– To, że Unia Europejska dostrzegła problem z ukraińskim zbożem, to jest nasz wspólny sukces.
To duży sukces Polski i polskich rolników – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Rozmowy z komisarzami
Szef resortu rolnictwa poinformował o wczorajszych rozmowach z unijnymi komisarzami ds.: handlu i rolnictwa.
Konkret Kaczyńskiego już zadziałał. Została przedstawiona propozycja i zaczęliśmy rozmowy o sytuacji związanej z ukraińskimi produktami rolnymi wpływającymi na teren UE.
– Komisja Europejska zaoferowała 100 mln euro dla piątki tzw. krajów frontowych, ale nie doszliśmy jeszcze do porozumienia w sprawie listy produktów – poinformował minister Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że Polska, wraz z pozostałymi krajami borykającymi się z importem produktów rolnych z Ukrainy, zdecydowanie domaga się rozszerzenia listy produktów, którą zaproponowała Komisja Europejska.
Minister Robert Telus podkreślił, że proponowane rozszerzenie dotyczyłoby m.in. mięsa drobiowego, mleka, jaj i miodu.
Konwoje tranzytu
Szef resortu rolnictwa przypomniał, że transport będzie odbywał się w konwojach, przy zastosowaniu elektronicznych plomb i systemu SENT.
Kolejne rozmowy międzynarodowe ws. Ukrainy
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po raz kolejny spotkał się z ministrami rolnictwa Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier.
Polskie stanowisko
– Problem, z którym się mierzymy nie jest krótkotrwały. Powinien być rozwiązany między innymi za pomocą zakazu importu określonych towarów rolno-spożywczych do krajów graniczących z Ukrainą z jednoczesnym umożliwieniem ich tranzytu do innych państw członkowskich UE i krajów trzecich – podkreślił minister Robert Telus.
Poparcie polskiego stanowiska
Stanowisko polskiego ministra spotkało się ze wsparciem pozostałych ministrów. Uczestnicy spotkania wypracowali wspólne stanowisko na spotkanie z komisarzami: Dombrovskisem i Wojciechowskim.
Sukces rozmów polsko-ukraińskich
– Żadne ukraińskie produkty rolne nie zostaną w Polsce. Będą tylko przejeżdżały tranzytem – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus po zakończeniu rozmów polsko-ukraińskich, które odbywały się przez dwa dni w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Szczegóły porozumienia
Minister Robert Telus poinformował, że przez pewien czas tranzyt produktów będzie odbywał się pod konwojem. Zapewnieniem szczelności tranzytu mają być oprócz jego konwojowania również objęcie go systemem SENT, a także plombami elektronicznymi.
Uczestniczący w rozmowach minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że tranzyt będzie mógł być wznowiony po wydaniu dwóch rozporządzeń. Chodzi m.in. o wycofanie możliwości zmiany miejsca docelowego transportu. Oznacza to, że tranzyt może być prowadzony albo do czterech naszych portów, albo do innych państw.
Minister Buda dodał ponadto, że strona ukraińska zapowiedziała odbieranie licencji tym eksporterom, którzy złamaliby uzgodnione procedury.
Ocena strony ukraińskiej
Ze strony ukraińskiej rozmowy prowadzili: I wicepremier, minister gospodarki Julia Svyrydenko i minister polityki rolnej i żywności Mykoła Solski.
– Z polskimi partnerami bardzo szybko rozwiązujemy problemy. Tranzyt ukraińskich produktów rolnych będzie odblokowany z czwartku na piątek – podkreśliła ukraińska wicepremier.
Dodała przy tym, że rozumie problemy polskich rolników i jest wdzięczna za okazywaną przez Polaków pomoc.
– Dziękuję Polakom za wsparcie i solidarność – powiedziała wicepremier Julia Svyrydenko.
– Mieliśmy bardzo produktywne dwa dni rozmów i były to bardzo skuteczne negocjacje – podkreślił minister Mykoła Solski, który wyraził też nadzieję, że wspólnie, jak najszybciej powinniśmy odnieść zwycięstwo.