WARSZAWA

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Godzina „W” i inne uroczystości

1 sierpnia w Warszawie i całej Polsce zawyją syreny alarmowe

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia, punktualnie o godz. 17.00 zostaną uruchomione syreny alarmowe – Warszawa się zatrzyma, by uczcić pamięć powstańców.

W Godzinę „W” – 1 sierpnia o godz. 17.00 – w Warszawie zawyją syreny systemu alarmowania i ostrzegania ludności. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 1 minutę, by upamiętnić 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Godzina „W” i inne uroczystości 76. rocznicy Powstania

W sobotę, 1 sierpnia, w Godzinę „W”, o 17.00, oddamy hołd Powstańcom Warszawskim pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W sobotę oraz niedzielę, 2 sierpnia, odbędą się też inne uroczystości obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Plan obchodów opublikowano na stronie miasta. Wstęp na wszystkie uroczystości jest możliwy tylko z zaproszeniami. W związku z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi organizatorzy zmuszeni są ograniczyć liczbę uczestników tegorocznych obchodów.

Uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis będą transmitowane na kanale Warszawy w serwisie YouTube.

Sobota godz. 14.00 – Park Powstańców Warszawy na Woli

W sobotę, 1 sierpnia, przed Godziną „W”, o godz. 14.00 prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski na uroczystości w Parku Powstańców Warszawy na Woli zasadzi drzewo w miejscu budowy Izby Pamięci. W korzeniach drzewa wkopany zostanie akt erekcyjny Izby. Na terenie Izby upamiętnimy powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy, w tym zbrodnie okupanta na Woli.

Budowa Izby Pamięci to inicjatywa Wandy Traczyk-Stawskiej i kierowanego przez nią Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Zapraszamy do śledzenia przebiegu wydarzenia online – będzie transmitowane na profilu Warszawy na Facebooku.

Niedziela, godz. 10.00 – pomnik Agatona (Karowa/Browarna)

W niedzielę, 2 sierpnia, o 10.00 na skwerze przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”, uczestnika Powstania Warszawskiego i budowniczego powojennej Warszawy. Wezmą w niej udział prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski, członkowie rodziny kpt. Jankowskiego, przedstawiciele powstańców, władz i organizatorów. Zapraszamy do śledzenia przebiegu wydarzenia online – będzie transmitowane na kanale Warszawy w serwisie YouTube.

„Przejazd Świeczkowy” szlakiem bohaterskiej Woli

W sobotę, 1 sierpnia, zapraszamy na tradycyjny rowerowy „Przejazd Świeczkowy” śladami walk powstańczych. Rowerzyści spotkają się na wspólnym przejeździe już po raz 13., w rocznicę wybuchu powstania.

Uczestnicy – jak co roku – zabiorą ze sobą świeczki i zapałki, by zostawić płomień pamięci na mogiłach powstańczych i innych miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim. W geście solidarności z bohaterskimi powstańcami będą mieli powstańcze opaski i narodowe flagi. Jak piszą organizatorzy z Kolonii Wawelberga Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół oraz Wolskiego Centrum Kultury: – To jest dzień, godzina, minuta pamięci wspólnej odebranej nam przez wiele lat po 1945 roku. Dlatego barwy polityczne i inne aspekty są nieważne.

W poprzednich edycjach przejechali już ulicami Targówka, Pragi Północ, Śródmieścia, Woli, Mokotowa i Ochoty. Odkrywając miejsca nieznane i zapomniane, gdzie dociera niewiele osób.

W tym roku rowerzyści pojadą szlakiem bohaterskiej Woli, a o historii mijanych miejsc opowiedzą społecznicy.

Program „13 Przejazdu Świeczkowego”, 1 sierpnia 2020:

16.30 – spotkanie na Rondzie Zgrupowania AK Radosław, na wysokości ul. Młocińskiej, przygotowanie oprawy okolicznościowej.

17.00 – minuta ciszy

17.20 start „11 Przejazdu Świeczkowego” szlakiem bohaterskiej Woli

20.00 – zakończenie imprezy w Otwartej Kolonii przy ul. Górczewskiej 15
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button