11 listopada br. (niedziela) o godz. 15.00 rozpocznie się wspólny Biało-Czerwony Marsz pod hasłem „Dla Ciebie Polsko” z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Marsz wyruszy w niedzielę o godz. 15.00 z Ronda Romana Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, Mostem Księcia Józefa Poniatowskiego i zakończy się na Rondzie Waszyngtona.
Marsz otworzą pojazdy wojskowe, kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, orkiestra oraz żołnierze reprezentujący wszystkie formacje Sił Zbrojnych RP niosący symboliczne 100 flag. Zaprezentuje się kilkadziesiąt wojskowych pojazdów, w tym m.in. kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, samobieżny moździerz RAK, zestaw przeciwlotniczy POPRAD i wyrzutnia rakietowa LANGUSTA. Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą uczestnicy marszu.
Do miejsca rozpoczęcia marszu – Ronda Dmowskiego – sugerujemy dojście od strony pl. Konstytucji, pl. Bankowego lub Dworca Centralnego.
Miniprzewodnik „Biało-czerwona i hymn Polski”
Jak eksponować polską flagę i poprawnie wykonywać hymn państwowy oraz dlaczego śpiewamy „wrócim się przez morze” – na te i inne pytania można znaleźć odpowiedzi w miniprzewodniku „Biało-czerwona i hymn Polski”.
Miniprzewodnik został opracowany w MSWiA. To obowiązkowa lektura dla przedstawicieli urzędów i instytucji, ale także dla każdego Polaka, który z honorem i szacunkiem powinien traktować symbole narodowe. Publikacja zawiera najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi oraz bezbłędnego wykonywania hymnu. Wskazuje jak prawidłowo postępować z symbolami narodowymi oraz jak wystrzegać się błędów związanych z ich wykorzystaniem.
W miniprzewodniku opisano także pomyłki najczęściej popełniane podczas wykonywania hymnu RP. Dowiadujemy się m.in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy i kto popełnił błąd w nazwisku hetmana Stefana Czarnieckiego. Jest także pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego oraz nuty.
Miniprzewodnik „Biało-czerwona i hymn Polski”
(MSWiA, MON)