W piątek, 29 października w samo południe, zawyją miejskie syreny alarmowe w Warszawie, Gdańsku i Łodzi w ramach akcji społecznej „Alarm dla klimatu”.
Celem akcji jest symboliczne podkreślenie doniosłości nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, na którym światowi liderzy będą podejmować decyzje dotyczące przyszłości naszej planety i jej klimatu.
Akcję „Alarm dla klimatu” zainaugurował wspólny apel dr hab. Zbigniewa Karaczuna, współzałożyciela Koalicji Klimatycznej oraz Patryka Strzałkowskiego. W opublikowanym 23 września br. dokumencie autorzy wyjaśnili konieczność podjęcia natychmiastowego działania: Szczyt w Glasgow nie bez powodu nazywany jest „spotkaniem ostatniej szansy”, jeśli bowiem decydenci nie przedłożą na nim nowych krajowych planów redukcji emisji CO2 do roku 2030, które pozwolą zmniejszyć światowe emisje o 45%; cele Porozumienia Paryskiego będą już nieosiągalne, a katastrofa – nie do uniknięcia.
„Alarm dla klimatu” także w stolicy
W akcję „Alarm dla klimatu” zaangażowały się cztery polskie miasta: Gdańsk, Łódź, Szczecin i Warszawa, w których w najbliższy piątek, 29 października o godz. 12:00 zostaną uruchomione miejskie systemy alarmowe. Pomysłodawcy inicjatywy chcą w ten symboliczny sposób wezwać decydentów do podjęcia działań adekwatnych do skali problemu, jakim jest kryzys klimatyczny.
– Czas na działanie. Warszawa dołącza do akcji społecznej „Alarm dla Klimatu”. Niech syreny, które zawyją w polskich miastach w przeddzień rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego COP 26 w Glasgow uświadomią wszystkim wagę oraz pilność problemu, przed którym stoimy– mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Udział stolicy w akcji nie powinien być zaskoczeniem. Warszawa zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych o 40% do 2030 r. i do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. Miasto już teraz realizuje liczne inicjatywy, które mają pomóc w osiągnięciu tego celu, a docelowo – zwalczać negatywne skutki i ułatwić adaptację do współczesnych zmian klimatu. To m.in. takie działania, jak tworzenie Zielonej Wizji Warszawy; organizacja Warszawskiego Panelu Klimatycznego z udziałem mieszkańców stolicy i wdrażanie jego rekomendacji czy też sukcesywne zwiększanie powierzchni zielonych w mieście. Miasto ułatwia również warszawiakom realizację inwestycji, które mają wpływ na zmiany klimatyczne – stolica udziela mieszkańcom dotacji na instalację zbiorników i urządzeń retencyjnych, a także na instalację odnawialnych źródeł energii i likwidację „kopciuchów”.