CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

9 maja – Dzień Europy. Unia Europejska w cieniu pandemii i walki z koronawirusem

Dzień Europy 2021

Data 9 maja nawiązuje do podpisania historycznej deklaracji Schumana, będącej początkiem integracji.

W tym roku obchody Dnia Europy będą miały szczególny charakter – w cieniu pandemii i walki z koronawirusem. Jednak przynajmniej niektóre atrakcje będą dawały możliwość bezpośredniego uczestnictwa, choć przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych – jak gra miejska zaplanowana w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku.

71 lat temu Robert Schuman zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch wojny. Plan stanowił zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, powiedział: – Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.

Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy. 1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej.

Jedność, solidarność i harmonia między narodami – to właśnie oznacza flaga UE i jej 12 gwiazd.

Unia Europejska (fot. Komisja Europejska)

PRZEBIEG OBCHODÓW DNIA EUROPY 2021 W POLSCE

Gra miejska

Zagraj w przygodową, europejską i w pełni bezpieczną grę miejską „KIERUNEK EUROPA”, którą świętujemy tegoroczny Dzień Europy! Wyjątkowa rozgrywka w czterech polskich miastach odbędzie się w sobotę 12.06!

9 maja to dzień, w którym świętujemy pokój i jedność w Europie. W tym roku chcemy z tej okazji zaprosić mieszkańców czterech miast – Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Gdańska – do zabawy w specjalnie przygotowanych na tę okazję grach. Pierwotnie miały się one odbyć się na początku maja, jednak z powodu obostrzeń sanitarnych termin został przesunięty.

Pragniemy podkreślić, że Europa to nasze wspólne dziedzictwo, ale i nasza wspólna przyszłość. Dlatego w grze spotkamy przybyszów z przyszłości naszego kontynentu. Pokażą oni, że pozytywne zakończenie naszych problemów jest już na horyzoncie, ale tylko dzięki współpracy i skupieniu się na odpowiednich priorytetach uda nam się je osiągnąć.

Gra nawiązuje także do Europejskiego Roku Kolei – każdy punkt z animatorem będzie „stacją” kolejową, na której czeka zadanie nawiązujące do jej nazwy. Uczestnicy wcielą się w podróżników, którzy muszą odwiedzić kolejne fantastyczne stacje i wykonać czekające tam na nich zadania.

Gry odbędą się równolegle – w sobotę 12.06.2021r. – w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Teren rozgrywki obejmie wyłącznie ścisłe centrum każdego z miast. Miejsce wyznaczonych kolejnych „stacji” i prowadzących je animatorów będą musieli odnaleźć uczestnicy gry.

Każdy zawodnik otrzyma pakiet gadżetów, zaś na najlepsze drużyny czekają specjalne nagrody – smartwatche, radia internetowe, aparaty instax oraz inne atrakcyjne nagrody.

Konkurs plastyczny „Pociągiem przez zieloną Europę”

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu we współpracy ze Szkołą Rysunku Malarstwa Rzeźby i Grafiki OKO, zapraszają dzieci do udziału w konkursie plastycznym. Tematem przewodnim wyzwania artystycznego będzie Europejski Rok Kolei 2021. W dniu 8 maja br. o godz. 10.00, na profilu szkoły (link is external) ukaże się transmisja zajęć malarskich. Prowadzący pokaże techniki rysunku, które mogą zostać wykorzystane do stworzenia pracy konkursowej. Uczestnicy konkursu będą mieli nieco ponad 24 godziny na dokończenie swoich prac i opublikowanie ich pod wskazanym postem. Organizatorzy przewidują nagrody główne, czyli zestawy kolejkowe, a także nagrody pocieszenia w dwóch kategoriach wiekowych – do lat 6 i od 7 do 10 lat.

9 maja w Punktach Europe Direct

1 maja rozpoczęła działalność nowa edycja 424 punktów EUROPE DIRECT w całej Unii Europejskiej. Punkty te informują o unijnych politykach i wartościach, a także stanowią ważne połączenie między wspólnotowymi instytucjami a obywatelami. Konsultanci odpowiedzą na każde pytanie dotyczące Unii, wyjaśnią w jaki sposób Europa walczy z pandemią COVID-19, jak działa fundusz odbudowy NextGenerationEU i wiele innych.

Punkty EUROPE DIRECT stale i w aktywny sposób będą komunikować się z obywatelami, aby przyczynić się do zwiększenia poczucia odpowiedzialności za projekt europejski. Działania prowadzone przez punkty EUROPE DIRECT wspierać będą obywateli w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących przyszłości Unii.

Unia Europejska (fot. Komisja Europejska)

OD WĘGLA I STALI PO ZJEDNOCZONĄ EUROPĘ

Koncepcja Roberta Schumana polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad 70 lat po wystąpieniu Schumana idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button