ŚWIAT

Andrzej Duda w Pekinie. Polacy z ruchem bezwizowym do Chin

Chiny

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Rozmowy obu przywódców trwały ponad cztery godziny, a w ich obecności zostało podpisanych kilka dwustronnych porozumień. – Ta wizyta jest dla mnie bardzo ważna także w znaczeniu symbolicznym – budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami – akcentował Andrzej Duda.

– Po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin – każdy, kto będzie chciał przyjechać na czas do 15 dni, a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy gospodarczych, biznesowych będzie mógł to zrobić bez wiz – poinformował Andrzej Duda.

– Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc możemy się spodziewać, że w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem. Tak się tutaj zwykle w praktyce dzieje po takiej jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga – zapowiedział.

Prezydent zwrócił uwagę, że zawarte porozumienia dwustronne dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin są chyba „największymi w historii”. – Do końca roku będziemy mieli regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu – podkreślił.

Pekin. Andrzej Duda i Xi Jinping (fot. KPRP)

Rozmowy polskiej delegacji z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem

Na początku rozmów plenarnych delegacji obu krajów prezydent RP przypomniał, że pierwszą wizytę złożył w Chinach w 2015 roku, wkrótce po tym, jak objął urząd prezydenta RP. – Byłem wtedy w Chinach po raz pierwszy, zostałem niezwykle gościnnie przyjęty. I, co było wtedy dla mnie bardzo ważne, uczestniczyłem w przystąpieniu Polski do współpracy z Chinami w ramach wielkiej idei Pasa i Szlaku, którą wtedy postrzegałem i cały czas postrzegam, jako ogromną szansę rozwojową w znaczeniu gospodarczym i w znaczeniu budowania więzi międzyludzkich pomiędzy Chinami i Europą, a z mojego punktu widzenia, jako prezydenta Polski, przede wszystkim w budowaniu relacji pomiędzy Chinami a Polską – podkreślił Andrzej Duda.

Wspomniał też o wizycie złożonej przez przewodniczącego ChRL w Polsce w 2016 roku.

Andrzej Duda zaznaczył, że obecna wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. – Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości. Panie Prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach – zwrócił się do Xi Jinpinga, przypominając, że nasze kraje obchodzą w tym roku 75–lecie nawiązania oficjalnych stosunków.

– To są dobre relacje dyplomatyczne, dobre relacje polityczne, dobre relacje międzyludzkie, oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą – akcentował prezydent.

Pekin. Andrzej Duda i Xi Jinping (fot. KPRP)

– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie wielkim zaszczytem – że Pan Prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji – podkreślił Andrzej Duda.

W obecności prezydenta RP i przewodniczącego ChRL podpisano pięć porozumień dwustronnych.

Wśród podpisanych dokumentów znalazło się ważne porozumienie w sprawie planu pracy w zakresie wyznaczania stref i regionalizacji w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) – zakładające, że jedno ognisko HPAI nie wyłączy z eksportu całego polskiego rynku drobiarskiego.

Podpisano także porozumienia w sprawie promowania dwustronnej współpracy w handlu oraz w sprawie promowania dwukierunkowej współpracy inwestycyjnej, a także w sprawie wymagań w zakresie inspekcji i kwarantanny fasoli eksportowanej z Polski do Chin i w sprawie opracowania słownika chińsko–polskiego i polsko–chińskiego.

Duda podkreślił, że najważniejszym porozumieniem jest ustalenie tzw. regionalizacji w odniesieniu do sprzedaży drobiu i mięsa, ponieważ Polska znajduje się w czołówce państw Europy jeśli chodzi o produkcję drobiu. – Do tej pory tylko trzy państwa na świecie uzyskały regionalizację od Chin, my będziemy tym czwartym państwem. Cieszę się, bo to w istotny sposób zmieni naszą sytuację – mówił Andrzej Duda. Dodał, że regionalizacja pozwoli na rozwiązanie kwestii m.in. w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i umożliwi swobodny eksport polskiego drobiu.

Podsumowując wizytę w Chinach Andrzej Duda przekazał, że podczas rozmów „prezydent Xi Jinping przedstawił jednostronną deklarację o ruchu bezwizowym dla Polaków do Chin, na okres do 15 dni”. Dodał, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL ogłosiło, że ruch bezwizowy będzie obowiązywał już od 1 lipca 2024 roku.

– Bardzo się cieszę, bo dla mnie każdy ruch bezwizowy to oznaka pewnej wolności, zaufania i dobrych relacji pomiędzy państwami. To sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich, a także turystyce – wskazywał prezydent.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button