POLSKA

Batalion Saperów z Augustowa nową jednostką wojskową. Nowe sprzęty dla armii polskiej

Wojsko Polskie

4 grudnia szef MON spotkał się z żołnierzami 1. Batalionu Saperów 15. Brygady Zmechanizowanej.

„Dziś otwieramy nową jednostkę wojskową, tu w Augustowie. To bardzo ważne miejsce na mapie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na położenie i zagrożenia, jakie czyhają na Polskę. To jest batalion, który wchodzi w skład 15. Brygady Zmechanizowanej, która z kolei jest jednostką 16. Dywizji Zmechanizowanej. Są to jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo północno-wschodniej części naszego kraju” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Augustowie.

„Dlaczego ta jednostka powstała? Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie, ale także z jednego bardzo ważnego powodu – żeby zbrodnia obławy augustowskiej nie ponowiła się w przyszłości, żebyśmy nie mieli do czynienia z tego rodzaju zbrodniami. Wojsko Polskie musi stacjonować tu, w Augustowie. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców regionu, do tego, żeby rozważyć wstąpienie do Wojska Polskiego. Warunki służby są bardzo dobre – uposażenie godne, a nowoczesny sprzęt trafia do wojska. Potrzebujemy młodych patriotów, którzy będą służyć w Wojsku Polskim. Jestem pewien, że ta propozycja spotka się z bardzo dobrym odbiorem. Wiem, że mieszkańcy ziemi augustowskiej to patrioci” – zaznaczył szef MON.

Podczas uroczystej zbiórki pododdziałów minister Mariusz Błaszczak wręczył flagę Rzeczypospolitej Polskiej dowódcy pocztu flagowego oraz wręczył decyzję personalną ppłk. Adamowi Goździkowi o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy batalionu.

„W przypadku północno-wschodniej części naszego kraju istotne znaczenie ma konieczność wzmocnienia granicy, zarówno z Białorusią, jak również z obwodem Królewieckim. To właśnie saperzy jesienią 2021 roku stanęli w gotowości do wzmocnienia polskiej granicy, to saperzy najpierw wznieśli ogrodzenie tymczasowe, wzmocnili granicę i wciąż na granicy służą. Dowódca tej jednostki był na granicy w pierwszych dniach ataku hybrydowego jesienią 2021 roku. Jest doświadczonym oficerem i daje gwarancję tego, że będzie tworzył ten batalion” – zaznaczył szef MON.

1. Batalion saperów

1. Batalion saperów jest jednostką przeznaczoną do zabezpieczenia działań oraz wsparcia inżynieryjnego związku taktycznego (brygady) – zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym. Jego zasadniczym zadaniem jest zapewnienie dowódcy brygady realizacji zadań wsparcia podległych mu pododdziałów innych specjalności. Batalion zwiększa możliwości oraz wzmacnia potencjał bojowy brygady.

Inne newsy z armii polskiej

  • Polskie bezzałogowce są jeszcze bardziej niezawodne. Siły Zbrojne RP w listopadzie otrzymały 5 zmodernizowanych do najnowszej wersji zestawów dronów FlyEye. Te bezzałogowce od wielu lat są wykorzystywane zarówno przez wojska operacyjne, w tym artylerzystów, jak i terytorialsów.
Drony FlyEye (fot. MON)
  • Błaszczak: „Wyciągamy wnioski z wojny na Ukrainie. Modernizujemy wojska rakietowe i artylerię. Zgodnie z rekomendacją SGWP i DGRSZ Wojsko Polskie powinno mieć ponad 1000 armatohaubic 155 mm. Dlatego dziś zawarto kolejną umowę wykonawczą na pozyskanie 6 haubic samobieżnych K9A1 oraz 146 w wersji K9PL wraz z pakietem szkoleniowym, logistycznym i zapasem amunicji. Umowa przewiduje także transfer technologii do polskiego przemysłu, który będzie serwisował ten nowoczesny sprzęt. Koszty eksploatacji stanowią znaczną część kosztów cyklu życia uzbrojenia. Polska uzyska też zdolność do produkcji ładunków modularnych. Osiągamy samodzielność produkcji amunicji do armatohaubic. Dziś Agencja Uzbrojenia zaprosiła HSW na rozmowy ws. zwiększenia dostaw KRABów.”
  • Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum PGZ i HSW podpisały umowę ramową na dostarczenie dla WP wozów wspierających armatohaubice na polu walki. Sprzęt współdziała zarówno z Krabem jak i K9. Wojsko Polskie kupuje i będzie kupować wszystko, co może wyprodukować polski przemysł zbrojeniowy.
  • Kolejne Black Hawki trafiły do Wojska Polskiego. Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych.
Śmigłowce Black Hawk S-70i (fot. MON)
  • Do 18. pułku artylerii trafiła pierwsza zintegrowana w Polsce wyrzutnia rakietowa Homar-K.
  • Dostawa pierwszej partii koreańskich samolotów FA-50 zakończona. W niedzielę do Polski przyleciały ostatnie 2 samoloty, które zostały w ub. roku zakontraktowane w liczbie 12 egzemplarzy. W dalszej kolejności przewidywana jest dostawa FA-50PL.
  • Włoski kontyngent natowskiej misji enhanced Airpolicing z samolotami F-35 wrócił do Malborka. Głównym zadaniem samolotów będzie obserwacja przestrzeni powietrznej NATO nad Europą Wschodnią, jak również wspólne szkolenia sojusznicze z polskimi pilotami.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button