CIEKAWOSTKI

„Baśnie i legendy”. Projekt „Legenda o Kraku i smoku wawelskim” walczy w konkursie na najpiękniejszy znaczek w Europie

Znaczki pocztowe

Poczta Polska będąca już dwukrotnie laureatem I. miejsca w konkursie na najpiękniejszy znaczek w Europie właśnie wystartowała w kolejnej jego edycji.

Wszystkie poczty uczestniczące w rywalizacji mają za zadanie zaprojektować znaczek w ramach określonego odgórnie tematu. W tym roku emisja EUROPA dotyczy „Baśni i legend” (Stories and Myths”).

EUROPA to seria znaczków wydawanych przez europejskie administracje pocztowe od 1956 r. Poczta Polska zdecydowała się przedstawić na znaczku legendę o Królu Kraku i smoku wawelskim.

Znaczek „Legenda o Kraku i smoku wawelskim” (fot. pras.)

Maciej Jędrysik, autor znaczka Poczty Polskiej przedstawił w średniowiecznej stylizacji grafikę smoka wawelskiego i szewczyka Skubę niosącego wypchanego siarką barana. W tle widać słynne wzgórze z zabudowaniami zamku na Wawelu i smoczą jamą poniżej. Na wydanej w komplecie kopercie FDC znajdują się wizerunki Skuby z zabójczą imitacją owieczki na tle pokonanego smoka, zaś powyżej umieszczono obrazek księcia Kraka z postacią niewiasty.

Na specjalnie przygotowanym datowniku okolicznościowym widnieje napis: Legenda o Kraku i Smoku Wawelskim.

Poczta Polska jest zeszłorocznym laureatem konkursu EUROPA 2021 na najpiękniejszy znaczek pocztowy. W 2021 roku zdobyła to trofeum, wydając walor filatelistyczny przedstawiający rysia euroazjatyckiego w emisji o temacie „Zwierzęta zagrożone wyginięciem” autorstwa Bożydara Grozdewa.

ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska. Konkurs filatelistyczny EUROPA 2021. Ryś euroazjatycki najpiękniejszym znaczkiem pocztowym

To niejedyny sukces Poczty Polskiej w konkursie filatelistycznym EUROPA. W 2020 roku polski operator narodowy wygrał w kategorii jury, proponując znaczek o tematyce „Dawne szlaki pocztowe”. W 2018 roku wydawnictwo Poczty przedstawiające most w Tczewie zajęło z kolei II. miejsce w głosowaniu internautów.

Emisja EUROPA stanowi serię wydawniczą rozpoczętą w 1991 r. w ramach współpracy z PostEurop. Wszystkie kraje członkowskie PostEurop wydają cyklicznie znaczki pocztowe o wspólnym temacie emisji. Zazwyczaj pokazują wspólne korzenie, kulturę, historię i cele narodów Europy. Znaczki te zawsze zawierają oficjalne logo EUROPA – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop.

Znaczki „Legenda o Kraku i smoku wawelskim” (fot. pras.)

– Głównym celem corocznych emisji znaczków „Europa” od 66 lat jest próba pokazania wspólnych korzeni, kultury, historii i celów narodów Europy. Każdorazowo walory te, wydawane przez operatorów pocztowych skupionych w stowarzyszeniu PostEurop, promują przede wszystkim filatelistykę i pokazują, że współpraca pomiędzy europejskimi pocztami jest rzeczą naturalną. To zawsze jest bardzo ciekawa podróż przez historię i tradycje naszego kontynentu. To także od lat jedne z najbardziej pożądanych znaczków wśród filatelistów. Tematyka poruszana przy okazji emisji serii zawsze ma charakter edukacyjny – widzimy ile nas łączy i gdzie leżą nasze korzenie. Tym razem operatorzy europejscy pokazują najbardziej popularne dla swojego kraju baśnie i legendy. Wierzę, że nasz Smok Wawelski podbije serca nie tylko polskich klientów i filatelistów – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

  • autor projektu: Maciej Jędrysik
  • liczba znaczków: 1
  • wartość: 4,50 zł
  • nakład: 171 000 szt.
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button