TRÓJMIASTO

Betlejemskie Światło Pokoju w Gdyni. Zawisza Czarny zabierze je do Karlskrony

Betlejemskie Światło Pokoju

18 grudnia z Nabrzeża Prezydenta do Karlskrony wyruszy s/y Zawisza Czarny, na którego pokładzie znajdzie się Betlejemskie Światło Pokoju.

To już dziewiąte takie wydarzenie w Gdyni.

O godz. 17.00 harcerze z Hufca ZHP Gdynia przekażą Światło swoim szwedzkim kolegom i koleżankom drogą morską na pokładzie jachtu Zawisza Czarny, który zabierze je do Karlskrony. Organizatorzy zapraszają chętnych na pożegnanie załogi i statku, którzy do Gdyni wrócić mają 22 grudnia.

Od 1986 roku Światło z Betlejem przenoszone jest rokrocznie przez skautów do Wiednia skąd trafia w najdalsze zakątki Europy. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem miłości, ciepła i nadziei.

Betlejemskie Światło Pokoju od harcerzy – we wtorek na gdańskim Długim Targu

We wtorek, 18 grudnia, o godz. 17 pod fontannę Neptuna zawita Betlejemskie Światło Pokoju, które tradycyjnie niosą mieszkańcom harcerze. Kto nie zdąży – światło będzie można odebrać w Domu Harcerza do Wigilii.

Jak co roku przed Bożym Narodzeniem skauci z całego świata niosą symbol pokoju i pojednania – Betlejemskie Światło Pokoju. Do Europy płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia poprzez Wiedeń, skąd – niesiony rękoma skautów – przybywa m.in. do Słowacji i w końcu do Polski. W tym czasie w Zakopanem odbywa się zawsze Betlejemski Zlot, w którym udział biorą harcerze i harcerki z całej Polski. Po zakończeniu zlotu zawiozą Światło w rodzinne strony, by przekazać je wszystkim, którzy chcą przyjąć je do swoich domów.

Już 18 grudnia (wtorek) o godzinie 17 na Długim Targu pod fontanną Neptuna harcerze ZHP, którzy odebrali Światło od skautów słowackich, przekażą je delegacjom harcerskich hufców z województwa pomorskiego oraz mieszkańcom.

– W tym roku harcerze niosący Światło będą schodzić się gwieździście z różnych stron miasta, by ostatecznie spotkać się na Długim Targu pod fontanną Neptuna – mówi harcmistrzyni Agnieszka Święcicka, Zastępca Komendanta Chorągwi Gdańskiej ZHP ds. programu. – Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w tym wydarzeniu.

Po dotarciu do Gdańska Betlejemskie Światło Pokoju trafi nie tylko do hufców i jednostek harcerskich, ale także do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. Do 24 grudnia Światło będzie można odebrać również w holu głównym Domu Harcerza ( ul. Za Murami 2-10).

Wszyscy, którzy chcieliby przejąć “betlejemski płomień” powinni przynieść ze sobą lampion bądź znicz.

Sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju co roku towarzyszy inne hasło. W tym roku skauci niosą płomień pod hasłem „Światło, które łączy”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia na pokładzie samolotu Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button