CIEKAWOSTKI

Andrzej Bargiel zdobył szczyt Gaszerbrum I i z niego zjechał na nartach

Karakorum

Dzisiaj (26 lipca) o godz. 4:15 rano czasu polskiego Andrzej stanął na szczycie Gaszerbrum I (8080 m n.p.m.).

Po czym rozpoczął zjazd na nartach. Był już na wysokości obozu 2 i zmierzał dalej do base camp.

„Meldujemy się w obozie 2 w drodze na szczyt Gaszerbrum I, który jest drugim celem mojej wyprawy #GasherbrumSkiChallenge. Trzymajcie kciuki za pogodę! Jeśli dopisze, w nocy ruszam na szczyt!” – powiedział himalaista przed atakiem.

Polski skialpinista zjechał na nartach z kolejnego ośmiotysięcznika w Karakorum bez użycia dodatkowego tlenu z butli.

Gaszerbrum I. Andrzej Bargiel (fot. Bartłomiej Pawlikowski)

Wcześniej 17 lipca o 22:00 lokalnego czasu Andrzej Bargiel rozpoczął atak szczytowy na Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.). We wtorek rano, około 7:00 skialpinista samotnie dotarł na wierzchołek, gdzie zjechał na nartach.

Wyprawa wyruszyła w Karakorum 30 czerwca.

Wyprawy Andrzeja

Największy jak dotąd narciarski wyczyn Andrzeja w Karakorum to pierwszy w historii zjazd z K2 (8611 m n.p.m.), którego dokonał w 2018 roku. Jest też pierwszym człowiekiem, jaki zjechał na nartach z Broad Peaku (8051 m n.p.m.). Gaszerbrum II jest dla niego trzecim z czterech pakistańskich ośmiotysięczników, jednak Andrzej nie ogranicza swoich celów do gór najwyższych. Podczas swojej poprzedniej wyprawy do Pakistanu został autorem pierwszego wejścia i zjazdu z Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) oraz z Jędrkiem Baranowskim pierwszego polskiego wejścia na Laila Peak (6096 m n.p.m.), gdzie zjazd narciarski rozpoczęli nieco poniżej szczytu.

Jeśli chodzi o Gaszerbrum II, lista zjazdów narciarskich z tego wierzchołka jest dosyć długa i pojawiają się na niej polskie nazwiska. Choćby w ubiegłym roku w niepełnym wymiarze zjechał stamtąd inny Polak, Bartek Ziemski. Z kolei w 2015 na Gaszerbrumie II zginął inny skialpinista Olek Ostrowski. Andrzej wspinał się wtedy w pobliżu – dokonał pierwszego zjazdu z Broad Peaku, a następnie wspólnie z Darkiem Załuskim, czynnie uczestniczył w poszukiwaniach Olka. Akcją kierowała Kinga Baranowska. W tym miejscu warto przypomnieć, że na co dzień Andrzej jest nie tylko świetnym skialpinistą, ale też czynnym ratownikiem górskim.
(własne, redbull)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button