Nieco ponad rok po spektakularnym sukcesie projektu K2 SKI CHALLNEGE 25 sierpnia 2019 Andrzej Bargiel wyrusza do Katmandu.
Jest to najnowsza wyprawa w ramach autorskiego projektu SUNT LEONES, który rozwija od 2013 roku, a który zakłada eksplorację narciarską najwyższych szczytów Ziemi.
Celem wyprawy „EVEREST SKI CHALLENGE” jest sportowe wejście (bez użycia tlenu) i zjazd na nartach (bez ich odpinania) z najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everestu (8 848 m. n. p. m.). Nikomu na świecie jeszcze się to nie udało.
Zjazd na nartach z Everestu to wyzwanie, którego ideą jest pokazanie, że uprawianie narciarstwa jest możliwe nawet na Dachu Świata. Termin wyprawy nie jest przypadkowy – jesień to okres, kiedy na Evereście nie odbywają się inne wyprawy.
– Bardzo mało ludzi weszło na Everest jesienią. To bardziej skomplikowane, bo jest chłodniej, wieje i okien pogodowych jest dużo mniej – na pewno będzie to spore wyzwanie. Teraz Everest kojarzymy z kolejkami, dużą liczbą osób, które usiłują na ten szczyt wejść. Myślę, że ta wyprawa pokaże to miejsce troszeczkę z innej strony, że można w nim znaleźć spokój i przestrzeń do realizacji swoich planów, pomimo tego, że eksploracja tej góry jest dosyć intensywna i naprawdę wchodzi na nią mnóstwo ludzi – tłumaczy Andrzej.
Planowana wyprawa potrwa około 5 tygodni, a punkt kulminacyjny, czyli zdobycie i próba zjazdu ze szczytu, odbędą się pod koniec września 2019.
Najnowszy projekt ma wyraźny aspekt ekologiczny. Ma zwrócić uwagę na problemy zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, których efekty nie ominęły również najwyższych gór świata – Himalajów. Jednocześnie ukazać prawdziwe, surowe piękno tego wyjątkowego regionu z wielu różnych perspektyw.
ANDRZEJ BARGIEL:
Wychował się w Łętowni w Małopolsce. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności pod okiem starszego brata Grzegorza. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych.
Jest trzykrotnym mistrzem Polski w skialpiniźmie, trzecim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, rekordzistą świata w biegu na Elbrus.
Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt „Hic Sunt Leones” których celem jest szybkościowe wejście, bez użycia tlenu i zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi.
Jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika Sziszapangma (SHISHAPANGMA SKI CHALLENGE 2013).
W 2014 roku ustanowił 2 rekordy świata: rekordowy czas wejścia na szczyt Manaslu (14h 5 min.) oraz rekordowy czas wejścia na szczyt z zejściem (zjazdem) do bazy (21h 14min.).
Jako drugi człowiek w historii (pierwszy Polak) zjechał z tego szczytu na nartach do bazy (MANASLU SKI CHALLENGE 2014). Rok później w ramach wyprawy BROAD PEAK SKI CHALLENGE zdobył szczyt i jako pierwszy człowiek na świecie zjechał z niego na nartach. W 2016 roku otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery” za pobicie (o 12 dni) rekordu świata w zdobyciu pięciu siedmiotysięczników położonych na terenie byłego ZSRR tzw. Śnieżnej Pantery.
Największym sukcesem sportowca jest projekt K2 SKI CHALLENGE 2018 polegający na zdobyciu szczytu i historycznym zjeździe na nartach z wierzchołka tej niezwykle trudnej i wymagającej technicznie góry czego nie udało się dokonać wcześniej żadnemu człowiekowi na świecie. Mieszka i trenuje w Zakopanem.