraz z kawiarnią i tarasem widokowym to jedne z głównych atrakcji nowego ośrodka. Dodatkową rozrywką będzie możliwość zwiedzania parku tematycznego zlokalizowanego na powierzchni 4,7 hektara na zboczu góry Jawor. Każdy będzie mógł aktywnie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski, odkrywając Bieszczady na nowo.

– Infrastruktura turystyczna nad Soliną to coś, co nie tylko zwiększa możliwości turystyczne regionu, to jednocześnie ważna inwestycja gospodarcza. To dodatkowe miejsca pracy – podsumował premier.

W ośrodku turystycznym znajdzie zatrudnienie ponad 100 osób w różnych obszarach: technicznym, obsługi handlowej, gastronomii, oraz artystycznej – animatorzy, obsługa parku tematycznego, jak i wielu innych specjalistów.

Polskie Koleje Linowe – organizacja z 85-letnią tradycją

To operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Grupa PKL prowadzi swoje ośrodki w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzyna Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim.

PKL jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button