20 sierpnia koncertem „Górale Świata” zakończył się 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Przez dziewięć dni miasto pod Giewontem rozbrzmiewało góralską muzyką. Był to czas na poznawanie tradycji, także tych kulinarnych, spotkania z zespołami, twórcami ludowymi, budowniczymi instrumentów ludowych, a także na dobrą zabawę.
Najważniejszą częścią Festiwalu jest konkurs, wokół którego zbudowany jest bogaty program wydarzeń towarzyszących. W tym roku o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi rywalizowały zespoły z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w Festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie zespoły wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Zbyrcok” z Juszczyna, „Istebna” z Istebnej, „Lachy” z Nowego Sącza oraz „Regle” z Poronina. Zwycięzców poznaliśmy podczas finałowego koncertu, który odbył się na scenie plenerowej na Dolnej Równi Krupowej.
Werdykt międzynarodowego Jury odczytała przewodnicząca dr Bożena Lewandowska. Prestiżowe Złote Ciupagi otrzymały zespoły: „Istebna” z Istebnej (Polska) – kategoria I tradycyjna, „Cununa Apusenilor” (Rumunia) – kategoria II artystycznie opracowana, „Prnjavor” (Serbia) – kategoria III stylizowana. Srebrne Ciupagi trafiły do zespołów: „Dyado Dragoi” (Bułgaria) – kategoria I, „Lachy” z Nowego Sącza (Polska) – kategoria II, Anatolian Folklor Foundation (Turcja) – kategoria III. Brązowe Ciupagi zostały przyznane zespołom: „Regle” z Poronina (Polska) i „Zbyrcok” z Juszczyna (Polska) – kategoria I, „Koco Racin” (Republika Macedonii Północnej) – kategoria II.
Jury przyznało także wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej zespołom: „Piva” z Czarnogóry, „Tysmenychanka” z Ukrainy, „Triscele” z Włoch. Nagroda im. Jeana Roche’a trafiła do zespołu „Piva z Czarnogóry” za wierne odtworzenie obrzędów, ich mistycznego znaczenia oraz archaiczny śpiew. Nagrodą im. prof. Romana Reinfussa w postaci statuetki Żelaznego Kohuta, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, uhonorowano zespół „Regle” za autentyzm i wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej.
W tym roku po raz pierwszy przyznana została również nagroda ufundowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, która adresowana jest do polskiego zespołu i przyznawana za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. Trafiła ona do zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna, który w przygotowanym programie prezentował się w wielopokoleniowym, rodzinnym składzie.
Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymał zespół „Regle” z Poronina, a Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego „Ciupaga ze zbyrkadłami” przypadła grupie folklorystycznej „Triscele” z Włoch.
Rozstrzygnięty został także plebiscyt – Najpiękniejszą Góralką została Paulina Czernik z zespołu „Regle” z Poronina, Najświarniejszym Góralem Krzysztof Chowaniec, także z zespołu „Regle” z Poronina, a Najpopularniejszym Zespołem wybranym przez publiczność – Zespół „Lachy” z Nowego Sącza.
– Chciałem podziękować przede wszystkim Bogu za to, że dał nam taki czas, w którym mogliśmy się spotkać. Dziękuję tym, bez których tego Festiwalu by nie było – zespołom, które przyjechały do nas z zagranicy. Nie było to łatwe. Dziękuję polskim zespołom, a zwłaszcza zespołom gospodarzom, za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Bóg zapłać wszystkim góralom za to, że tworzą wspaniałą atmosferę i dają przykład, jak można kultywować tradycję i tym się cieszyć. Dziękuję jury i wszystkim, którzy zaangażowali się w ten festiwal, wszystkim wspierającym nas instytucjom. Spotkałem się z przedstawicielami wszystkich zespołów. Zakopane otrzymało od nich wiele ciepłych słów. Czuli się tu wspaniale. Chwalili nasz przepiękny kraj, miasto i góry. Czuliśmy wzajemną życzliwość. Żyjemy w przepięknym regionie, tworzymy wspólnotę, dążymy do wspólnego celu, jakim jest kultywowanie tradycji, naszej wiary. Cieszmy się tym wszystkim, co w życiu mamy – powiedział Burmistrz Leszek Dorula zamykając Festiwal i zapraszając jednocześnie na jego kolejną edycję.
Podczas koncertu na festiwalowej scenie po raz ostatni zaprezentowali się wszyscy laureaci, a także gospodarze Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy i Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z zakopiańskiej Olczy, wszyscy oklaskiwani przez zachwyconą publiczność. Nie zabrakło także choreograficznych układów z wspólnym udziałem górali z rożnych stron świata.
(org.)