Światowej sławy twórcy muzyki eksperymentalnej oraz najbardziej intrygujące gwiazdy polskiej alternatywy dołączają do programu festiwalu.
Tauron Nowa Muzyka Katowice po raz kolejny zachwyca bogactwem muzycznych wątków, zapraszając artystów elektronicznych, hiphopowych, jazzowych, popowych i eksperymentalnych. Tym samym lineup 14. edycji rośnie do 61 artystów.
Tegoroczny program festiwalu regularnie powiększa się o kolejne propozycje. Każdy z ogłoszonych właśnie dziewięciu artystów prezentuje zupełnie inny, ale równie porywający pomysł na muzykę. Duet Amnesia Scanner to reprezentanci awangardowej, post-gatunkowej muzyki elektronicznej. Słyną ze zniekształconych tekstur, hałaśliwych dysonansów i potężnych basów.
Eksperymentalne wątki dominują także w twórczości kolejnego z zaproszonych artystów. Andrea Belfi łączy skromny zestaw bębnów z równie niewielkim arsenałem elektroniki. Włoski perkusista stale poszukuje i udoskonala akustyczne oraz elektroniczne brzmienia, osiągając mistrzowską syntezę dwóch światów dźwiękowych.
Fanów polskiej alternatywy ucieszą zapewne koncerty krajowych tuzów. Smolik / Kev Fox to połączenie pełnych melancholii melodii i charyzmatycznych wokali, które podbiło serca słuchaczy i krytyków. Debiutancka płyta „Smolik / Kev Fox” zdobyła status platynowej płyty, otrzymała też Fryderyka w kategoriach elektronika i alternatywa.
Fisz Emade Tworzywo zaprezentuje materiał z najnowszego, tegorocznego albumu „Radar”. Zespół Bartka i Piotra Waglewskich działa od 2001 roku, wydając w tym czasie aż jedenaście albumów utrzymanych w eklektycznej stylistyce. Na nowej płycie, której fragmenty na pewno usłyszymy w Katowicach, panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80., inspirując się muzyką disco, ale też rockiem w różnych odsłonach.
Zimą z nowym albumem „Time&Light” wrócił także Envee. To multiinstrumentalista, DJ i bardzo płodny producent, odpowiedzialny m.in. za sukcesy płyt Fisza, Natalii „Natu” Przybysz i Ani Szarmach, ale także za liczne remiksy, muzykę do filmów, spektakli teatralnych, reklam i telewizji. Podczas występu na Tauron Nowa Muzyka Katowice z pewnością zobaczymy wiele muzycznych twarzy Enveego.
Kompozytorka i wiolonczelistka Resina współpracowała z długą listą różnorodnych artystów: od Macieja Cieślaka, przez Huberta Zemlera, po Zamilską. Przede wszystkim podąża jednak własną artystyczną ścieżką, a efekty tych podróży zaprezentuje podczas 14. edycji festiwalu.
Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Podczas 14. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice nie zabraknie także jakościowego hiphopu. Leniwe flow, błyskotliwe wersy i nietypowa tematyka utworów to znaki rozpoznawcze jednego z najciekawszych hip-hopowych debiutów ostatnich lat. Kamil Pivot nie boi się rapować na temat pieluch, domowych oszczędności czy optymalnej pogody na rodzinne spacery. Z kolei norweski artysta Askjell zaprezentuje futurystyczny pop, pełen bogatej wrażliwości i głębokich przestrzeni.
Między 20 a 22 czerwca katowicką Strefę Kultury znów opanują najświeższe i najbardziej intrygujące dźwięki z całego świata. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska.
