POLITYKAPOLSKA

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Czech Petrem Pavelem i Dyrektorem CIA Williamem J. Burnsem

Warszawa

O skutkach agresji Rosji na Ukrainę oraz dwustronnych relacjach rozmawiają dziś w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel.

Wizyta w Warszawie to druga – po Słowacji – zagraniczna wizyta nowego prezydenta Czech, który wraz z Małżonką Evą Pavlovą składa w czwartek i piątek wizytę w Warszawie na zaproszenie Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser–Dudy. Petr Pavel został zaprzysiężony na prezydenta Czech tydzień temu, 9 marca br.

To już drugie spotkanie Andrzeja Dudy i Petra Pavla – w lutym przywódcy Polski i Czech rozmawiali na marginesie 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, polsko–czeskie rozmowy dotyczyć będą m.in. kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przywódcy mają też rozmawiać o przyszłości relacji w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich – w lipcu tego roku odbędzie się szczyt NATO w Wilnie.

– Zarówno Polska, jak i Czechy mają swoje plany działań dotyczące tego szczytu. Zarówno Polska, jak i Czechy chciałyby dalszej adaptacji Sojuszu do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa, do wzmacniania obecności na wschodniej flance NATO, ale także i do intensyfikacji wsparcia dla tychże państw tu, na wschodniej flance NATO – wskazywał Marcin Przydacz.

Dodał, że obaj prezydenci rozumieją, iż kontynuacja polityki odstraszania Rosji jest gwarancją bezpieczeństwa nas wszystkich. – Jeżeli chcemy wysłać odpowiedni sygnał na Wschód, aby nawet nie myślano o tym, aby destabilizować naszą część Europy, to sprzęt NATO powinien się tu znajdować – mówił.

Trzeci ważny wątek rozmów prezydentów to relacje gospodarcze. Czechy są drugim, po Niemczech, najważniejszym rynkiem dla polskich produktów, Polska też jest dla Czechów kluczowym partnerem handlowym (zajmuje trzecie miejsce po Niemczech i Słowacji).

Prezydenci Petr Pavel i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Spotkanie prezydenta RP z dyrektorem CIA

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Dyrektorem Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych Williamem J. Burnsem.

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji bezpieczeństwa.

Było to już drugie spotkanie prezydenta RP z dyrektorem CIA w ciągu ostatniego pół roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button