POLITYKAPOLSKA

Andrzej Duda: szczepienia na koronawirusa nie powinny być obowiązkowe! Stanowczy sprzeciw lekarzy na te słowa

Duda: "ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie"

Prezydent Andrzej Duda w Końskich wypowiedział się na temat szczepień ochronnych.

– Na pewno będziemy bezpieczni wtedy, kiedy powstanie lek. Na pewno będziemy bezpieczni wtedy, kiedy stworzone zostanie jakieś remedium na koronawirusa, kiedy już ktoś jest chory, lub zabezpieczające przed zachorowaniem.

Szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe! Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie – stwierdził Duda.

Jak zwykle potem prezydent zaczął tłumaczyć się ze swoich słów na Twitterze:

„STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa.”

– W tej kampanii wyborczej nie tylko lekceważone jest bezpieczeństwo epidemiczne, ale naruszony został filar zdrowia publicznego – szczepienia ochronne. Czy nadchodzący sezon grypowo-covidowy to dobry moment na podważanie szczepień, w tym przeciw grypie? To groźne dla zdrowia! – skomentował tę wypowiedź specjalista do spraw profilaktyki zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.

Wcześniej Duda kontynuował swoje rozważania jeszcze o tym, że „na samym początku pandemii rozmawiałem z panem prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem telefonicznie i wtedy powiedziałem mu, że chciałbym, żeby polscy naukowcy zostali dopuszczeni do współpracy z naukowcami amerykańskimi, którzy pracują nad szczepionkami na koronawirusa. Prezydent Donald Trump się zgodził. Ja miałem sygnały, że taka współpraca rzeczywiście zaistniała. Natomiast miałem również sygnały, że dobrze by było, gdyby udało się je zintensyfikować.

Nie ukrywam, że mam nadzieję, że rzeczywiście ten lek zostanie tam właśnie, w Stanach Zjednoczonych, opracowany i że my dzięki tej współpracy będziemy tymi, którzy w pierwszej kolejności będą mogli z niego skorzystać.

Jeżeli chodzi o szczepionkę, absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić. Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja.

Czy to będzie lek czy szczepienia na koronawirusa, to w pierwszej kolejności powinien być on dostępny dla seniorów. Bo oni są grupą największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie.”

– To jest przedziwne. Słyszałem wcześniej, że pan prezydent mówił, że nie wie, czy człowiek wpływa na ocieplenie klimatyczne, teraz mówi o szczepionkach. Naprawdę bardzo dziwne stwierdzenia. Ja oczywiście mówię głośno, że szczepionki dla dzieci są absolutnie konieczne, wszyscy eksperci się z tym zgadzają, więc nie wiem, dlaczego prezydent wypowiada tego typu zdania. Przedziwne. Obowiązkowe szczepienia dla dzieci są absolutnie konieczne, ktoś, kto im przeczy, wydaje się, że chyba nie przynależy do XXI wieku.

Jeżeli chodzi o szczepienie dzieci, to obowiązkowe szczepienie jest standardem całego świata. Natomiast jeśli chodzi o szczepionkę na koronawirusa, to na razie jej nie ma, w związku z tym trudno mówić o jakichkolwiek rozwiązaniach. Ja uważam, że nikt nie powinien dorosłej osoby zmuszać do tego, aby taką szczepionkę musiała przyjąć – skomentował Rafał Trzaskowski kandydat Koalicji Obywatelskiej.

O grypie (fot. OPZG)

Stanowisko OIL w Warszawie w sprawie słów wypowiedzianych przez Prezydenta RP, podważających sens szczepień ochronnych

„Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy. Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę.

Zwracamy się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Jednocześnie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, dopełni wszelkich starań, aby nadal przekazywać lekarzom i pacjentom rzetelną, naukową wiedzę nt. szczepień ochronnych.”

Do tego stanowiska dołączyły wszystkie Okręgowe Izby Lekarskie w całej Polsce.

O szczepieniach obowiązkowych, zalecanych i o stanowiskach Głównego Inspektora Sanitarnego znajdziecie TUTAJ!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button