SPORTY WALKI

Baku. Judoczka Angelika Szymańska triumfowała w turnieju Grand Slam

Azerbejdżan

Znakomity występ Angeliki Szymańskiej (-63 kg), która zdobyła złoty medal w turnieju Grand Slam w Baku.

W sobotę pokonała 5 rywalek. To kolejny świetny prognostyk przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

23-letnia Angelika Szymańska miała już w dorobki srebro i cztery brązowe krążki w Grand Slam, ale nigdy złotego. 23 września spełniła jedno ze swoich sportowych marzeń i stanęła na najwyższym stopniu podium.

Reprezentantka Polski kolejno wygrała z Hiszpanką Cristiną Cabaną Perez oraz w dogrywce z Czeszką Renatą Zachovą, z którą ostatnio przegrała w zawodach Masters w Budapeszcie.

W ćwierćfinale Angelika Szymańska, trenowana przez Anetę Szczepańską w klubie i Pawła Zagrodnika w reprezentacji, zrewanżowała się Portugalce brazylijskiego pochodzenia Barbarze Timo za porażkę w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata.

W półfinale Polka wygrała z Austriaczką Lubjaną Piovesaną, a w finale z Węgierką Szofi Ozbas, brązową medalistką tegorocznych MŚ. Polka była lepsza także w MŚ 2022.

W sobotę po jednym zwycięstwie zanotowały startujące w kategorii -70 kg Katarzyna Sobierajska i Eliza Wróblewska.

Trzy zwycięstwa Polek w Grand Slam w latach 2021-2023

W ostatnich latach nasze judoczki zdobywały złote medale w prestiżowych turniejach rangi Grand Slam. W sobotę do Agaty Ozdoby-Błach i Beaty Pacut-Kłoczko dołączyła Angelika Szymańska, która zwyciężyła w Baku.

Dla startującej w kategorii -63 kg Angeliki Szymańskiej to 6 medal w Grand Slam, a pierwszy złoty. Wcześniej wywalczyła srebrny i cztery brązowe. W finale w stolicy Azerbejdżanu pokonała Węgierkę Szofi Ozbas.

Przed Angeliką Szymańską, na początku 2022 roku w zawodach Grand Slam triumfowała Beata Pacut-Kłoczko, ówczesna mistrzyni Europy wagi -78 kg.

W pojedynki o złoto w Izraelu Beata Pacut-Kłoczko wygrała z Niemką Aliną Boehm.

Natomiast Agata Ozdoba-Błach (-63 kg) stanęła na 1. stopniu podium Grand Slam w rosyjskim Kazaniu w 2021 roku. W finale zwyciężyła Brazylijkę Ketleyn Quadros. To był ostatni start Polki przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, gdzie zajęła 7. miejsce.

W sezonie 2023 w Grand Slam, z polskiej męskiej reprezentacji najlepiej spisał się Adam Stodolski, który sięgnął po srebro w kat. wagowej -73 kg w Kazachstanie.