Prezydent Andrzej Duda z Małżonką udali się z wizytą oficjalną do Królestwa Niderlandów.
Para Prezydencka wzięła udział m.in. w obchodach 75-lecia wyzwolenia Bredy przez I Polską Dywizję Pancerną Generała Stanisława Maczka.
Prezydent Andrzej Duda z Małżonką oraz Król Niderlandów Willem-Alexander oddali hołd gen. Stanisławowi Maczkowi i jego żołnierzom z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną.
Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Maczek i żołnierze jego dywizji, odbyły się uroczystości upamiętniające Polaków poległych w walce o wyzwolenie miasta. W uroczystościach wziął udział syn Generała – prof. Andrzej Maczek oraz weterani.
Prezydent Andrzej Duda oraz Król Willem-Alexander odebrali ze schodów ratusza w Bredzie paradę z okazji 75. rocznicy wyzwolenia miasta przez polskich żołnierzy.
– W myśl hasła: Za wolność naszą i waszą!, Polacy dzielnie walczyli przeciwko Niemcom niemalże wszędzie w Europie. Od pierwszego do ostatniego dnia tej okropnej wojny – mówił Andrzej Duda, przywołując historyczne wydarzenia i działania żołnierzy gen. Maczka.
– Cześć Poległym! Wieczna pamięć bohaterskim wyzwolicielom Bredy! – zakończył.
W latach II wojny światowej Breda była ważnym węzłem komunikacyjnym. Niemcy – okupujący Holandię od maja 1940 r. – utworzyli w niej silny bastion obrony przed atakiem wojsk alianckich. 29 października 1944 r. „maczkowcy” po zaciętej bitwie wyparli Niemców z miasta.
Z okazji parady na budynku ratusza wywieszony został baner: Dziękujemy Wam Polacy.
Żołnierze polskiej 1. Dywizji Pancernej dowodzeni przez gen. Stanisława Maczka zostali na Zachodzie zapamiętani jako bohaterowie, którzy przelewali krew za wolność Francuzów, Holendrów, Belgów.
29 października 1944 r. 1 Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka wyparła po walce Niemców z holenderskiej Bredy, otwierając sobie drogę w kierunku Mozy. Miasto zostało oswobodzone bez strat w ludności cywilnej i zniszczeń zabytkowej zabudowy. Polscy żołnierze byli witani jak bohaterowie, podejmowano ich w domach i obdarowywano kwiatami. Wielu z nich na stałe osiadło po wojnie w Bredzie i innych miastach Holandii.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów.
(KPRP)