POLITYKAŚWIAT

75. rocznica wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy. Para Prezydencka na paradzie wojskowej

Uroczysta parada z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą oficjalną do Królestwa Niderlandów.

Para Prezydencka wzięła udział m.in. w obchodach 75-lecia wyzwolenia Bredy przez I Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka.

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Król Niderlandów Willem-Alexander oddali hołd gen. Stanisławowi Maczkowi i jego żołnierzom z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną.

Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Maczek i żołnierze jego dywizji, odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków poległych w walce o wyzwolenie miasta. W uroczystościach wziął udział syn Generała – prof. Andrzej Maczek oraz weterani.

Uroczysta parada z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda oraz Król Willem-Alexander odebrali ze schodów ratusza w Bredzie paradę z okazji 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy.

– W myśl hasła: Za wolność naszą i waszą!, Polacy dzielnie walczyli przeciwko Niemcom niemalże wszędzie w Europie. Od pierwszego do ostatniego dnia tej okropnej wojny – mówił Andrzej Duda, przywołując historyczne wydarzenia i działania żołnierzy gen. Maczka.

– Cześć Poległym! Wieczna pamięć bohaterskim wyzwolicielom Bredy! – zakończył.

Uroczysta parada z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

W latach II wojny światowej Breda była ważnym węzłem komunikacyjnym. Niemcy – okupujący Holandię od maja 1940 r. – utworzyli w niej silny bastion obrony przed atakiem wojsk alianckich. 29 października 1944 r. „maczkowcy” po zaciętej bitwie wyparli Niemców z miasta.

Z okazji parady na budynku ratusza wywieszony został baner: Dziękujemy Wam Polacy.

Uroczysta parada z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Żołnierze polskiej 1. Dywizji Pancernej dowodzeni przez gen. Stanisława Maczka zostali na Zachodzie zapamiętani jako bohaterowie, którzy przelewali krew za wolność Francuzów, Holendrów, Belgów.

29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła po walce Niemców z holenderskiej Bredy, otwierając sobie drogę w kierunku Mozy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w ludności cywilnej i zniszczeń zabytkowej zabudowy. Polscy żołnierze byli witani jak bohaterowie, podejmowano ich w domach i obdarowywano kwiatami. Wielu z nich na stałe osiadło po wojnie w Bredzie i innych miastach Holandii.

Uroczysta parada z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez polskich żołnierzy (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

W tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button