ŚWIAT

Andrzej Duda w Estonii: pokazujemy zdecydowaną postawę wobec napaści na Ukrainę

Zaplanowano spotkania z prezydentami Węgier i Słowenii

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Estonii rozmawiał z prezydentem Republiki Estońskiej Alarem Karisem, a także z premier Kają Kallas.

Wśród tematów rozmów – dalsza pomoc Ukrainie i przyznanie jej statusu kandydata do UE.

– Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia, niech to wsparcie otrzyma także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do UE – podkreślał Andrzej Duda w Tallinnie.

– Przez takie spotkania prezydentów jak nasze dzisiaj, których ostatnio odbywa się bardzo dużo, pokazujemy swoją jedność, zdecydowaną postawę wobec napaści na Ukrainę, pokazujemy, że stoimy zdecydowanie za Ukrainą i za narodem ukraińskim – mówił prezydent RP.

– Nie pozwolimy na łamanie zasad współczesnego świata, zasad prawa międzynarodowego, nie pozwolimy na zmienianie granic w Europie siłą, nie zgodzimy się na to i apelujemy jeszcze raz o wspieranie Ukrainy ze wszystkich sił, zarówno pod tym względem militarnym, przez wysyłanie nowoczesnego uzbrojenia, jak również pod względem humanitarnym i po prostu pod względem ludzkim – podkreślał.

– Ukraina dzisiaj potrzebuje wsparcia, niech to wsparcie otrzyma także poprzez uzyskanie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej – apelował Andrzej Duda.

Podczas wizyty w Tallinnie Andrzej Duda wziął udział w konferencji im. Lennarta Meri, podczas której otworzył panel poświęcony roli organizacji wielostronnych, w szczególności OBWE w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa w Europie i świecie.

Wskazywał, że polska prezydencja nadal będzie robić wszystko, aby uczynić agresję na Ukrainę najważniejszym elementem agendy OBWE. – Musimy nadal wywierać presję dyplomatyczną na Rosję, przeciwdziałać jej propagandzie oraz pomagać dokumentować jej zbrodnie – akcentował.

Trwa seria wizyt prezydenta Andrzeja Dudy w regionie mająca na celu koordynowanie współpracy i pomocy dla Ukrainy oraz rozmowy o perspektywie integracji europejskiej dla Ukrainy.

– Misją przywódców państw Europy Środkowej jest przekonywanie liderów krajów Zachodu do przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE – wskazuje Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. – Widzimy, że są na Zachodzie kraje, które powiedziały jasno: tak takiej inicjatywie, a są kraje, które się wahają – zaznaczył. Jak dodał, Duda będzie rozmawiał z przywódcami tych państw, ale będą mu również towarzyszyli inni prezydenci.

– Dziś potrzebny jest czytelny sygnał ze strony Zachodu, że Ukraina jest jego częścią – podkreślał Andrzej Duda w Bratysławie.

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Estonii rozmawiał z premier Kają Kallas (fot. KPRP)

Tallinn. Spotkanie z Dyrektor Wywiadu Narodowego USA

Prezydent Andrzej Duda, na marginesie odbywającej się w Tallinnie konferencji im. Lennarta Meri, spotkał się z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines. Rozmowa poświęcona była obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

W przyszłym tygodniu spotkania z prezydentami Węgier i Słowenii

Duda spotka się w przyszłym tygodniu w Warszawie z nową prezydent Węgier Katalin Novák oraz z kończącym swoją kadencję prezydentem Słowenii Borutem Pahorem – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Katalin Novák złoży wizytę w Polsce we wtorek 17 maja, Borut Pahor – w piątek 20 maja.

Katalin Novák została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca. Objęła stanowisko szefa państwa 10 maja.

– Wizyta pani prezydent Katalin Novák, która jest jej pierwszą wizytą międzynarodową, ma charakter roboczy. Będzie to też pierwsze spotkanie prezydentów obu krajów – poinformował Jakub Kumoch.

– Nie ma co ukrywać, że relacje polsko–węgierskie zdominowała w ostatnich tygodniach tematyka ukraińska. Zachęcamy naszych węgierskich przyjaciół do rewizji ich stanowiska zwłaszcza w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji. Uważamy też, że państwa Europy Środkowej powinny akurat w tej sprawie mówić jednym głosem – podkreślił minister.

Jak zaznaczył, z kolei prezydent Pahor będzie w Polsce by złożyć wizytę pożegnalną przed zakończeniem swojego mandatu. – Słoweńskiego lidera i prezydenta Dudę łączy nie tylko współpraca, ale również osobista przyjaźń. Oba kraje współpracują na rzecz powstrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę – zauważył Szef BPM.

Wstyd, że PiS wciąż kontaktuje się z Węgrami! Po tym co ich rząd wyprawia od wielu lat, a zwłaszcza od momentu agresji Rosji na Ukrainę.

PiS nawet na swoich kanałach społecznościowych nie poinformował o tym, że 10 maja sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk złożył wizytę w Budapeszcie. Niby wstydzą się, ale… Z „wrogami” nie rozmawia się.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button