POLSKA

30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Przed 31. Finałem WOŚP

Trzy dekady jak jeden dzień!

Na 30 lat od pierwszego Finału WOŚP wspominamy, jak spontaniczna akcja charytatywna przerodziła się w międzynarodową inicjatywę!

Niespełna miesiąc został do 31. Finału WOŚP, który odbędzie się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie” i podczas którego chcemy wygrać z sepsą. Organizator przygotowuje kolejną Letnią Zadymę w Środku Zimy, patrzymy wstecz i wspominamy początki Finałów WOŚP.

Wszystko zaczęło się 3 stycznia 1993 roku

Pomysł na Finały WOŚP, które na stałe wpisały się w krajobraz polskiej zimy, narodził się w trakcie programu Jurka Owsiaka „Róbta, co chceta”. Pierwszy Finał WOŚP został zorganizowany w odpowiedzi na potrzeby sprzętowe warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Wydarzenie zyskało patronat Telewizji Polskiej, która całość relacjonowała na swojej antenie. To właśnie w studio TVP, przy ulicy Woronicza w Warszawie, Jurek Owsiak razem z Agatą Młynarską i Walterem Chełstowskim poprowadzili pierwszy Finał WOŚP. Całej organizacji imprezy towarzyszyły grupy wolontariuszy, harcerzy i ludzi dobrego serca. 

Celem 1. Finału WOŚP była pomoc w leczeniu chorób serca najmłodszych.

Podczas wydarzenia zebrano aż 3 773 443,38 złotych (ponad 37 miliardów Starych Złotych Polskich PLZ).

2 marca 1993 roku nastąpiła rejestracja Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski, Beata Bethke.

Od tamtej pory Fundacja wsparła wiele rozmaitych dziedzin medycyny, m.in. dziecięcą onkologię, neonatologię, ortopedię, traumatologię, psychiatrię, czy geriatrię. Od początku swojej działalności Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,75 mld PLN i kupiła blisko 70 000 urządzeń.

Podstawą działania WOŚP od samego początku jest zaufanie, dlatego tak istotne dla Fundacji jest przedstawianie rozliczeń i szczegółowe informowanie o sposobie wydawania środków uzyskanych od społeczeństwa. Kluczowym elementem naszej pracy jest sposób zakupu sprzętu medycznego – Fundacja kupuje urządzenia medyczne na drodze Konkursu Ofert, co daje gwarancję wyboru najlepszych urządzeń. Kontrakty uznajemy za zrealizowane dopiero w momencie, gdy urządzenia są zainstalowane w placówkach medycznych a personel przeszkolony. Warto też pamiętać, że Fundacja często kupuje najnowocześniejszy sprzęt, który wymaga nie tylko przeszkolenia personelu, ale też przygotowania placówek medycznych na jego przyjęcie.

Poza dokonywaniem zakupów sprzętu medycznego, które stanowią realizację celów Finału, Fundacja prowadzi całoroczne programy medyczne.

W trakcie pierwszych Finałów WOŚP datki zbierane były tylko metodami tradycyjnymi, a zamiast do jednakowych tekturowych puszek wolontariusze kwestowali z różnego rodzaju pojemnikami i workami.

Za miesiąc 31. Finał WOŚP

Wielkie odliczanie do 31. Finału WOŚP weszło w końcową fazę. Już za miesiąc Orkiestra będzie grała dla wszystkich – małych i dużych, aby wygrać z sepsą.

Podczas 31. Finału WOŚP będą kierować się hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Chociaż do samego Finału, który odbędzie się 29 stycznia 2023 roku, został prawie miesiąc, na dedykowanym koncie uzbierano już 2 676 348 złotych.

Szefowie Sztabów z krajów całego świata zarejestrowali łącznie 87 Sztabów, które znajdują się na terenie 25 krajów.

Jak co roku, podczas Finału WOŚP odbędzie się tradycyjna kwesta na ulicach miast. Wolontariusze wyposażeni w piękne, tekturowe puszki będą zbierać datki, oraz rozdawać kultowe naklejki w kształcie serduszka – loga Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
(WOŚP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button