RÓŻNOŚCI

Apel Greenpeace do europarlamentarzystów. Bzzzyczące aktywistki sprzeciwiają się pestycydom

Wielki Dzień Pszczół

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, Greenpeace apeluje do polskich europarlamentarzystów o działanie w obronie pszczół i poparcie ambitnego prawa ograniczającego zużycie pestycydów.

Organizacja zachęca do podpisania petycji w tej sprawie na stronie chronmypszczoly.pl.

Parlament Europejski będzie zajmował się rozporządzeniem ws. zrównoważonego używania pestycydów (SUR – Sustainable Use of Plant Protection Products) w kolejnych tygodniach. Jego przyjęcie jest niezbędne, by Unia Europejska była naprawdę przyjazna owadom zapylającym. Niestety na razie Polska ramię w ramię z lobby wielkiego przemysłu agrochemicznego blokują te przepisy.

Pszczoły i inne owady zapylające są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania rolnictwa. Jest to ważne szczególnie w Polsce, gdzie tak duża część produkcji rolnej – zarówno tej na rynek krajowy jak i na eksport – to produkcja owoców i warzyw, które w dużej mierze zależą od aktywności zapylaczy – napisał Greenpeace w swoim apelu przesłanym do polskich przedstawicieli w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego.

– Niestety lobbyści wielkiego przemysłu agrochemicznego nie śpią i podając fałszywe argumenty, próbują powstrzymać marsz Europy w kierunku przyszłości wolnej od szkodliwych pestycydów. Chcemy, żeby europarlamentarzyści zagłosowali za ludźmi i przyrodą, a nie za przychodami międzynarodowych koncernów. Nasze bezpieczeństwo żywnościowe oraz dobre życie europejskich rolników zależy od dobrych warunków życia i rozwoju zapylaczy, a tego nie da się osiągnąć, wylewając na europejskie pola miliony ton szkodliwych substancji – mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace.

Światowa populacja zapylaczy od lat kurczy się w zastraszającym tempie, a dużą część odpowiedzialności za tę sytuację ponosi nadmierne uprzemysłowienie rolnictwa, w tym – ogromne zużycie pestycydów. Wiemy o tym od dawna, nauka dostarcza na to kolejnych dowodów, a jednak ambitne próby odwrócenia katastrofalnego trendu napotykają bezustannie na opór lobbystów. W grudniu 2022 r. ponad 700 naukowców podpisało list wyrażający zaniepokojenie próbami niektórych grup lobbystycznych na rzecz opóźnienia i osłabienia regulacji dotyczących pestycydów.

– Chcemy żyć w zdrowym i bezpiecznym środowisku, a nie zrzucać się na zyski agrochemicznego biznesu. Pieniądze podatników powinny być raczej wykorzystywane do tego, by pomóc małym i średnim gospodarstwom rolnym ograniczyć stosowanie pestycydów i rozwijać uprawy ekologiczne służące nam wszystkim – mówi Krzysztof Cibor.

Greenpeace w ramach akcji Adoptuj Pszczołę od dawna domaga się Polski i Unii Europejskiej wolnej od pestycydów i przyjaznej pszczołom. Organizacja wspierała m.in. zbieranie podpisów pod złożoną niedawno w Parlamencie Europejskim Europejską Inicjatywą Obywatelską. Inicjatywę poparło ponad milion Europejek i Europejczyków, w tym kilkadziesiąt tysięcy osób z Polski. Liczymy na to, że ten głos zostanie usłyszany również przez polskich europarlamentarzystów.

Bzzzyczące aktywistki sprzeciwiają się pestycydom — kampania Greenpeace z użyciem dronów

Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół, który przypada 8 sierpnia, drony-aktywistki Greenpeace przeprowadziły protest. Sprzeciwiają się one używaniu szkodliwych dla owadów zapylających pestycydów w rolnictwie i apelują do europarlamentarzystów i europarlamentarzystek o stanięcie po stronie przyrody w głosowaniu nad projektem rozporządzenia ws. zrównoważonego używania pestycydów (SUR — Sustainable Use of Plant Protection Products).

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół, czyli święto owadów zapylających. Niestety, aż połowa występujących w Polsce gatunków zapylaczy jest zagrożona wyginięciem. Winne są temu m.in. pestycydy stosowane w rolnictwie. W związku z tym Greenpeace przygotował film relacjonujący protest wyjątkowych aktywistek. Tym razem z transparentami wystąpiły drony, ucharakteryzowane na pszczoły (ang. drone – truteń, czyli samiec pszczoły). Bzyczące aktywistki sprzeciwiały się używaniu pestycydów w rolnictwie, latając z tabliczkami z napisem „Bezzz pestycydów”.

Działanie to jest częścią akcji Adoptuj Pszczołę, której celem jest tworzenie Polski bezpiecznej dla owadów zapylających na poziomie regulacji prawnych, badań naukowych poszerzających wiedzę o owadach i promowania przyjaznych im działań w rolnictwie, leśnictwie, w parkach, ogrodach czy na balkonach. Działanie zbiega się też w czasie z pracami Europarlamencie nad rozporządzeniem ws. zrównoważonego używania pestycydów.

– Pilnie potrzebne jest zmniejszenie zużycia pestycydów w rolnictwie i zwiększenie powierzchni upraw ekologicznych. Do tego należy odchodzić od chemicznych nawozów i zastosować rozwiązania oparte na różnorodności biologicznej, które, chroniąc uprawy, wzmacniają, a nie osłabiają odporność całego ekosystemu – powiedziała Marta Palińska z Greenpeace Polska.

W tym roku Greenpeace świętuje jubileuszową edycję akcji Adoptuj Pszczołę i już po raz dziesiąty zaprasza do „adoptowania” wirtualnych pszczół. Akcję można wesprzeć na stronie www.adoptujpszczole.pl.

– Przez dziesięć lat staraliśmy się przychylić pszczołom nieba, a wszystko dlatego, że owady są jednymi z największych ofiar trwającego kryzysu ekologicznego, a ich populacje na świecie drastycznie się zmniejszają. Ubywa ich osiem razy szybciej niż gadów, ptaków i ssaków. Jeżeli natychmiast nie zaczniemy działać, za dekadę będziemy mieli o 1/4 owadów mniej. Zniknięcie tak wielu gatunków owadów będzie oznaczało potężną katastrofę ekologiczną. Razem z zapylaczami znikną zapylane przez nie rośliny, a później zwierzęta, które się nimi żywią. Odpowiadają za to w dużej mierze zachłanne koncerny spożywcze i agrochemiczne, a także nieodpowiedzialne rządy. Przeciwko tym szkodnikom protestowały nasze bzzaktywistki – powiedział Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button