POLITYKAŚWIAT

Andrzej Duda z wizytą w Rzymie. Spotkał się z włoskimi politykami

Spotkania prezydenta Dudy z politykami w Rzymie

Trwa w Rzymie wizyta prezydenta Andrzeja Dudy.

Jest to pierwsza w tej kadencji jego wizyta zagraniczna – spotkał się już z prezydentem tego kraju Sergio Mattarellą.

– Włochy heroicznie walczyły z #Covid19. Wspólnie stawiamy czoła nie tylko pandemii. Współpracujemy w sprawach UE, naszego sąsiedztwa i wyzwań globalnych – podkreślił Andrzej Duda na Twitterze.

Tematem spotkania prezydentów była przyszłość gospodarki europejskiej po przezwyciężaniu kryzysu pandemicznego, w tym potrzeba współpracy finansowej i inwestycyjnej mającej na celu powrót procesów produkcji na obszar Unii Europejskiej. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ocenił, że dużą rolę ma tu do odegrania współpraca firm polskich i włoskich.

Jak przekazał minister, omówiono także „poparcia dla tez zawartych w liście prezydenta Andrzeja Dudy do liderów europejskich”.

Drugim tematem rozmowy prezydentów Polski i Włoch była Białoruś. Jak relacjonował Krzysztof Szczerski politycy wyrazili „wspólne zaniepokojenie i brak akceptacji dla działań przeciwko obywatelom podejmowanych przez białoruskie władze”. Prezydenci podkreślili, że „należy oddać głos Białorusinom w wolnych wyborach, aby mogli określić swą przyszłość. Andrzej Duda i Sergio Mattarella zgodzili się, że „nikomu nie wolno traktować Białorusi instrumentalnie, to dotyczy także Rosji, a UE musi być w sprawie Białorusi aktywna i podejmować decyzje, które wspierałyby prawo Białorusinów do wolnych wyborów”.

Po południu w Kancelarii Premiera Republiki Włoskiej odbyło się spotkanie z premierem Giuseppe Contem.

Rozmowa prezydenta RP z premierem Włoch dotyczyła polsko-włoskiej współpracy gospodarczej, strategii rozbudowy polskiej infrastruktury komunikacyjnej, w tym połączeń europejskich na osi Północ-Południe oraz przyszłości polityki Unii Europejskiej w zakresie inwestycji rozwojowych, sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej oraz modelu dalszych relacji Unii z Wielką Brytanią w konsekwencji brexitu. Giuseppe Conte przedstawił też trudną sytuację imigracyjną na południu kraju.

Prezydenci podkreślili też w rozmowie potrzebę jedności transatlantyckiej i dialogu między Europą i USA. tematem rozmowy Prezydentów były też problemy migracji z Południa i Wschodu. Jak przekazał Krzysztof Szczerski, Prezydent Duda zadeklarował, że Polska jest gotowa tak jak obecnie pomagać w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Ambasada RP w Rzymie. Uroczyste odsłonięcie popiersia Gen. Władysława Andersa z udziałem Pary Prezydenckiej (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Monte Cassino. Upamiętnienie polskich żołnierzy

Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia popiersia generała Władysława Andersa w ambasadzie RP w Rzymie.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button