Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej zatwierdzili zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej.
Chodzi też o zakaz lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych.
Zakaz ten ma obowiązywać od 5 czerwca.
Unia Europejska w ten sposób zaczyna nakładać sankcje na m.in. przedstawicieli reżimu białoruskiego.
Kolejne sankcje gospodarcze czy indywidualne zaplanowano w najbliższych tygodniach.
23 maja samolot linii Ryanair relacji Ateny-Wilno został zmuszony do lądowania w Mińsku. Do tego użyto myśliwiec MiG-29.
Po lądowaniu zatrzymano opozycjonistę Ramana Pratasiewicza i jego partnerkę Sofiję Sapiegę.
Restrykcje lotnicze wobec Białorusi
W Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z 26 maja 2021 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 962). Rozporządzenie wprowadza zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Republiki Białorusi.
Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących lot o statusie HUM (lot statku powietrznego biorącego udział w akcji humanitarnej). Rozporządzenie weszło w życie z dniem 27 maja 2021 r.
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała NOTAM informujący o wprowadzeniu zakazu od 27 maja od godz. 00:00 (od 26 maja od godz. 22 UTC).
Biuletyn Bezpieczeństwa EASA – operacje w białoruskiej przestrzeni powietrznej
W dniu 25 maja Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) opublikowała Biuletyn Bezpieczeństwa tzw. SIB (Safety Information Biulletin), który dotyczy zdarzenia z dnia 23 maja br. związanego z lądowaniem awaryjnym samolotu Ryanair w Mińsku na Białorusi. Dokument zawiera rekomendacje dla operatorów państw członkowskich EASA oraz krajów trzecich dotyczące operacji w FIR Mińsk (UMMV).