Tauron Nowa Muzyka Katowice
20.06 – 22.06.2019
● Kraftwerk ● Skepta ●
● Apparat live ● RHYE ● GusGus ● Jazzanova live ●
● Red Axes ● Yves Tumor ● Amnesia Scanner ● Matthew Dear ● GAIKA ●
● Roman Flügel ● Laurel Halo ● Mariel Ito ● Marie Davidson ● Oscar Mulero ●
● Thomas Fehlmann ● Bjarki A/V live ● Atom™ & Jacek Sienkiewicz ●
● Anja Schneider ● Deena Abdelwahed ● HVOB live (clubset)● The Mouse Outfit ●
● Fatima Al Qadiri live ● LAFAWNDAH ● Kornél Kovács ● Neon Chambers ●
● Karen Gwyer ● Andrea Belfi ● Novo Line ● Lisa Morgenstern ●
● Smolik / Kev Fox ● Fisz Emade Tworzywo ● Kamp! ● Envee ● Piotr Bejnar ● Resina ● ● Król ● Kamil Pivot ● GYRL ● Slikback ● Ivo Dimchev ● coucou chloe ● Ptakh_Jung ●
● Ana Carla Maza ● Brat Star ● AWA ● Askjell ● MUKA ● Tatiana Heuman ●
● Oramics showcase (Avtomat, dogheadsurigeri, Monster, ISNT, Mala Herba) ●
● Glasse ● Raidho ● Michał Margański ● Sosky ● Wrong Dials ● Jaromir Kaminski ●
NOWI ARTYŚCI:
Amnesia Scanner
Reprezentanci awangardowej, post-gatunkowej muzyki elektronicznej. Zdobyli rozgłos dzięki mixtape’owi „AS Live [][][][][]”. Obecnie publikują dla prestiżowej wytwórni PAN. Grupę tworzy dwóch Finów mieszkających na stałe w Berlinie. Mimo prób ukrycia tożsamości, na światło dzienne wypłynęła informacja, że tworzyli oni wcześniej znany tech house’owy duet Renaissance Man (Amnesia Scanner to anagram tej nazwy). Słyną ze zniekształconych tekstur, hałaśliwych dysonansów i potężnych basów. Ostatnie wydawnictwo grupy to album „Lexachast”, nagrany wspólnie z szefem PAN Billem Kouligasem. Płyta ukazała się w kwietniu 2019 roku i zyskała uznanie fanów i krytyków.
Andrea Belfi
Włoski perkusista, który stale konstruuje nowy świat dźwięków. Łączy skromny zestaw bębnów z równie niewielkim arsenałem elektroniki. Stale poszukuje i udoskonala akustyczne barwy swojej muzyki. Dzięki użyciu zestawu bębnów Saari z Finlandii oraz syntezatora modularnego Nord i samplera, osiąga mistrzowską syntezę dwóch światów dźwiękowych. Belfi zdobył reputację jako twórca solowy oraz współpracownik takich artystów, jak m.in. Nils Frahm. Ostatnio Belfi eksperymentuje z rytmami Gnawa z Afryki Północnej. Wśród fanów artysty są m.in. Gilles Peterson i Mary Anne Hobbs.
Smolik / Kev Fox
Jedna z najgłośniejszych kooperacji na polskiej scenie muzycznej. Smolik to utytułowany kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Kev Fox to brytyjski wokalista, gitarzysta
i kompozytor. Połączenie dwóch talentów zaowocowało pełnymi melancholii melodiami Smolika i charyzmatycznymi wokalami Keva, podbijając serca słuchaczy i krytyków. Ich debiutancka płyta „Smolik / Kev Fox” zdobyła status platynowej płyty, otrzymała też Fryderyki w kategoriach elektronika i alternatywa. Ostatnie wydawnictwo duetu to EPka „Queen of Hearts”, nagrana w słynnym studiu Real World Studios w Wlk. Brytanii, którego właścicielem jest Peter Gabriel.
Fisz Emade Tworzywo
Zespół Bartka i Piotra Waglewskich. Od 2001 roku wydali wspólnie jedenaście albumów utrzymanych w eklektycznej stylistyce zahaczającej o hiphop, jazz, rock i elektronikę. Jako pierwsi wprowadzili w polskim hiphopie miękkie brzmienia i wrażliwe teksty, nawiązując do klimatu nowojorskiego kolektywu Native Tongues (A Tribe Called Quest, De La Soul, Jungle Brothers). Od tamtego momentu bracia stale eksperymentują, starając się jednak by wszystkie ich projekty łączył jeden składnik – wysoka jakość. Ostatni album grupy to „Radar” z marca 2019 roku. Tym razem panowie sięgają do muzycznego tygla lat 80., inspirując się muzyką disco, ale też rockiem w różnych odsłonach.
