ŚWIAT

„Akt terroryzmu rządowego na Białorusi musi być potępiony!”. Będą restrykcje wobec Mińska

Przewodniczący Sassoli o wydarzeniach w Mińsku: reakcja musi być silna, natychmiastowa, wspólna

David Sassoli wezwał UE do zdecydowanej reakcji na przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku w niedzielę i zażądał natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych przez białoruskie władze.

W swoim przemówieniu do szefów państw i rządów UE na początku posiedzenia Rady Europejskiej, Przewodniczący PE powiedział; „Niewątpliwie potrzebne jest międzynarodowe dochodzenie, aby sprawdzić, czy suwerenne państwo nie zagroziło transportowi lotniczemu i bezpieczeństwu pasażerów i czy doszło do naruszenia Konwencji chicagowskiej”. Konwencja chicagowska reguluje kwestie z zakresu prawa lotniczego,

„Nasza reakcja musi być silna, natychmiastowa i wspólna. Unia Europejska musi działać bez wahania i ukarać odpowiedzialne [za to] osoby. Dziś wieczorem spoczywa na Was wielka odpowiedzialność, aby pokazać, że Unia nie jest papierowym tygrysem”.

Rada Europejska zdecydowała, aby przyjąć niezbędne środki w celu zablokowania przelotów białoruskich linii lotniczych w przestrzeni powietrznej UE oraz korzystania z portów lotniczych UE.

– Akt terroryzmu rządowego na Białorusi musi być potępiony.
Rada Europejska podejmie działania, aby restrykcje wobec Białorusi były realizowane. RE zdecydowała, aby zobowiązać Radę Unii Europejskiej do dodatkowych restrykcji personalnych i rozszerzenia listy sankcji wobec konkretnych osób.

Rada UE zaapelowała do organizacji międzynarodowego lotnictwa cywilnego o pilne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji i przeprowadzenie śledztwa. RE potępiła wczorajsze wydarzenia i wezwała do uwolnienia opozycjonistów – powiedział Piotr Muller, rzecznik rządu.

Linie m.in. Air Baltic i LOT już zawiesiły rejsy do Mińska.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Podkreślam stanowisko naszego rządu – 23 maja doszło do aktu rządowego terroryzmu na Białorusi. Ta sytuacja się wydarzyła, żeby aresztować aktywnie działającego na rzecz wolności i demokracji społeczeństwa białoruskiego Ramana Pratasiewicza.

Aby jednoznacznie odpowiedzieć na akt terroryzmu ze strony Białorusi, dziś na RE zaproponuję, aby wszystkie loty z Białorusi do UE i w drugą stronę zostały wstrzymane do czasu, aż Raman oraz niesłusznie przetrzymywani Polacy zostaną uwolnieni.

Będę dzisiaj mówił na Radzie Europejskiej o sprawie Białorusi i będę wnioskował o daleko idące sankcje, żeby skończyły się bezprawne akcje terroryzmu białoruskiego państwa wobec niewinnych ludzi.”

Premier na Radzie Europejskiej:

„Zakończyliśmy konsultacje w ramach Grupy V4. Skupiliśmy się na tematyce związanej z agendą RE, ale niestety musieliśmy omówić też incydent na niebie białoruskim. Doszło do aktu terroryzmu państwowego i przymusowego lądowania samolotu.

Incydent na Białorusi służył temu, żeby aresztować pana Ramana Pratasiewicza, jednego z działaczy opozycji demokratycznej. Dlatego będziemy się domagali na RE zdecydowanego działania, aby doprowadzić do jego uwolnienia.

Będziemy zalecali omijanie nieba białoruskiego jako przestrzeni powietrznej, która rodzi zagrożenia. Zostało narażone życie ponad 150 osób, żeby przeprowadzić polityczny plan przeciwko społeczeństwu białoruskiemu.

Po parogodzinnej dyskusji wypracowaliśmy jednoznacznie sformułowane dezyderaty, żądania, postulaty dotyczące uwolnienia niesłusznie aresztowanych osób na Białorusi.

Z satysfakcją chciałbym odnotować iż propozycje, które mieliśmy sformułowane w odniesieniu do aktu państwowego terroryzmu na Białorusi w związku z zupełnie nieuprawnionym aresztowaniem dwójki białoruskich obywateli, zostały przyjęte przez RE.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button