WARSZAWA

Autostrada A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego otwarta

Autostrada A2

14 sierpnia 2020 r. została oddana do ruchu autostrada A2 pomiędzy Warszawą – węzłem Lubelska a początkiem obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

To pozwoliło to wyprowadzić ruch tranzytowy ze starej DK2 pomiędzy węzłem Halinów a Mińskiem Mazowieckim i skrócić czas przejazdu.

Premier wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem i minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak wzięli udział w uroczystym otwarciu odcinka autostrady A2 od węzła Lubelska w kierunku Mińska Mazowieckiego. Jego łączna długość to blisko 15 km.

Sieć autostrad i dróg ekspresowych finalnie stworzą spójny system pozwalający na dynamiczny rozwój gospodarki całego kraju. Otwarcie 15-kilometrowego odcinka A2 to kolejny krok do realizacji tego celu.

Autostrada A2 od węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego otwarta (fot. MI)

W 2025 r. A2 do granicy z Białorusią

„To kolejny bardzo ważny odcinek drogi, którą chcemy do 2025 r. doprowadzić do granicy z Białorusią” – mówił szef rządu. Jak zapowiedział „również w przyszłym roku będzie można z tego węzła pojechać w kierunku zachodnim”.

Premier podkreślił, że rząd dąży do zrównoważonego rozwoju. „Doprowadzamy do autostrad drogi powiatowe, gminne, wojewódzkie i krajowe – mówił. Jak dodał „chcemy, by ludzie z mniejszych miejscowości, które były wykluczone komunikacyjnie, mogli docierać do większych ciągów komunikacyjnych”.

Rola inwestycji w czasie koronawirusa

Premier podkreślił, że w czasie, kiedy wychodzimy z kryzysu po COVID-19 konieczne jest przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych m.in. dróg. „Temu będą służyć założenia rozwojowe najbliższych lat. To jest tak ważne w sytuacji, kiedy cały świat boryka się z kryzysem” – stwierdził premier.

Jak dodał, przez szybki rozwój infrastruktury komunikacyjnej, Polska staje się graczem, który ma jedne z najlepszych warunków dla przedsiębiorców międzynarodowych.

Autostrada A2 – to bezpieczna i szybka komunikacja

Inwestycja przyczyni się m.in. do poprawy jakości infrastruktury i zwiększy komfort podróży. To także redukcja zanieczyszczeń oraz poprawa płynności ruchu. Droga ma po dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu z rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa ruchu.

W związku z nowym układem komunikacyjnym, zostały przebudowane istniejące drogi gminne i powiatowe. Zakres wykonanych prac obejmował m.in. przebudowę infrastruktury kolidującej z autostradą i budowę nowej. Autostrada została wyposażona w ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne.

Ułatwienia dla podróżujących

Do 30 września 2020 r. będą realizowane prace związane z budową Obwodu Utrzymania Autostrady A2 i Miejsc Obsługi Pasażera znajdujących się po dwóch stronach trasy, a także pozostałych elementów dróg dojazdowych i poprzecznych.

Działania te mają na celu m.in. zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróżujących.

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km. Budowa tych odcinków planowana jest na lata 2022-2025.
(KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button