Australian Open 2024. Hubert Hurkacz z awansem do 2. rundy bez straty seta

Melbourne

Hubert Hurkacz (Redeco Wroclaw) awansował do drugiej rundy wielkoszlemowego Australian Open 2024.

Polak, 9. w rankingu ATP, w ciągu 2 godzin i 9 minut, wygrał z Australijczykiem Omarem Jasiką 7:6 (7-4), 6:4, 6:2.

341. w rankingu ATP Jasika to triumfator juniorskiego US Open w singlu i deblu w 2014 roku.

Teraz wrocławianin zagra z Czechem Jakubem Mensikiem. Obaj rywale „Hubiego” do głównej drabinki przebili się przez trzy rundy eliminacji.

Pierwszy set był niesamowicie zacięty, a obaj tenisiści pewnie utrzymywali swoje gemy serwisowe, nie dając sobie nawzajem ani jednej szansy na przełamanie. Dlatego losy tej partii musiały się rozstrzygnąć dopiero w tie-breaku, który świetnie rozpoczął Polak wychodząc na 4-1.

Rywal zdołał co prawda doprowadzić do wyrównania, ale od stanu 4-4 trzy kolejne wymiany wygrał Hubert i po 52 minutach objął prowadzenie w meczu.

Otwarcie drugiej partii również wskazywało na na możliwy tie-break, chociaż widać było, że łatwiej przychodziło utrzymywanie własnych gemów Hurkaczowi. Dlatego sporym zaskoczeniem był pierwszy w meczu „break point” wypracowany przez Jasikę w czwartym gemie, gdy wygrał cztery wymiany od stanu 0-40. Jednak zagrożenie Polak odsunął dzięki dwóm świetnym serwisom.

Hubert sam wykorzystał chwilę słabości przeciwnika w dziewiątym gemie, gdy miał do dyspozycji trzy piłki na przełamanie. Po drugiej objął prowadzenie 5:4, a chwilę później zapisał na swoim koncie drugiego seta, po kolejnych 41 minutach gry.

To wyraźnie podcięło skrzydła Australijczykowi, który w kolejnej partii wyraźnie osłabł fizycznie i tenisowo, spóźniał się do wielu piłek, popełniał proste błędy. Już w gemie otwarcia pozwolił się przełamać, ponownie w piątym. To wystarczyło Hurkaczowi do zbudowania prowadzenia 5:1. Ostatecznie zakończył pojedynek

W drugiej rundzie jedyny Polak w singlowej drabince zagra z Czechem Jakubem Mensikiem, który podobnie jak Jasika do turnieju głównego przebili się przez trzy rundy eliminacji.

Wcześniej drugą rundę Australian Open osiągnęła po raz pierwszy w karierze Magdalena Fręch (PZT Team/KS Górnik Bytom) i zmierzy się w niej w środę z Francuzką Caroline Garcią, rozstawioną z numerem 16.

Natomiast o godzinie 2.00 w nocy z poniedziałku na wtorek występ w Melbourne rozpocznie Iga Świątek. Pierwszą rywalką liderki rankingu WTA będzie Amerykanka Sofia Kenin, którą pokonała w ich jedynym pojedynku w finale ROLAND-GARROS 2020. Tamto zwycięstwo przyniosło Polce pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze.