BIEGI

Afrykańczycy zwycięzcami 19. PKO Poznań Maratonu i 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego

19. PKO Poznań Maraton i 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski

Kyeva pokonał trasę w czasie 2 godzin, 11 minut i 45 sekund, bijąc tym samym swój rekord trasy, który ustanowił w 2011 roku w stolicy Wielkopolski.

4877 osób otrzymało wyjątkowy medal 19. PKO Poznań Maraton im. Maciej Frankiewicza. Ustawiony na Placu Marka dzwon brzmiał coraz częściej. Ci, którzy w niego uderzali sygnalizowali zgromadzonym obok tłumom, że udało im się pobić życiówkę.

Na starcie niedzielnego biegu stanęło prawie 5000 zawodników, a wśród nich biegacze z tak odległych krajów jak Japonia, Islandia czy Argentyna. W tym roku jako pacemaker debiutował Jacek Mejer „MEZO” – znany poznański muzyk.

3 miejsce – Sang Silas Kipngetich (Kenia) z czasem 2:14;32

Poznański Maraton to święto sportowe, w którym uczestniczą nie tylko biegacze. Na trasie biegu przez całe 42 kilometry i 195 metrów zawodnikom kibicowali licznie zebrani mieszkańcy Poznania i przybyli specjalnie z okazji biegu goście.

Etiopczycy triumfują w 5. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim

Mengistu Zelalem (fot. org.)

Etiopczyk Mengistu Zelaem i jego rodaczka Ayantu Kumela Tadesse to triumfatorzy tegorocznej piątej edycji PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego. Na podium znalazło się jednak miejsce dla reprezentantów Polski.

Trzeci w ubiegłorocznej edycji imprezy Etiopczyk Mengistu Zelalem, tym razem okazał się najlepszy w 5. PZU Cracovia Półmaratonie Królewskim, kończącym zmagania w ramach Królewskiej Triady Biegowej 2018. Z czasem 1:02:50 wyprzedził Davida Kiprono Metto z Kenii. Na trzecim stopniu podium stanął zwycięzca zorganizowanego dwa tygodnie temu w Krakowie 12. PZU Biegu Trzech Kopców, aktualny mistrz Polski w biegu na 10 000 m oraz w biegach przełajowych na tym samym dystansie Tomasz Grycko z Władysławowa. On również poprawił swoja lokatę względem zeszłego roku, kiedy to finiszował na czwartym miejscu.

Wśród kobiet triumfowała rodaczka Zelalema – Ayantu Kumela Tadesse (czas 1:15:18). Druga była znana polska biegaczka i trenerka Olga Ochal, a trzecia Aleksandra Brzezińska (obie z Bydgoszczy).

Po raz kolejny poprawiony został rekord frekwencji biegu – po sygnale na start prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego na trasę wyruszyły 8773 osoby, a na linii mety zameldowało się 8739 z nich.