INNE

Biało-Zielone Ladies Gdańsk mistrzyniami Polski w rugby 7

Kolejny tytuł dla Biało-Zielonych Ladies Gdańsk. Passa trwa

Niewiele w polskim sporcie jest drużyn, które mogą pochwalić się tak długą zwycięską passą, jak Biało-Zielone Ladies Gdańsk.

Podopieczne trenera Janusza Urbanowicza w sobotę 4 maja u siebie przypieczętowały swój czternasty z rzędu tytuł mistrzyń Polski!

Mistrzostwa Polski w rugby 7 kobiet od wielu lat rozgrywane są w formie turniejów, w których rywalizują zespoły podzielone na ligi. Po każdym turnieju następują awanse i spadki, a liczba punktów w klasyfikacji generalnej po wszystkich zawodach decyduje o ostatecznym podziale medali.

W sezonie 2023/2024 wielkim faworytkami były jak zwykle naszpikowane reprezentantkami Polski „Biało-Zielone” Ladies Gdańsk, prowadzone przez Janusza Urbanowicza. Jednak fakt, że tak wiele zawodniczek z tej drużyny grało także w kadrze sprawiał, że zwłaszcza w końcówce sezonu trener obrończyń tytułu musiał radzić sobie w bardzo okrojonym składzie.

Między innymi dlatego pod koniec kwietnia w Rudzie Śląskiej zwycięska passa „Biało-Zielonych” (nie przegrały turnieju od 2021 roku!) została przerwana przez zawodniczki Legii Warszawa, które również mając w składzie kilka gwiazd, na czele z Iloną Zaiszliuk i Tamarą Czumer-Iwin, były w stanie pokonać faworytki z Trójmiasta i wygrać w finale 12:10.

Przed ostatnim turniejem, biorąc pod uwagę osłabienia kadrowe „Biało-Zielonych”, również to w Legii upatrywano faworyta, do wygranej. W finałowym turnieju w Gdańsku obyło się bez niespodzianek i w decydującym spotkaniu ponownie miejscowe zmierzyły się z drużyną ze stolicy.

Tym razem jednak Legionistki, mimo dzielnej postawy, nie były w stanie pokonać „Biało-Zielonych”, które zwyciężyły 19:12 i mogły świętować czternasty z rzędu tytuł mistrzyń Polski! Warto wspomnieć, że w ostatnich zawodach Janusz Urbanowicz miał do dyspozycji tylko osiem zawodniczek, ale mimo to ekipa z Gdańska pokazała, że w Rudzie Śląskiej to był tylko wypadek przy pracy i to „Biało-Zielone” są najlepsze w Polsce.

– Sobotni Finałowy turniej Mistrzostw Polski Rugby 7 kobiet przyniósł nam czternaste z rzędu mistrzostwo. Pomimo dość mocno okrojonego składu drużyny w tym dniu, udało nam się wygrać nie tylko wszystkie mecze grupowe, ale i finałowy pojedynek z Legią Warszawa. Po ostatniej przegranej w turnieju w Rudzie Śląskiej, pokazałyśmy, że „Biało-Zielone” nie zwalniają tempa i znów odliczamy naszą passę zwycięstw – powiedziała po turnieju Julianna Schuster.

Mistrzynie Polski w rugby 7 (fot. pras.)

– Ostatni turniej zapewnił nam wiele emocji. Mnie szczególnie, z racji tego, że był to mój pierwszy turniej w tym sezonie. Na jakiś czas z gry wykluczyła mnie kontuzja. Również kibicom, ponieważ nasz skład liczył tylko osiem osób (cześć zawodniczek odpoczywała przed wyzwaniami kadrowymi), a po turnieju w Rudzie Śląskiej można było mieć wątpliwości, czy to wystarczy. Tytuł, czternasty z rzędu, już miałyśmy praktycznie w kieszeni, ale nikt nie lubi przegrywać przed własną publicznością. Przez fazę grupową i półfinały przeszłyśmy gładko, ale finał dla naszych zawodniczek był już lekkim wyzwaniem. Były chwile grozy, ale siła charakteru, szybkość i wytrzymałość zdecydowała o końcowym triumfie. Kończymy ten sezon na pierwszym miejscu, teraz czekamy na wyzwania kadrowe, których jest wciąż sporo w tym roku. A już niebawem widzimy się z powrotem na boiskach polskiej ligi. Czas szybko leci – dodała wracająca do gry Małgorzata Kołdej.

Na trzecim miejscu w turnieju w Gdańsku uplasowała się drużyna Diablic Ruda Śląska, która w meczu o brąz wygrała z Mazovią Mińsk Mazowiecki 17:0. Jednak w klasyfikacji generalnej całych mistrzostw to zawodniczki Mazovii były wyżej i mogą cieszyć się z brązowych medali mistrzostw Polski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button