Envee
Debiutował nakładem wytwórni Kayax w 2002 roku płytą „Envee i Niewinni Czarodzieje”. Od tamtej pory aktywny na scenie muzycznej jako instrumentalista, DJ i producent. Produkował m. in. dla Fisza (album „Fru!”, 2006), Natalii „Natu” Przybysz (album „Maupka Comes Home”, 2008) i Anii Szarmach (album „Shades of Love”, 2016). To także płodny autor remiksów, z których sporą część trafiła na kompilację „Recipes”. Współtwórca kolektywu Niewinni Czarodzieje, których produkcje publikowały m.in. Compost, Sonar Kollektiv, Gamm i WahWah45’s. Na liście zremiksowanych przez niego artystów można znaleźć takie nazwy jak Koop, Steve Reich, Uffe, Slope, S.U.M.O. i wielu innych. Envee to także autor muzyki teatralnej, filmowej, a jego utwory udźwiękawiały liczne reklamy radiowe i telewizyjne. W grudniu 2018 roku ukazał się drugi, autorski album Enveego zatytułowany „Time&Light”.
Resina
Solowy projekt Karoliny Rec. Kompozytorka i wiolonczelistka znana jest polskiej publiczności ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów: od Macieja Cieślaka przez Huberta Zemlera do Zamilskiej. Od 2016 roku podąża jednak własną artystyczną ścieżką, skupiając się na solowym projekcie. Jej drugi album „Traces” rozszerza znacząco paletę dźwięków, którymi operuje Resina, eksplorując nie tylko zapętlone i twórczo przetworzone brzmienia wiolonczeli, ale również pozbawione słów ścieżki wokalne i rytmiczne. Swoje inspiracje czerpie ze swoistej obsesji na punkcie ruin obiektów sakralnych, obserwowanych uważnie wspomnień, świadectw ocalałych z przemocy i spustoszeń spowodowanych przez czas – wszelkich zjawisk związanych z pominięciem lub deformacją.
Król
Jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia. Od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Karierę rozpoczynał w duecie UL/KR, którego pierwszy album wzbudził spory entuzjazm. W 2014 Król postanowił wydać debiutancką płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów „Nielot”, „Wij” (2015) oraz „Przez Sen” (2016). Jego najnowsza płyta „Przewijanie na Podglądzie” ukazała się w 2018 roku.
Kamil Pivot
Niecodziennie zdarza się, aby raper debiutował w wieku 32 lat. Niecodziennie też się zdarza, aby na płycie hip-hopowej pojawiał się temat pieluch, domowych oszczędności czy optymalnej pogody na rodzinne spacery. Na albumie „Tato Hemingway” Kamil Pivot stara się znaleźć odpowiedzi na nurtujące jego synka pytanie „czemu taka chuda mapa Chile?”, rapuje o serialach, na które nie ma czasu i opowiada trojgu swoich dzieci historię poznania się rodziców. Leniwe flow, błyskotliwe wersy i nietypowa tematyka utworów złożyły się na jeden z najciekawszych hip-hopowych debiutów ostatnich lat. Za warstwę muzyczną płyty odpowiedzialny jest DJ Urb z legendarnej grupy Dinal.
Askjell
Dorastał w Bergen, gdzie dzięki ojcu od najmłodszych lat poznawał muzykę. Z początku zafascynowany grami komputerowymi, zainspirowany ich ścieżkami dźwiękowymi zaczął pierwsze próby z instrumentami klawiszowymi. Jeszcze jako nastolatek współtworzył cover band Metalliki, zespół indie rockowy. Wtedy podjął też pierwsze próby produkcji muzycznej. To właśnie elektroniczne tajniki generowania brzmienia w połączeniu z zamiłowaniem do muzyki klasycznej i fascynacją Daft Punk i Royksopp stworzyły niepowtarzalną stylistykę Askjella. To futurystyczny pop, pełen bogatej wrażliwości i głębokich przestrzeni.
(org.)