LEKKOATLETYKA

Bahamy. MŚ sztafet. Olimpijski awans męskiej sztafety 4×400 metrów

Festiwal World Athletics Relays

W drugim dniu zawodów World Athletics Relays na Bahamach polska sztafeta 4 x 400 metrów kobiet zajęła w biegu finałowym znakomite drugie miejsce.

Kwalifikację olimpijską w repasażach zapewniła sobie męska sztafeta 4 x 400 metrów.

Po dobrze rozegranym biegu repasażowym przepustkę do startu w igrzyskach wywalczyła męska sztafeta 4 x 400 metrów. Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński uzyskali w Nassau czas 3:02.91.

– Na ostatnich 50 metrach stwierdziłem, że to być albo nie być. To ostatnia szansa, żeby do tego Paryża pojechać z chłopakami. Jakoś tymi ostatkami sił dałem radę. Warto walczyć do końca, nawet jeśli forma nie jest idealna. Trzeba przyznać, że ja nie byłem w najlepszej, miałem różne perypetie, ale biegając dla sztafety zawsze zostawię na bieżni serce – powiedział Kajetan Duszyński.

Drugiej szansy na kwalifikację olimpijską nie wykorzystała polska sztafeta sprinterska. Marek Zakrzewski, Przemysław Słowikowski, Łukasz Żok i Oliwer Wdowik w biegu repasażowym zajęli piąte miejsce z czasem 38.66 i nie wywalczyli na Bahamach awansu do Paryża.

– Nie ukrywajmy, nie w to celowaliśmy. Jestem zawiedzony, myślę, że chłopaki też. Brakowało tutaj kilku zawodników, którzy mogli wejść do zespołu. Nie oszukujmy się jednak, takim składem też powinniśmy awansować. Szkoda, że nie jestem takim game-changerem jak Ewa Swoboda, żeby móc wyprowadzić drużynę na lepsze miejsce. Mam nadzieję, że w przyszłości dojadę do takiego poziomu, aby móc wyprowadzić sztafetę na miejsca medalowe. Teraz pozostaje nam czekać na kolejne starty, przed nami mistrzostwa Europy w Rzymie – powiedział Oliwer Wdowik.

MŚ na Bahamach. Sztafeta polska mężczyzn (fot. Paweł Skraba)

Polskiej reprezentacji jest jeszcze nadzieja na kwalifikację olimpijską z rankingu. Do wywalczenia są dwa miejsca. Zdobędą je najszybsze reprezentacje w rankingu na dzień 30 czerwca. W tej chwili w zestawieniu krajów bez awansu szybsi od nas są Brazylijczycy (38.19), Holendrzy oraz ekipa Trynidadu i Tobago (po 38.30).

Finałowej rywalizacji nie ukończyła żeńska sztafeta 4 x 100 metrów. Polki popełniły błąd na drugiej zmianie pomiędzy Moniką Romaszko i Magdaleną Stefanowicz. W Nassau biało-czerwoni, którzy w pierwszym dniu zawodów zdobyli kwalifikację olimpijską w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów nie wystartowali ostatecznie w finale tej konkurencji.

W sumie reprezentacja Polski wywalczyła na Bahamach cztery kwalifikacje olimpijskie – w obu sztafetach 4 x 400 metrów, żeńskiej 4 x 100 metrów oraz mieszanej 4 x 400 metrów.

Po Bahamach podczas World Relays bilety olimpijskie otrzymały cztery z pięciu polskich sztafet lekkoatletycznych. Nie udało się tego tylko męskiej grupie sprinterskiej na 4×100 metrów.

Kolejna edycja festiwalu World Athletics Relays została zaplanowana na maj 2025 roku. Gospodarzem imprezy będzie Kanton w Chińskiej Republice Ludowej.