POLSKA

Afera zegarkowa. Audyt w MON. Złodziejstwo w czasach PiS. Nagrody warte 6 mln zł

Polska po PiS

25 kwietnia br. wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk przedstawił szczegóły na temat zidentyfikowanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego nieprawidłowości.

Trwały one w Ministerstwie Obrony Narodowej w listopadzie 2023 roku skutkujące niegospodarnością. Ujawnione nieprawidłowości są efektem trwającego od stycznia br. audytu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

„Dziś podzielę się z państwem wyjątkowo bulwersującą sprawą, która dotyczy byłego kierownictwa resortu obrony narodowej, a obecnie piastującej funkcję wiceprzewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szanowni państwo, po przegranych wyborach minister Błaszczak rozdysponował 6 milionów złotych na nagrody dla swoich współpracowników, jednak wśród osób, które życzyły sobie nagrody znalazły się również takie, które nie były już pracownikami Ministerstwa Obrony Narodowej i siłą rzeczy nie mogły takiej nagrody dostać. Wtedy pojawił się pomysł stworzenia pewnego procederu, zakupu drogich przedmiotów i przekazywania ich tym osobom” – zaznaczył minister C. Tomczyk.

W związku z wykazaniem nieprawidłowości prowadzone jest postępowanie przez Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


„W wyniku działań Służby Kontrwywiadu Wojskowego został zidentyfikowany proceder, który miał polegać na tym, że najważniejsi współpracownicy ministra obrony narodowej dopuszczali się nielegalnego pozyskiwania (…) przedmiotów, które miały być oficjalne wręczane najważniejszym ministrom obcych państw przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Te przedmioty jednak nigdy nie trafiły w ręce ministrów, a trafiały do kieszeni najbliższych współpracowników ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W wyniku wewnętrznego postępowania zidentyfikowano szereg takich przedmiotów. Służba Kontrwywiadu Wojskowego skierowała sprawę do Żandarmerii Wojskowej, a ta zwróciła się do prokuratury z zawiadomieniem o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dziś w tej sprawie zabrała głos prokuratura informując o jednym z takich przypadków” – podkreślił sekretarz stanu w MON.

Jak poinformowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Warszawie, w śledztwie prowadzonym przez Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie przekroczenia uprawnień w listopadzie 2023 r. przez funkcjonariusza publicznego – Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej, działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez pracownika cywilnego MON poprzez podjęcie decyzji o przekazaniu temu pracownikowi zakupionego wcześniej na potrzeby promocyjne MON zegarka marki Longines La Grande Classique L4.209.2.11.2 o wartości 6.000 zł. i działania tym samym na szkodę interesu publicznego, na polecenie Prokuratury dokonano w dniu 24 kwietnia 2024 r. zatrzymania przedmiotowego zegarka od pracownika cywilnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

PREZENTACJA – NIEPRAWIDŁOWOŚCI W MON

Zegarek ten pierwotnie zakupiono w Ministerstwie Obrony Narodowej z przeznaczeniem na prezent dla jednej z delegacji zagranicznych goszczących w ministerstwie.

W toku prowadzonego w tej sprawie śledztwa wyjaśniane będą wszelkie okoliczności związane z przejęciem zegarka przez urzędnika.

„’Taki sobie wybrałam’. Wczoraj ŻW odzyskała przywłaszczony przedmiot na polecenie prokuratora od najbliższej współpracownicy Mariusza Błaszczaka. Teraz czas na dymisję Pani Agnieszki Glapiak. Wzywam do tej dymisji” – napisał Cezary Tomczyk na X.


Wiceminister powiedział, że „najważniejsi współpracownicy ministra obrony narodowej dopuszczali się nielegalnego pozyskiwania, mówiąc wprost kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalne wręczane najważniejszym ministrom obcych państw przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Służba Kontrwywiadu Wojskowego skierowała sprawę do Żandarmerii Wojskowej, a ta zwróciła się do prokuratury z zawiadomieniem o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.


Przedstawiam dziś sprawę Pani Agnieszki Glapiak, która była szefową Centrum Operacyjnego MON, a która obecnie piastuje funkcję wiceprzewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.”

Prezenty miały jednak nie trafiały do współpracowników Błaszczaka.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej

„W śledztwie prowadzonym przez Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie przekroczenia uprawnień w listopadzie 2023 r. przez funkcjonariusza publicznego – Dyrektora Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej, działającego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez pracownika cywilnego MON poprzez podjęcie decyzji o przekazaniu temu pracownikowi zakupionego wcześniej na potrzeby promocyjne MON zegarka marki Longines La Grande Classique L4.209.2.11.2 o wartości 6.000 zł. i działania tym samym na szkodę interesu publicznego, na polecenie Prokuratury dokonano w dniu 24 kwietnia 2024 r. zatrzymania przedmiotowego zegarka od pracownika cywilnego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zegarek ten pierwotnie zakupiono w Ministerstwie Obrony Narodowej z przeznaczeniem na prezent dla jednej z delegacji zagranicznych goszczących w ministerstwie.

W toku prowadzonego w tej sprawie śledztwa wyjaśniane będą wszelkie okoliczności związane z przejęciem zegarka przez tegoż urzędnika.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button